Új Magyarország pontot avattak Tiszavasváriban

Tiszavasváriban Danuta Hübner, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős biztosa, Bajnai Gordon, önkormányzati és területfejlesztési miniszter és Simon László, a Központi Fejlesztési Programiroda vezetője ünnepélyes keretek között nyitották meg az első Új Magyarország Pontot, amely az ÚMFT céljainak megvalósulását helyi szinten segítő országos hálózat egyik bázisaként működik majd.

A Kistérségi Koordinációs Hálózat tevékenységéért régiónként egy igazgató, kistérségenként pedig egy vagy két koordinátor felel. A 300 állást nyílt pályázaton hirdették meg a Regionális Fejlesztési Ügynökségek. A még betöltetlen 50 státuszra pótpályázatot írnak ki.

A Kistérségi Koordinációs Hálózat megteremtésével a kormány több, párhuzamosan működő tanácsadói szolgálatot vont össze azért, hogy egyszerűbbé, gyorsabbá, tehát hatékonyabbá tegye a fejlesztési támogatások elnyerését, illetve felhasználását. Alapfeladata, hogy a helyi szereplőket ellássa minden szükséges információval a folyamatban levő pályázatokkal kapcsolatban. Ezen kívül szakmai támogatást nyújt a nyertes projektek megvalósításához, illetve közreműködik a nemzetközi, hazai és kistérségi területfejlesztési források felkutatásában. Munkájába bevonja a helyi önkormányzatokat, vállalkozókat, civil szervezeteket, társadalmi partnereket.

 

Az új hálózat kialakításakor a döntéshozók megtartották a korábban már bevált működési megoldásokat. Ez azt jelenti, hogy mindennapi gyakorlatában a KKH a régiók intézményrendszerére, a helyi szaktudásra és tervekre támaszkodik, ugyanakkor lehetővé teszi, hogy a központi fejlesztési célkitűzések megvalósítása országos szinten egységes gyakorlatot kövessen.

 

A Hálózat központi irányító szerve a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség keretében működő Központi Fejlesztési Programiroda, mely a Hálózat központi koordinációjával, szakmai irányításával kapcsolatos feladatokat látja el. Valamennyi tervezési-statisztikai régióban regionális hálózati igazgató felel a hálózat működéséért - munkáját 2 fős titkárság segíti. Kistérségenként legalább egy kistérségi koordinátor dolgozik. A 94 hátrányos helyzetű kistérségben, valamint a kiemelt területfejlesztési és fejlesztéspolitikai célok által érintett kistérségekben további egy kistérségi koordinátor jut munkához. Az Észak-alföldi, Dél-alföldi, Észak-magyarországi és a Dél-dunántúli Régióban négy kistérségi roma integrációs koordinátort is foglalkoztat a hálózat.

 

A regionális hálózati igazgatók és a kistérségi koordinátorok kiválasztása nyilvános pályázat útján történik. Tevékenységüket a Regionális Fejlesztési Ügynökséggel kötött, teljes munkaidős foglalkoztatásukat biztosító munkaszerződés alapján látják el. A KKH munkatársainak kiválasztása 2008. február 15-én szakmai teszt megírásával kezdődött. Ennek alapján a közel 300 álláshely közül 250-et már betöltöttek. A még szabad helyekre pótpályázatot hirdetnek.