Köznevelési törvény - A PDSZ a jogszabály elfogadásának elhalasztását kérte az országgyűlési képviselőktől

Pro... - 2011-10-26

Levélben fordult a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke az országgyűlési képviselőkhöz, arra kérve őket, kezdeményezzék a köznevelési törvény elfogadásának elhalasztását jövő tavaszig.   

    Mendrey László a szakszervezet honlapján közzétett levélben, nem vitatva az előterjesztők jó szándékát, azon meggyőződésének ad hangot, hogy a tervezet több olyan pontot tartalmaz, mely a későbbiekben komoly feszültségek forrásává válhat. Példaként említi a pedagógusok kötelező iskolában tartózkodásának idejét, illetve a hat- és nyolcosztályos gimnáziumok szabályozását.

    Hozzátette: annak érdekében, hogy a nemzeti köznevelés kérdésében megnyugtató megoldás szülessen, azt kéri, hogy a képviselők kezdeményezzék a törvény elfogadásának elhalasztását 2012 tavaszáig. Az addig hátralévő időben elkészíthetők azok a - ma hiányzó - háttérszámítások, hatástanulmányok, melyek kellőképpen előkészítik a megszületendő jogszabály gazdasági, szakmai hátterét. Ez alatt le lehet folytatni azokat a - valódi- érdekegyeztetési folyamatokat, melyek hiánya "fájóan tapasztalható" az előterjesztésben - írta az érdekvédő, aki levelét úgy zárta, hogy "az ország, a nemzet, és a közoktatás érdekében" számít az együttműködésre.

    A köznevelési törvény tervezetét keddi ülésén fogadta el a kormány, s jogszabály október végén-november elején kerülhet az Országgyűlés elé. Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár szerdán, sajtótájékoztatón azt mondta, az új jogszabály a nevelést állítja a pedagógiai tevékenység középpontjába, vagyis a teljes személyiség formálását. A magyar társadalomban szokásos heti 40 órán belül marad a pedagógusok munkaideje, és minden tanár érezhetően többet fog keresni - jelentette ki az oktatási államtitkár.

    A pedagógusoknak kiszámítható életpályát biztosítanak - tette hozzá. Munkaidejük a magyar társadalomban szokásos heti 40 órán belül marad, ám a munka intenzitása változik, ugyanakkor minden tanár érezhetően többet fog keresni. Az új pedagógus-bértábla számítási alapja a minimálbér lesz - ami a jövő évtől 90 ezer forint -, és ahhoz viszonyítva 180-200 százalékon állapítja meg az induló bért - ismertette, hozzátéve, hogy ezért bírja el az új rendszer az olyan viszonylag kisebb összegeknek a megszüntetését, mint például bizonyos pótlékok. Megjegyezte, a pedagógus-életpálya bevezetését eleve 2013. szeptember 1-jére ütemezték.

MTI