Káosz és titkolózás az egészségügyben

Olvastuk - 2011-02-08

Az elmúlt hetekben a Fidesz városvezetése és kormányzati politikusai együttes erővel teremtettek káoszt a főváros egészségügyi ellátórendszerében. Orbán Viktor miniszterelnöknek egyetlen szava sincs az egészségügy megmentéséről, eközben a főváros egészségügyi rendszerében egyre mélyebb válság alakul ki.

Annyi ötletet hallottunk Budapest egészségügyi rendszerével kapcsolatban, ahányan megszólaltak: Pesti Imre, Szócska Miklós, Szentes Tamás és Tarlós István egymásra licitálva álltak elő újabb és újabb ötletekkel, valódi, átgondolt terv nélkül. Közben a szereplők egy részét eltávolították vagy áthelyezték, de az egészségügy jövőjéről továbbra sem derült ki semmi. Sajnálatosnak tartjuk, hogy a városháza álláspontja ezzel kapcsolatban annyi: nem tartozik a nyilvánosságra a mai találkozó és annak részletei.

 

Azonban ez a kérdés minden budapestire tartozik, hiszen jelen pillanatban is több tízezren várnak operációra, több ezer embert vesznek fel a kórházi osztályokra. Minden budapesti polgárnak joga van tudnia, hogy mit terveznek a fővárosi egészségüggyel kapcsolatban.

Mindeközben a város évente 5-6 milliárd forintot veszít a tétlenségen és a Fidesz politikai presztízs szempontjain.

 

A városvezetés asztalfiókjában ugyanis ott hever a kidolgozott, a közgyűlés által elfogadott Budapesti Egészségügyi Modell koncepciója, amelynek a megvalósítása csak azért nem indul el, mert azt még az előző ciklusban dolgoztuk ki, mi, szocialisták.

A városvezetés a budapestiek és az ország egészségével játszik. A politikai presztízs szempontok fontosabbak, mint az emberek egészsége. Ez a hozzáállás felháborító és cinikus.

 

Arra szólítjuk fel a Fideszt, hogy valljon színt, mit kívánnak tenni az egészségüggyel kapcsolatban. Szócska Miklós végre tájékoztassa az embereket, hogy hogyan akarja a kormányzat megoldani az egészségügyi ágazata problémáit. Minden település adja át kórházait az államnak? Hogyan gondolja Szócska Miklós megoldani az egyes kórházak gazdasági gondjait, ha a központi költségvetés egészségügyi fejezetének 2011-ben közel 10 milliárd forinttal kevesebb összegből kell gazdálkodni, mint 2010-ben!? Hiszen ennyivel kevesebb jut a gyógyító intézmények működtetésére.

 

 

 

 

Kökény Mihály,

az MSZP Egészségpolitikai Tanácsadó Testületének elnöke,

volt egészségügyi miniszter