ovábbra is a technikumok a legnépszerűbbek nyolcadik osztály után - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) az MTI-vel hétfőn.
Azt írták: 2025-ben ismét az ötéves, érettségit és szakmát adó technikumok voltak a legnépszerűbbek a nyolcadik osztályt befejező általános iskolások körében. A 8. osztályos tanulók 43,45 százaléka (31 891 tanuló) a technikumi, 16,54 százaléka (12 140 diák) szakképző iskolai, 2,17 százaléka (1591 tanuló) szakgimnáziumi intézménybe nyert felvételt, azaz a szakképzést idén is tízből hat fiatal vonzóbbnak találta.
Emlékeztettek rá: a kormány 2020-ban úgy alakította át a szakképzési rendszert, hogy az rugalmasabbá és átjárhatóbbá váljon, jobban alkalmazkodva a gazdaság folyamatosan változó igényeihez.
- emelték ki.
Hozzátették: "a szakképzési centrumok tekintetében az idei beiskolázási adatokból kiemelendő, hogy ugrásszerűen megnőtt az oktatás ágazatba jelentkezők száma". Mint írták, a technikumi képzés kínálatában a 2022/23. tanév újdonsága volt az oktatás ágazat, az akkori beiskolázási adatokhoz képest az idei felvételinél már 115 százalékkal többen választották ezt az ágazatot, amelyben a későbbiekben az óvodai nevelő és az oktatási szakasszisztens szakma választható.
Egyebekben a technikumok esetében az informatika és távközlés, a gazdálkodás és menedzsment, a turizmus vendéglátás, a specializált gép és járműgyártás, valamint a szépészet, míg a szakképző iskolák esetében a turizmus vendéglátás, az építőipar, a gépészet, a kereskedelem, valamint a specializált gép és járműgyártás az öt legnépszerűbb ágazat. Mindez többnyire megfelel az elmúlt évek trendjeinek - közölték.
Kiemelték: az ágazati alapoktatás ideje alatt minden tanuló általános havi ösztöndíjban részesül.
A nappali képzésben tanulók később a tanulmányi eredményeik alapján akár havi 59 ezer forint ösztöndíjat is kaphatnak, amit tanulmányaik előrehaladtával a duális képzésbe bekapcsolódva munkabér válthat fel, amely akár 169 ezer forintot is jelenthet havonta. A megújult szakképzési rendszer vívmánya a pályakezdési juttatás is, amely szintén jobb teljesítményre ösztönöz, de egyben a munkaerőpiaci életkezdést is támogatja. A tanulók vizsgaeredménytől függően akár 300 ezer forintot egyszerre, a sikeres szakmai vizsgát követően kapnak meg, amit szakmai karrierjük beindítására, akár eszközök beszerzésére is fordíthatnak. Ezt egészítheti ki a 4 millió forint szabadon felhasználható munkáshitel, ami a 17 és 25 év közötti fiatalok életkezdését segíti - sorolták.
A közleményben idézték Varga-Bajusz Veronika felsőoktatásért, szak-és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkárt, aki szerint "a szakképzés töretlen népszerűségéből látszik, hogy az új rendszer jól vizsgázott".
- hangsúlyozta az államtitkár.