Közép-Európa szembefordul az EU-val

Olvastuk - 2011-08-30

Az Európai Unió új kelet-európai tagállamai az euróválság során erőteljesen konfrontatív taktikát választottak Németországgal és Franciaországgal szemben – írja a Die Presse.

 A bécsi lap szerint Petr Necas cseh miniszterelnök hétfőn hangsúlyozta, hogy országa számára nem kötelező az euró bevezetése. A szlovák parlament elnöke pedig közölte, hogy elutasítják az EFSF 780 milliárd euróra történő felemelését.

Jacek Rostowski lengyel pénzügyminiszter pedig az euróövezet rendezett feloszlatása mellett foglalt állást arra az esetre, ha Németország és az északi államok nem harcolnak elszántabban az euróövezet megmentése érdekében.

 

Die Presse szerint az uniós valutának már csak a Baltikumban vannak igazi barátai: Észtország és Litvánia ugyanis a hét végén megerősítette, hogy az eurót 2014-ig, illetve 2015-ig be akarják vezetni. A lett miniszterelnök szerint a jelenlegi helyzetben csak problémákkal kell szembenézni, nem tartós válsággal.

 

Közép-Európa viszont nem ilyen elnéző: Prágában Petr Necas miniszterelnök a cseh nagykövetek éves értekezletén leszögezte, hogy az euróövezet már nem az, ami volt, amikor Csehország aláírta az EU-hoz való csatlakozásról szóló szerződést. Pedig a csatlakozási szerződés kötelezően előírja az uniós közös valuta bevezetését. Necas megfogalmazása szerint országa egyetértett a valutaunióhoz való csatlakozással, de nem olyan feltételek mellett, amelyek "az adósságok transzferálását és unióját" jelenti. A miniszterelnök emellett hangsúlyozta, hogy kritikáját nem szabad az EU-tól való eltávolodásként értékelni.

 

 

Az újabb uniós mentőcsomagokkal szemben erős ellenállás mutatkozik Szlovákiából is. Richard Sulík, a parlament elnöke ugyanis a Die Welt német lapnak adott interjújában kijelentette: mindent elkövet azért, hogy meghiúsítsa az EFSF 780 milliárd euróra történő emelését. Pártja, a "Szabadság és Szolidaritás" mindenesetre nemmel fog szavazni, ha pedig ez megtörténik, a kabinet csak az ellenzék támogatásának megszerzésével fogadhatja el a csomagot. Mint köztudott, az EFSF létrehozásához minden tagállamnak beleegyezését kell adnia. Sulík megfogalmazása szerint soha nem szerepelt az EU elvei között, hogy a jól gazdálkodó országok fizessék meg az adósságot felhalmozó államok hibáit.

 

Az európai elitnek, közte a németnek el kell döntenie, akarja-e, hogy az euró fennmaradjon, még ha ezért nagy árat is kell fizetni - jelentette ki Jacek Rostowski lengyel pénzügyminiszter. Egyes észak-európai országokban túl nagy az egoizmus, és hiányzik a szolidaritás a gondokkal küzdő országokkal. Pedig nehéz elképzelni, hogy például a holland, a német vagy a finn gazdaságot ne érintené súlyosan, ha az euróövezet valamelyik tagországában összeomlana a bankrendszer – mondta a pénzügyminiszter.

 

 

Szerző: Die Presse - Világgazdaság Online