Putyin Budapesten - Sajtóvisszhang - Brit, amerikai és olasz lapok

Olvastuk - 2015-02-18

Orbán Viktor 1989-ben azzal a beszédével vált híressé, amelyben követelte a Magyarországon állomásozó szovjet katonák távozását a nyugatias magyar jövő megteremthetősége érdekében. A magyar miniszterelnök azonban, aki hatalomra kerülése óta immár megvetően nyilatkozik a liberális demokráciáról, a Vlagyimir Putyinnal tartandó kétoldalú csúcstalálkozók "EU-tilalmával" dacolva üdvözölte Budapesten az orosz elnököt - írta szerdai értékelésében a Financial Times.

    A londoni gazdasági napilap budapesti tudósítója, Andrew Byrne szerint Putyin számára a látogatás annak demonstrációja volt, hogy néhány európai fővárosban továbbra is örömmel látják őt, a kelet-ukrajnai orosz katonai jelenlét ellenére. Nyugati bírálóinak szemében ugyanakkor Putyin magyarországi látogatása azt mutatja, hogy az orosz elnöknek milyen befolyása van az orosz energiahordozóktól függő kelet-európai országokban.

    Az, hogy Orbán Viktor alig két héttel Angela Merkel német kancellár budapesti látogatása után tartott csúcstalálkozót Putyinnal, jelzi azt a kettős szerepet, amelyet a "Moszkvával mind szorosabb kapcsolatokra törekvő" magyar kormányfő egy európai uniós ország vezetőjeként játszik - áll a Financial Times írásában.

    A The Times című konzervatív brit napilap diplomáciai szemleírója, Roger Boyes szerint Putyinnak "ismét jó hete van": Ukrajna amputációja jól halad anélkül, hogy fel kellene pörgetni a T-72-es harckocsik motorját, és az orosz elnököt visszafogadták a diplomáciai szalonokba is. Angela Merkel ismét folyamatosan vonalban van, kedden pedig - hónapok óta először - Putyin munkalátogatást tehetett egy EU-tagállamban, vagyis Magyarországon, egy baráti csevegés erejéig a magyar atomerőmű továbbfejlesztéséről.

    Putyin az ukrajnai válságot most energiatakarékos készenléti üzemmódra kapcsolta, és a Nyugat alig tudja leplezni megkönnyebbülését, miközben az ukránok már építik a homokzsákbarikádokat az elkerülhetetlen későbbi invázióra készülve - áll a The Times írásában.

    A The Wall Street Journal (WSJ) beszámolója szerint Vlagyimir Putyin látogatása egybeesett azzal, hogy a Kreml igyekszik tágítani a repedéseket az ukrajnai válsággal kapcsolatos európai egységfronton. A vezető amerikai üzleti-politikai napilap úgy ítéli meg, hogy Orbán Viktor számára az orosz elnök fogadása része a kelet-nyugati egyensúlyozásnak.

    Az amerikai lap megjegyezte: a magyar kormányfő éveken át ingerelte Brüsszelt a kormányzati hatalom centralizálásával, az  alkotmány átírásával és az "illiberális" demokráciák - köztük Oroszország -, mint inspirációs minta dicsőítésével. Ugyanakkor megerősítette, hogy az Ukrajnával határos Magyarország továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak és az EU-nak.

    A The Wall Street Journal szerint Orbán a Putyin-látogatás alatt óvatos irányt követett. Felhívta a figyelmet a kormányfő azon kijelentésére, miszerint a média sokat találgatja, kell-e Európának félnie attól, hogy Magyarország Oroszország felé sodródik. "Az európai egység az Oroszországgal való együttműködéssel párhuzamosan teremthető meg" - idézte a lap Orbán Viktort.

     Putyin ölelése Orbán Magyarországának - ezt a címet adta az Il Sole24Ore olasz gazdasági napilap az orosz elnök budapesti látogatásáról írt beszámolónak.

    Az újság hangsúlyozta, Budapesten Vlagyimir Putyin kelet-európai befolyását akarta bizonyítani, Magyarország pedig "nem fordíthat hátat első számú energiaszállítójának". Az Il Sole24Ore úgy látta, a látogatás nagyon megerősítette az Orbán és Putyin közötti barátságot és a magyar-orosz kapcsolatokat. A L′Osservatore Romano szentszéki napilap szerint a budapesti energiabiztonsági tárgyalások újabb jelei Magyarország Moszkvához való közeledésének.

    Viktor és Vlagyimir show-nak nevezte az Orbán-Putyin találkozót a jobbközép IlFoglio, amely szerint a "régóta két lovon ülő" Orbán Viktor azt akarta megmutatni, hogy neki is vannak szövetségesei Európában. Vlagyimir Putyin pedig az EU- és NATO-tag Magyarországon saját szerepére figyelmeztetett az európai politikai sakktáblán.

    A La Stampa kommentárja szerint az Ukrajnában kiújult harcokkal egyidőben Putyin "támaszt" keresett Magyarországon.