EB-döntés - Londoni elemzők: két héten belül Magyarországon lehet az IMF/EU-küldöttség

Pro... - 2012-04-26

Akár két héten belül Magyarországra utazhat a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU tárgyalóküldöttsége, miután az Európai Bizottság szerdán szabad utat adott a finanszírozási csomagról szóló tárgyalások megkezdéshez, de a tárgyalások ezzel együtt is elhúzódhatnak - vélekedtek a brüsszeli döntés szerdai bejelentése után londoni felzárkózó piaci elemzők, akik közül többen meglepőnek nevezték az EU döntését.

    Neil Shearing, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég, a  Capital Economics felzárkózó piaci főközgazdásza szerdai kommentárjában közölte: véleménye szerint a brüsszeli döntés azt sugallja, hogy az Európai Bizottság "rugalmasabbá vált" a Magyarországnak nyújtandó pénzügyi segítség kérdésében, legalábbis erre vall, hogy a magyar kormány által a jegybanktörvényhez benyújtott módosítások az EU által megfogalmazott kifogásokat csak részben rendezték.

    Shearing közölte, hogy éppen ezért "valamelyest meglepőnek" tartja az MNB-vel kapcsolatos kötelezettségszegési eljárás lezárását.

    Az elemző szerint ugyanakkor az előrelépéshez hozzájárulhatott az is, hogy Budapestet esetleg "megijesztette" a piacokon e hét elején elindult újabb eladási hullám, amely a 300 forint/eurós küszöb közvetlen közelébe gyengítette a forintot.

    A további kilátásokkal kapcsolatban a Capital Economics londoni szakértője "valószínűtlennek" nevezte, hogy Magyarország megkaphatja az eredetileg célzott rugalmas IMF-hitelkeretet; egy elővigyázatossági jellegű készenléti csomag valószínűbbnek tűnik.

    Shearing szerdai kommentárjában felfedte, hogy a Capital Economics elemzői a múlt héten találkoztak Cséfalvay Zoltánnal, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkárával, aki utalást tett arra, hogy a magyar kormány "rugalmas" lesz a megállapodás mibenlétét illetően.

    A Capital Economics főközgazdásza szerint a héten beterjesztett Széll Kálmán Terv 2.0 program "meglehetősen reális" előrejelzésekre alapul, bár a cég a növekedési prognózisokat "túl derűlátónak" tartja, és a maga részéről változatlanul 1,5 százalékos idei magyar GDP-visszaesést jósol.

    A ház szerint egyelőre nem lehet biztonsággal kijelenteni, hogy az új konvergenciaprogram önmagában elégséges lesz az IMF és az EU pénzügyi védőhálójához. Shearing az általa lehetségesnek tartott vitapontok közül kiemelte az egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszert, amely a cég számításai szerint a GDP-érték 1,5 százalékának megfelelő mértékben rontotta a magyar államháztartási egyenleget. Az IMF már eddig is megfogalmazott bírálatokat, de a magyar kormány ragaszkodik ehhez az adónemhez, és "valószínűtlen", hogy hajlandó lenne "drasztikus reformokra" ezen a téren - vélekedett a Capital Economics vezető londoni elemzője.

    Shearing mindent egybevetve "egyértelműen jó hírnek" nevezte a szerdai fejleményeket, hozzátette ugyanakkor: a tárgyalások valószínűleg hosszabban elhúzódnak, mint ahogy azt sokan várják, "beleértve a piacot". A Capital Economics éppen ezért nem számít gyors jegybanki kamatcsökkentésre sem, mivel véleménye szerint a monetáris döntéshozók "szeretnék a pénzt az asztalon látni", mielőtt hozzákezdenének "az EU legmagasabb alapkamatának" csökkentéséhez.

    Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének igazgatója szerdai kommentárjában közölte, hogy véleménye szerint    az IMF és az EU tárgyalóküldöttsége akár két héten belül Budapestre utazhat, de a tárgyalássorozat jó eséllyel elhúzódik, tekintettel arra, hogy valószínűleg a megbeszéléseken is felmerülnek vitás kérdések.

    Az RBS vezető londoni elemzője szerint azonban mindent egybevetve a piac egyelőre várhatóan a szerdai fejlemények jelentette "jó hír-sztorira" fog összpontosítani, nem utolsósorban azért is, mert a piaci szereplők eddig rövid - vagyis árfolyamgyengülésre játszó - pozíciók felvételére hajlottak a magyar befektetési termékek esetében.

    Az RBS több okot is lát arra, hogy az EU-bizottság miért hagyott fel "a kemény zsaru" szerepének eljátszásával Magyarországgal szemben. Az egyik ok - a kormányzati engedmények mellett - a ház megítélése szerint az lehet, hogy az Európai Bizottság esetleg úgy gondolja: az IMF/EU-tárgyalóküldöttség is folytathatja majd "a kemény játékot" a megbeszélések során.

    Tényező lehetett az is, hogy Brüsszel nem akar válságot egy újabb EU-tagállamban, különös tekintettel a szélesebb értelemben vett Európa gyenge gazdasági hátterére és a francia választások jelentette bizonytalanságra.

    Az RBS vezető londoni elemzője szerint emellett az Orbán-kormány "ragyogó lobbimunkát teljesített" saját álláspontjának érvényesítése végett.

    A JP Morgan bankcsoport londoni felzárkózó piaci elemzői szerdai értékelésükben "piaci szempontból nagy meglepetésnek" nevezték, hogy az EU az adatvédelmi hivatallal és a bírák nyugdíjazásával kapcsolatos jogvita megoldatlansága ellenére is hozzájárult a tárgyalások elkezdéséhez.

    A ház londoni elemzői közölték: a döntés illeszkedik ahhoz a nézetükhöz, hogy az EU beleegyezhet a jogi jellegű ügyek és a pénzügyi segítséggel kapcsolatos tárgyalások kérdésének szétválasztásába. A JP Morgan szakértői közölték ugyanakkor azt is: arra számítottak, hogy hosszabb időt vesz igénybe, mire az EU megenyhíti álláspontját.

    A ház elemzői hozzátették: kétségesnek tartják, hogy a tárgyalások zökkenőmentesen zajlanak majd, és látják annak kockázatát is, hogy a magyar kormányt a piaci nyomás enyhülése és a forint erőteljes árfolyamnyeresége "ismét elbizakodottá teszi".

    A JP Morgan londoni közgazdászainak alapeseti forgatókönyve továbbra is az, hogy június végéig létrejön egy készenléti jellegű megállapodás, bár a cég szerint megvan a kockázata az ennél későbbi megegyezésnek.