Jogfosztásról szólhatunk az Emberi Jogok Napján

Az emberi jogokról szóló egyetemes nyilatkozat évfordulóján minden eddiginél hangosabban figyelmeztetünk: az elmúlt másfél év felelőtlen és arrogáns kormányzati döntéseinek következtében a rendszerváltozás óta közös munkával kiérlelt demokratikus vívmányaink kerültek közvetlen veszélybe.

A kíméletlen, ellentmondást nem tűrő, akarnok és önkorrekcióra képtelen fülkeforradalmi pártszövetség a teljes magyar társadalom ellen indított támadást.

 A jelenlegi hatalom szótárából kihúzták a partnerség, a konszenzus és a szolidaritás szavakat. Az elmúlt két évtizedben kialakult demokrácia és piacgazdaság szisztematikus lebontásával a kormányzat mára az egész országot zsákutcába vezette.

Egy szűk kedvezményezett réteg kivételével nem találunk olyan társadalmi csoportot, melynek tagjait ne hagyták volna magukra, vagy ne büntetnék a döntéshozók. Minden állampolgár érdekelt abban, hogy félelem nélkül, biztonságban, békében, önmagát, egyediségét büszkén vállalva élhessen és boldoguljon egy olyan országban, ahol tisztelik az emberi jogokat, a másságot, az emberi méltóságot, az esélyek egyenlőségét.

 Különösen fontos szót emelnünk mindazon honfitársaink érdekében, akik a mérgező hatású, igazságtalan és megalapozatlan előítélet vagy aktív kirekesztés elszenvedői. Etnikai, vallási kisebbségként, nőként, egyedülálló anyaként, fogyatékossággal élőként, idős vagy beteg emberként sokan érzik úgy, hogy nem teljes jogú állampolgárai a nemzetnek. A másik fél elismerése nem csupán jó modor vagy udvariasság kérdése. Ha bárki emberi méltósága, munkája vagy tulajdona nincs biztonságban, a többségi társadalom tagjaként sem lehetünk nyugodtak.

Európaiként és demokrataként fel kell lépnünk a diszkrimináció valamennyi formája ellen. Nem hagyhatjuk, hogy a hatékony és hosszú távú megoldások megtalálása, a civil szférával való összefogás helyett a politikai döntéshozók érdemtelen szegényekről, alacsonyabb rendű állampolgárokról, segítségre nem méltó emberekről beszéljenek. Demokrácia kizárólag közös értékeinkre épülhet: az ország függetlenségére, az egyének szabadságára, a jogok, az esélyek egyenlőségére és a társadalmi közösségvállalásra. A lemaradókkal, a saját erejükből boldogulni képtelenekkel, az elesettekkel, a kirekesztettekkel és a nehéz helyzetben élőkkel szemben egy felelősen gondolkodó, modern demokráciának mindig van kötelessége.

Nem üres jelszavakra, hanem tettekre van szükség. Közös célunk, hogy a diszkrimináció, a rasszizmus és a kirekesztés ellenében a partnerség eszméje, a tolerancia, a befogadás és elfogadás váljon mindennapi gyakorlattá. Ebben kíván határozott és elkötelezett partner lenni a magyar baloldal a jövőben is - kezet nyújtva és együttműködést ajánlva valamennyi demokratikus erőnek, civil szervezetnek és minden honfitársunknak.

Mesterházy Attila pártelnök, frakcióvezető

    Kiadó: MSZP-Országos Központ

OS