Kína: a feszültség Japánnal a kereskedelmi kapcsolatokat is nehezítheti

- A Kína és Japán közötti szigetvita a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokban is nyomot hagyhat - idézi a Hszinhua hírügynökség a kínai kereskedelmi miniszterhelyettest.

    "Azzal, hogy Japán úgymond megvásárolta a szigeteket, nehéz lesz a kétoldalú gazdaságra és kereskedelemre gyakorolt negatív következményeket elkerülni" - fogalmazott Csiang Ceng-vej (Jiang Zengwei) csütörtökön.

    A japán kormány kedden 2 milliárd jenért (5,6 milliárd forint) vette meg egy családtól a vitatott hovatartozású, de japán ellenőrzés alatt álló kelet-kínai-tengeri, japán nevén Szenkaku-, kínai nevén Tiaojü-szigetek (Diaoyu) nagyobb részét. A történteket Peking szuverenitása súlyos megsértéseként értékelte, a legmagasabb szinten tiltakozott, és két őrhajót küldött a térségbe.

    A kereskedelmi miniszterhelyettes csütörtökön a japán termékek bojkottjának lehetőségét is megemlítette, mondván: bár a kínai fogyasztók még nem fejezték ki ezen a módon a szigetvásárlással szembeni elégedetlenségüket, "erre megvan a joguk és mi teljes mértékben megértjük azt".

    Eddig mindössze néhány, a szigetországba utakat szervező iroda jelezte a kereslet kisebb visszaesését.

    Kína és Japán Ázsia két legnagyobb gazdasága, a kétoldalú kereskedelem értéke tavaly 345 milliárd dollárt tett ki, történelmi rekordot döntött. Kína márciusban engedélyezte Japán számára kínai kormányzati kötvények vásárlását 65 milliárd jüan (2.300 milliárd forint) értékben. A két ország június elsejétől kezdve közvetlenül, amerikai dollárra átváltás nélkül kereskedik egymással.