Parajd - Az RMDSZ a bányakatasztrófában érintett állami vállalatok vezetőinek leváltását kéri, civilek büntetőfeljelentést tettek

Olvastuk - 2025-07-02

A parajdi bányakatasztrófában érintett állami vállalatok vezetőinek leváltását kéri a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ). A Korond-patak és a Kis-Küküllő sós vízzel való szennyezéséért felelős döntéshozók felelősségre vonását kérik környezetvédők is, akik civilként büntetőfeljelentést tettek a román legfőbb ügyészségen.

Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes az RMDSZ Facebook-oldalán közzétett videóüzenetében rámutatott: minden feltétel adott ahhoz, hogy a bányát működtető Országos Sóipari Társaság (Salrom) és a Korond-patak elterelésében részt vevő román vízügyi hatóság vezetőségét leváltsák, amennyiben nem mondanak le maguktól.

Kijelentését azzal indokolta, hogy a Salrom és a vízügyi hatóság által felügyelt sürgősségi munkálatok nem készültek el az eredeti, július elsejei határidőre. A kivitelező előbb betonhiánnyal, majd a hegesztési munkálatok elhúzódásával indokolta a várható tíznapos késést.

"Nem lehet tétlenül nézni most már azt, ahogy játszanak az emberek biztonságával, ahogy játszanak az emberek jövőjével, és ahogy veszélybe hozzák egy egész térség vízellátását" - jelentette ki Tánczos Barna a Kis-Küküllő menti települések sószennyezés miatti vízellátási gondjaira utalva.

A miniszterelnök-helyettes úgy fogalmazott, az érintett intézmények vezetői "nem végzik a dolgukat és felelőtlenek", és emlékeztetett, hogy a szövetség már korábban figyelmeztetett: nem lehet ugyanazokra bízni a probléma megoldását, akik a felelőtlenségükkel előidézték. "A Salrom és a vízügy vezetőinek mennie kell, most!" - jelentette ki Tánczos Barna.

A Korond-patak és a Kis-Küküllő sós vízzel való szennyezéséért felelős döntéshozók - állami hatóságok vagy általuk szerződtetett cégek - felelősségre vonását kérik környezetvédők is. Márk-Nagy János és Szabó Mátyás közleményben számolt be arról, hogy június 29-én civilként büntetőfeljelentést tett az ügyben a legfőbb ügyészségen.

"Úgy véljük, hogy ez a rendkívül súlyos szennyezés, amely a fent említett folyók élővilágának teljes eltűnéséhez vezetett és potenciálisan negatív hatással lehet az ártéri élőhelyekre, valamint a Nagy-Küküllő és a Maros folyó élővilágára is, hibás döntések és/vagy a felelős személyek tétlenségének következménye"

- közölték.

Mint írták, felszólítják az igazságszolgáltatási szerveket, hogy vonják felelősségre és kötelezzék kártérítésre a bűnösöket a "szennyező fizet" elv alapján. "Mert elfogadhatatlannak tartjuk, hogy az állam által felelős beosztással megbízott vezetők súlyos következményekkel járó törvénysértéseinek árát az állami költségvetésből, azaz az adófizetők pénzéből fedezzék" - tették hozzá.

A büntetőfeljelentés indoklásaként említik az állami hatóságok hatékonyságának hiányát a felelősök felkutatásában és felelősségre vonásában, a politikai osztály komoly hozzáállásának és a civil társadalom érdemi reakciójának hiányát.

A Korond-patak és a Kis-Küküllő vize június elején szennyeződött súlyosan az elárasztott parajdi sóbányából származó sós vízzel, miután a sóbánya fölött folyó patak elterelésével megbízott cég munkához látott, és egyeztetés nélkül elbontotta a hozamcsökkentő gátakat, melyeket nemzetközi szakértők javaslatára húztak fel.

A román állami tulajdonban lévő parajdi sóbányába májusban tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részét, a légúti betegségek kezelésére és a látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is. A parajdi sóbánya Székelyföld egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, amelyet évente százezrek kerestek fel, és amelytől nemcsak az ott dolgozó bányászok, hanem a településen és a környékén létrejött több száz vendéglátóhely üzemeltetőinek és alkalmazottainak a megélhetése is függ.