Csaknem fél milliárd a Kenézy Kórház fejlesztésére

Pro... - 2009-03-27
Az Új Magyarország Fejlesztési Terv támogatásával 26 magyarországi kórház sürgősségi osztálya válhat európai színvonalú, modern központtá. A sürgősségi ellátást célzó, Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program keretében kiírt pályázat eredeti, 8,8 mrd Ft-os támogatási kerete a kormány tegnap további 3,2 milliárd forinttal megemelte.

A keret bővítését a megfelelő minőségű pályázatok indokolták, illetve az a szándék, hogy a projektek minél előbb megvalósuljanak. Az összeget a 2009-2010-es pályázati keret részbeni előre hozásával lehet előteremteni.

 

A kétfordulós pályázat első szakaszának egyik nyertese a Hajdú-Bihar megyei Önkormányzat Kenézy Kórház Rendelőintézetének több mint 511 millió forintos fejlesztése, amely a második forduló után 460 millió forintos támogatásban részesülhet.

 

A beruházás célja, hogy növekedjen az ellátás biztonsága, javuljon elérhetősége, valamint a sürgősségi ellátások gyorsasága és hatékonysága. A fejlesztés során az épület átépítése, korszerűsítése és komplex akadálymentesítése mellett megtörténhet a részleg kapacitásbővítése, valamint infrastrukturális és orvostechnikai fejlesztése: többek között 11 darab intenzív ágy, két darab defibrillátor, 5 darab betegőrző monitor, központi monitorok és fekvőkocsik beszerzése.

 

A sürgősségi betegellátás az egészségügy legtöbb figyelmet igénylő, az orvosi szaktudást és az emberi lelket leginkább igénybe vevő területe; minden egyes eset emberéletekről, minden egyes munkanap egy véget nem érő krízis elhárításáról szól.

Ezért kell lépnünk minden erőnkkel, hogy orvosaink szaktudását ne korlátozzák az elavult, múzeumba illő, ütött–kopott, a modern gyógyítás illetve életmentés követelményeinek semmilyen tekintetben nem megfelelő eszközök. Mert ha orvosainkat korlátozzuk, a gyógyulás és az életben maradás esélyeit korlátozzuk.

Egy ország megújulása többet jelent az épületek megújulásánál: az Új Magyarországon újjá kell építenünk közösségi kapcsolatainkat és a közszolgáltatásokhoz való viszonyunkat.

Az Új Magyarországon minden egyes polgárnak biztos tudatában kell lennie, hogy számíthatnak a szakszerű segítségre és ellátásra, ha bajba kerülnének. Mert csakis így bízhatunk igazán az Új Magyarországban!

A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által kiírt pályázat legfontosabb célkitűzése az volt, hogy a sürgősségi ellátórendszer kórházi szintjének infrastrukturális fejlesztése új sürgősségi osztályok kialakításával, a meglévő sürgősségi osztályok korszerűsítésével, vagy magasabb szintre történő fejlesztésével valósulhasson meg.

A sürgősségi ellátás hatékonyságának és az ellátás minőségének növelése érdekében a betegellátás korszerű, integrált, szakmailag egységes rendszere és központjai kerülnek kialakításra, illetve a meglévő rendszerek fejlesztése valósulhat meg. A tervezett projektek javítják a szolgáltatáshoz való egyenlő hozzáférést, és a lakosság biztonságérzetének és életesélyeinek növelését is szolgálják.

 

A pályázatok keretében jelentős infrastruktúra-fejlesztésekre is sor kerül: bővül a diagnosztikai és terápiás gép-műszerpark, eszközbeszerzések valósulnak meg, szállítóeszközök kerülnek beszerzésre, épületek akadálymentesítése jöhet létre, valamint diszpécser rendszerek kialakítására kerül sor. Az egységes informatikai rendszerek kialakításával a szolgáltatásokhoz való jobb és gyorsabb hozzáférést lehet majd biztosítani.

A most elbírálásra került kiírás keretében egészségügyi szolgáltató vagy fenntartója nyújthatott be pályázatot új sürgősségi osztály (SO1 és SO2) kialakítására, meglévő sürgősségi osztály korszerűsítésére, valamint meglévő sürgősségi osztály/fogadóhely magasabb szintre történő fejlesztésre. Nem kaphatott támogatást a Közép-magyarországi régió területén megvalósult fejlesztés, abban az esetben sem, ha a pályázó székhelye nem a Közép-magyarországi régióban van. A vissza nem térítendő támogatás mértéke a projekt elszámolható összes költségének legfeljebb 90 %-a lehetett, a pályázható összeg 100-820 millió forint között volt.

 

A fejlesztések jelentős építőipari beruházásokkal is járnak. A projekteknél alapelvárás a környezettudatos tervezés, a komplex akadálymentesítés, valamint a környezeti és gazdasági fenntarthatóság szempontjainak érvényesítése, figyelembe véve – lehetőség szerint a telephelyek és pavilonok számának csökkentését és/vagy megszüntetését is elősegítő – az építészetileg is korszerű új épület építését, bővítését, valamint átalakítását, felújítását, korszerűsítését. Az átalakításokkal járó gépészeti és energetikai korszerűsítés, valamint helikopter leszállóhely létrehozása és fejlesztése, szabvány szerinti biztosítása egyaránt elszámolható a projektek keretein belül.

 

Még egy gondolat… Ezek az uniós  fejlesztések is hozzájárulnak ahhoz, hogy az építőipar újabb és újabb, nagy értékű megbízást kapjon és így vészelje át a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság jelentette kihívásokat. A következő másfél évben 1800 mrd forint értékű nagyberuházás fog indulni az Európai Unió támogatásával. A fejlesztések hozzájárulnak ahhoz, hogy munkahelyek maradjanak meg és újak jöjjenek létre. Ez több ezer családnak jelent majd biztos megélhetést.

 

Dr.Oláh Lajos sajtóközleménye