Uniós elismeréssé emelték az EU-miniszterek az Európai Örökség címet

Az Európai Örökség cím létrehozásáról állapodtak meg az Európai Unió tagországainak kulturális miniszterei csütörtökön; a megkülönböztető titulust az EU történelmének és fejlődésének emléket állító helyszíneknek ítélik oda.

 

    Mint a döntést bejelentő Szőcs Géza kulturális államtitkár a brüsszeli miniszteri vitában emlékeztetett, az uniós fellépés középpontjában az európai kulturális örökség népszerűsítése áll.

    "Azáltal, hogy az európaiak számára lehetővé tesszük gazdag és sokszínű kulturális örökségünk felfedezését, meg fogják ismerni azokat az értékeket és elveket, amelyekre Európa és az európai uniós integráció épül" - fogalmazott az elnöklő magyar kormánytag.

    Az ülést követő sajtótájékoztatón hozzáfűzte: a cím "a sokféle forrásból származó közös európaiság kifejezését és a közös európai identitás megerősítését" célozza. Emellett "hozzá kíván járulni az olyan helyszínek értékének és ismertségének növeléséhez, amelyek fontos szerepet töltöttek be Európa történelmében és kultúrájában, valamint az EU létrejöttében".

    Az uniós rangra emelt címet elnyert első helyszíneket a tervek szerint 2013-ban fogják bejelenteni.

    A megkülönböztető titulus az európai integrációt, eszméket és történelmet idéző és szimbolizáló helyszínekre hívja fel a figyelmet.

    Szőcs Géza emlékeztetett arra, hogy az elismerést öt évvel ezelőtt hozták létre kormányközi kezdeményezésként, majd az abban részt vevő, egyre növekvő számú tagállam a cím uniós szintre emelését kérte.

    A most elfogadott szöveg a spanyol-belga-magyar elnökségi trió közös munkájának eredménye - hangoztatta Szőcs Géza.

    Nagy-Britannia a szavazásnál tartózkodott, minden más tagállam egyetértett a döntéssel.

    A szöveget az Európai Parlament illetékes bizottsága is elfogadásra ajánlja a képviselőtestület plénumának - jelezte a magyar államtitkár.

    Elmondása szerint a vitában hozzászólók kiemelték, hogy a magyar elnökségnek sikerült elmozdítania a holtpontról és elfogadtatnia a határozati javasat kompromisszumos szövegét.

    Andrula Vasziliu, az Európai Bizottság kulturális kérdésekért is felelős tagja a megállapodást üdvözölve bizonyosságát fejezte ki, hogy a cím az idegenforgalomra és a gazdaságra is kedvező hatással lesz.

    "Teljes értékű uniós kezdeményezésként az Európai Örökség cím hitelessége, ismertsége és elismertsége is növekszik majd" - hangoztatta a ciprusi biztos, aki külön méltatta a magyar elnökség munkáját.

    Az új uniós címre az a 68 helyszín is pályázhat, amelyeknek azt a korábbi rendszer keretében ítélték oda. Ezek között van az EU alapító atyjának, Robert Schumannak a franciaországi Scy-Chazellesben található otthona, valamint a gdanski lengyel hajógyár, ahol a kontinensegyesítő eseményeket kiváltó Szolidaritás független szakszervezet megalakult.

    A sajtótájékoztatón Szőcs Géza bejelentette azt is, hogy a miniszterek úgy döntöttek: a már korábban kijelölt belgiumi Mons mellett a csehországi Plzen lesz Európa kulturális fővárosa 2015-ben.

    Megvitatták a 2007-2013 közötti időszakra létrehozott kulturális programok (Média 2007 és Kultúra 2007) jövőjét is. Szőcs Géza elmondása szerint minden tagország egyetértett abban, hogy rendkívül fontos a programok függetlenségének megőrzése tartalmi és pénzügyi szempontból egyaránt. Támogatták a jelenlegi programok célkitűzéseit és azok meghosszabbítását a 2013 utáni időszakra. Lényegesnek tartják a kulturális és kreatív iparok, valamint a kisebb programok célzottabb támogatását. A Média programnak szerintük rugalmasabban kellene reagálnia a technológiai változásokra, továbbá folytatni kell az európai filmszektor és a filmek digitalizálásának támogatását, a filmek szinkronizálásának biztosítását európai nyelveken.

    Felkéréseket fogalmazott meg egy dokumentumban a miniszteri tanács arra, hogyan tudja a kultúra erősíteni az intelligens, fenntartható és befogadó növekedést az unióban, azaz hozzájárulni a 2020-ig szóló versenyképességi és foglalkoztatási programhoz.

    Vasziliu ezzel kapcsolatban azt hangoztatta, hogy a kultúra Európa egyik legdinamikusabb ágazata.

    Reményét fejezte ki, hogy a 2014 utáni hétéves EU-költségvetésről kezdődő uniós tárgyalásokon tükröződni fog a kulturális szektornak a gazdasági növekedésre és foglalkoztatásra tett hatása.

    A miniszterek következtetéseket fogadtak el a művészek és kulturális szakemberek mobilitását szolgáló információs szolgáltatásokról. Szőcs Géza fogalmazása szerint sok szó esett egy közös soknyelvű portál kialakításáról, ahol a más országban letelepedni vagy munkát vállalni kívánó művészek hozzájuthatnak az alapvető információkhoz általuk ismert nyelven olyan ügyekben is, mint a munkavállalási kérdések, biztosítás, vám, adó, egészségügyi kezelés kérdései.

    Az MTI érdeklődésére a magyar államtitkár elmondta, hogy a mobilitás kérdése a műtárgyak mozgására is vonatkozik. Márpedig ez utóbbit illetően "tele vagyunk csapdákkal", és az új rendszernek e csapdák megszüntetése is feladata lesz.

    Szőcs Géza bejelentette azt is: Franciaország és Szlovénia minisztere jelezte, hogy az év második felében európai kulturális kiáltványt terveznek bemutatni. Terveik szerint ez vitaindítóként párbeszédet generál majd a kultúra helyéről az európai integrációban.

MTI