Célzott gyulladáscsökkentő jelenthet megoldást az idült gyulladásokra

Olvastuk - 2011-10-02

Új típusú, célzottan a gyulladás helyén ható gyulladáscsökkentő gyógyszerhez vezethet kanadai tudósoknak az immunrendszert gátló mechanizmusáról szóló tanulmánya.

 Fertőzés esetén a védekezőrendszer fehérvérsejtjei azonnal működésbe lépne, egyfajta pajzsot képeznek a veszélyes sejtek, anyagok körül. Ez azonban gyulladáshoz vezet, amely az emberi szervezet szinte bármely pontján felléphet.

    A gyulladáskutatás szinte külön tudománnyá vált, a gyulladás számos szerrel és különböző módon csökkenthető.

    Stephen Robbins, a Calgary Orvostudományi Egyetem kutatója és munkatársai elsősorban az idült gyulladásos betegségekkel foglalkoznak. A kanadai kutatók egérkisérletben vizsgálták a gyulladáscsökkentő szerek hatását: ennek során olyan molekulákat sikerült fölfedezniük, melyek gátolják a fehérvérsejtek bizonyos formáinak fölhalmozódását a gyulladás helyén. A neutrofil sejtek a szervezet védekező képességének alapvető formái, melyek a bejutó baktériumokat körülveszik, és igyekeznek elpusztítani.

    A jelenlegi gyulladáscsökkentő gyógyszerek a test minden területén gátolnak mindenfajta gyulladást. A kanadai kutatók, szabadalmazás alatt álló készítménye csak a neutrofil sejteket gátolja és így célzottan csökkenti a gyulladást. Robbins professzor és munkatársai főleg a belek gyulladásos folyamataival foglalkoznak.

    "Az új, gyulladásgátló szerek alkalmasnak látszanak az olyan visszatérő gyulladásos betegségek kezelésére, mint a krónikus bélgyulladások" - mondta a munkacsoport vezetője. "A következő lépés ezek hatékonyságának vizsgálata lesz, olyan folyamatokban, mint az idült bélbetegségek".

    Az eddigi készítményekkel szemben a kutatók azt remélik, hogy az új molekulák az emberi szervezetben is célzottan gátolják a gyulladásos elváltozásokat. A gyulladás okozta duzzanat és fájdalom maga is károsítja a gyulladásos szöveteket, így ennek mérséklése, sőt megszüntetése fontos eredmény volna.

    A tanulmányt az amerikai tudományos akadémia folyóirata (PNAS) közölte.