Az ingatlan-végrehajtás fő szabályai

Az esedékességkor meg nem fizetett adó-, járulék-, késedelmi pótlék és bírságtartozást, valamint a más közigazgatási és egyéb szervek megkeresése alapján nyilvántartott adók módjára behajtandó köztartozást az állami adóhatóság kényszercselekmények útján, végrehajtási eljárás során szedi be.

A végrehajtó a vagyonfeltárás során beszerzi az adós vagyontárgyaira vonatkozó információkat, így az ingatlan tulajdonra vonatkozó adatokat is. Az ingatlan foglalása a Nemzeti Adó- és Vámhivatal javára a végrehajtási jog ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésével valósul meg.

 

A törvényi feltételek fennállása esetén mind a gazdálkodó szervezetek, mind a magánszemélyek ingatlanai végrehajtás alá vonhatóak, tekintet nélkül az ingatlan jellegére, művelési ágára és az ingatlant terhelő jogra vagy tilalomra.  Az elővásárlási, valamint a vételi (opciós) jog szintén nem akadálya az ingatlan végrehajtásának.

A végrehajtó megkeresi az ingatlan fekvése szerint illetékes földhivatalt, hogy a jelzálogjogot vagy végrehajtási jogot az ingatlan adóst megillető tulajdoni hányadára jegyezze be. A végrehajtási jog bejegyeztetésének akkor van helye, ha az adótartozás az 500 000 forintot meghaladja, illetve ennél kisebb összeg esetén akkor, ha a tartozás a végrehajtás alá vont ingatlan érékével arányban áll. Amennyiben a tartozás összege ezt az összeghatárt nem éri el, akkor az adóhatóság az adótartozás erejéig az ingatlanra jelzálogjogot jegyeztet be. Fontos tudni, hogy az adózás rendjéről szóló 2003. évi CXII. törvényben meghatározott elévülési idő a jelzálogjog bejegyzésekor nyugszik, azaz a jelzáloggal érintett tartozás nem évül el, vagyis a jelzálogjog bejegyzésének az időpontjától a jelzálogjog törlésének a napjáig tartó időtartam az elévülési időbe nem számítódik bele.

 

A bejegyzés a rangsor elvén alapul, ami azt jelenti, hogy a földhivatal a bejegyzéseket az erre irányuló kérelmek beérkezésének sorrendjében teljesíti.   A bejegyzett jog jogosultja mindkét esetben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. A tartozás beszedése érdekében több ingatlanra is kezdeményezhető eljárás egy időben. A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény az ingatlan-végrehajtás tekintetében egyetlen mentességi okot állapít meg: azon ingatlanok lefoglalását tiltja, amelyek a Csődtörvény rendelkezési szerint a felszámolási eljárásban nem tartoznak a gazdálkodó szervezet vagyonkörébe. A kért teher bejegyzését követően annak megtörténtéről a földhivatal egyszerűsített határozat formájában értesíti a tulajdonost, a végrehajtást kérőt és mindazt, akinek joga vagy terhe fűződik az ingatlanhoz. A jelzálogjog vagy a végrehajtási jog bejegyzése ellen az adós, a végrehajtást kérő vagy az, akinek a jogos érdekeit sérti, a tudomására jutástól számított 8 napon belül végrehajtási kifogást terjeszthet elő az elsőfokú adóhatóságnál. A kifogásnak a megkeresés alapján teendő földhivatali intézkedésre halasztó hatálya nincs. A végrehajtási kifogás illetékköteles, melynek mértéke    5 000 Ft, melyet átutalással vagy csekken kell megfizetni. A végrehajtási jog bejegyzésének igazgatási szolgáltatási díja ingatlanonként 6 600 Ft, a jelzálogjognak pedig 13 200 Ft, mely megfizetésére az adóhatóság végzésben kötelezi az adóst. A tartozás összegének módosulását követően szükségessé válhat a bejegyzett jog fajtájának és összegének az aktualizálása.  Ha megállapítható, hogy a korábbi bejegyzés alapjául szolgáló tartozás részben, vagy teljes egészben fennáll, akkor a korábban bejegyzett jog változatlan hagyása mellett, az azóta képződött tartozásra a szükséges biztosítékot, azaz végrehajtási jogot új ranghelyen kell bejegyezni. Ennek eredményeként a biztosíték több, különálló ranghelyen lesz bejegyezve. A korábbi tartozás részbeni megtérülése esetén előfordulhat, hogy a több ranghelyen bejegyzett összeg a tényleges tartozást meghaladja. Ranghely-fenntartásra a korábban bejegyzett jelzálogjog esetén van lehetőség, amennyiben az újonnan keletkezett tartozással együtt az össztartozás az 500 000 Ft-os értékhatárt meghaladja. Ekkor a végrehajtó kéri a földhivataltól, hogy a végrehajtási jogot a jelzáloggal biztosított tartozásból fennmaradt rész erejéig a korábbi jelzáloggal azonos rangsorban jegyezze be, továbbá a jelzálogjogot törölje.

A korábbi jelzálogjoggal biztosított követelést meghaladó összegre új rangsorban kell bejegyezni a végrehajtási jogot. Nem egyedi eset, hogy az adós ingatlana több végrehajtást kérő által is terhelt végrehajtási joggal, illetve hitelszerződési biztosíték alapján jelzálogjoggal van terhelve egy, esetleg több pénzintézet javára. Az ilyenkor követendő közigazgatási és bírósági eljárás részleteit a cikk 2. részében tárgyaljuk.

 

 

NAV Hajdú-Bihar Megyei Adóigazgatósága