Az iskolai lemorzsolódás ellen indít akciót az Európai Bizottság

Olvastuk - 2011-01-31

Az iskolai lemorzsolódás csökkentését elősegítő európai uniós cselekvési terv elindítását jelentette be közleményében az Európai Bizottság (EB) január 31-én - olvasható az eduline.hu-n. Igaz, a legtöbb uniós tagállamban már a 10 százalékos referenciaérték alá csökkent az iskolai lemorzsolódás aránya, ám egyes országokban az még mindig 30 százalék feletti. Magyarországon ez az arány 11,2 százalék volt 2009-ben.

Az EB közleményében arra hívja fel a figyelmet, hogy az unióban több millió fiatal diák hagyja ott az iskolai oktatási, illetve képzési rendszert legfeljebb alsó középfokú végzettséggel. Mivel ezen fiatalok csak nehezen találnak állást, ami a gazdasági és társadalmi fejlődést is hátráltatja, az EB akciótervvel kíván segíteni a helyzeten. Eszerint a tagállamoknak segítenek megvalósítani a középtávú uniós növekedési és foglalkoztatási program egyik fő célkitűzését, mégpedig, hogy az iskolai lemorzsolódás uniós átlagát a jelenlegi 14,4 százalékról az évtized végére 10 százalék alá kell csökkenteni.

Az akcióterv szerint nagyobb figyelmet kell szentelni az iskolai lemorzsolódáshoz vezető körülmények megakadályozására, és foglalkozni kell a tanév közben felmerülő nehézségekkel is. Emellett a bizottság szorgalmazza, hogy a tanulóknak "második esélyt biztosítsanak" a tanulásban, vagyis a diákok kiegészítő órákat vehetnének fel, a fiatal felnőttek pedig visszatérhetnének az oktatásba. Az akcióterv továbbá kihangsúlyozza az uniós országok közötti jobb együttműködés fontosságát, a bevált módszerek, tapasztalatok megosztásának szükségességét, az uniós források célzottabb felhasználását.

A legtöbb államban már érezhető a javulás - fogalmazott Andrula Vasziliu, az oktatásügyért, a kultúráért, a többnyelvűségért és az ifjúságpolitikáért felelős európai biztos. A bizottság statisztikája szerint a lemorzsolódás hét EU-tagországban, Ausztriában, Csehországban, Finnországban, Litvániában, Lengyelországban, Szlovákiában és Szlovéniában már a 10 százalékos referenciaérték alá csökkent, de Máltán, Portugáliában és Spanyolországban még mindig 30 százalék feletti. Magyarországon 2009-ben az oktatásban, illetve képzésben részt nem vevő, legfeljebb alsó középfokú végzettséggel rendelkező 18-24 éves korosztály aránya 11,2 százalék volt. Eszerint az elmúlt évtizedben ötödével csökkent a lemorzsolódok aránya Magyarországon, ami jobb eredménynek számít a 18,2 százalékos uniós átlagnál.

(Forrás: eduline.hu)