A Magyar Elektronikus Újságírók Szövetségének (MEUSZ) közleménye

A Magyar Elektronikus Újságírók Szövetsége (MEUSZ) kijelenti: a közmédiumok mostanra a működőképesség határára sodródtak, ezért sürgetjük a hírközlési és médiahatóságok valamint a közmédiumok új szervezeti és működési rendjét kialakító törvény mielőbbi megszületését.

    A kivérzett közszolgálatiság helyreállítása érdekében elengedhetetlen, hogy az Országgyűlés döntésével átlátható, olcsóbb, a közpénzek felhasználását ellenőrizni képes intézményrendszer jött létre, mely megfelel az európai uniós normáknak.

    A MEUSZ ugyanakkor visszautasítja és elítéli azt a tudatos félretájékoztatást és hisztériakeltést, mely a médiatörvény-csomag vitája körül kialakult. A nemzetközi sajtószervezetek a valós tények hiányos és manipulált ismeretén alapuló tiltakozását megalapozatlannak tartjuk. A Nemzetközi Sajtóintézet, az Európai Újságíró Szövetség valamint az EBESZ az elmúlt nyolc évben nem kifogásolta a magyar médiaviszonyokat.      Hallgattak 2006 őszén, mikor munkájukat végző újságírókat vertek az ünneplő tömeg erőszakos oszlatása közepette. Akárcsak a MÚOSZ idehaza, a nemzetközi szervezetek sem vizsgálódtak a média függetlenségével kapcsolatban, amikor hivatalos jelentések szerint kimutatható volt a médiaegyensúly folyamatos, durva megsértése hazánkban. Nem emelték fel szavukat az ellen sem, hogy veszélybe került a közszolgálatiság, mert tartósan elnök nélkül működik az ORTT és az MTV - melynek botrányos székházügye hírhedtté vált - miközben a közszolgálati televízió a fizetésképtelenség szélére sodródott. Nem tiltakoznak a nemzetközi szervezetek a szakmaiság védelmében akkor sem, ha a nemzeti hírügynökség bizonytalan hátterű híreket közöl. Javasoljuk, hogy sokoldalúan, több forrásból, a helyszínen tájékozódjanak a jövőben a magyarországi média viszonyokról, mielőtt országunk megítélését rontó, elhamarkodott nyilatkozatokat tennének.

    A MEUSZ álláspontja szerint a demokrácia és a szakszerűség nem sérült a gyors és határozott törvénykezési folyamat során. Igazolja ezt, hogy az ellenzék és a szakmai szervezetek ajánlásai nyomán a média-csomag eredeti tervezete több, mint tíz helyen módosult. Vannak progresszív, kifejezetten a sajtó mozgásterét növelő elemei a törvényjavaslatnak. Ide sorolható az újságírók határozottabb védelme, az információforrások védelme és titokban tartásának joga, a munkájuk során a közérdek szolgálatában jogsértést elkövető oknyomozó újságírók büntetlensége valamint a laptulajdonossal, hirdetővel szembeni újságírói szabadság védelme.

    A média alkotmány parlamenti általános vitáját szakmai és társadalmi vita kíséri az őszi zárószavazásig. A MEUSZ aktív részvételével törekszik arra, hogy a kereteket maghatározni hivatott médiaalkotmány, majd az ezt követő részletszabályozás során javaslataival segítse a törvénykezés szakmai megalapozását.