LMP: Fidesz a porcelánboltban: tandíj Orbán-módra

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium elküldte az egyetemeknek az államilag finanszírozott új férőhelyelosztás tervezetét. A Széll Kálmán terv óta tudjuk, hogy egyetembezárásokat és radikális férőhelycsökkentést tervez a kormány, valamint a költségtérítést is a duplájára emelné. Mára az is kiderült, hogy egyes szakokon lényegileg csak tandíj ellenében lehetne tanulni. A Fidesz végképp eltorlaszolja a fiatalok társadalmi felemelkedésének útját.

    A Fidesz tervei szerint a következő években fokozatosan tovább csökkentenék a hallgatói létszámot. A legrosszabbul azok a diákok járhatnak, akik jogi, művészeti, bölcsész, agrár- vagy társadalomtudományi szakokra jelentkeznének, itt szinte meg is szűnne az államilag finanszírozott képzés. Ezentúl csak a gazdagok gyerekéből lehetne történész, közgazdász, ügyvéd, agronómus, vagy akár szociális munkás.  Bár az elképzelések szerint az önköltségi árat megfizetni nem tudó családoknak rendelkezésére állna az emelt összegű diákhitel lehetősége, de az önköltségi ár az eddigi költségtérítés duplája lesz. Ezt magyarul tandíjnak hívják. Ez ugyanaz, ami ellen a Fidesz, még ellenzékben, sikeres népszavazást indított. 

 

 Az Orbán-kormány Kelet-Magyarország sorsa iránti közönyét jól mutatja, hogy a Miskolci Egyetem állami férőhelyei csaknem a felére olvadnának. A budapesti Corvinus, melynek professzorai nem átallottak a Matolcsy-féle egykulcsos adó kudarcáról beszélni, még ennél is rosszabbul jár.  

 

A Fidesz végképp eltorlaszolja a társadalmi felemelkedés lehetőségét. Ez történelmi bűn a magyar gyerekekkel, fiatalokkal – és szüleikkel szemben. Ráadásul az egész terv két tévképzeten alapul: az egyik, hogy hatalmas diplomás-munkanélküliség van: ez nem igaz, a diploma a legjobb belépő a munkaerőpiacra; a másik, hogy a bölcsészek, jogászok alig-alig tudnak elhelyezkedni: a tények ezt is cáfolják. 

 

Az LMP szerint a főiskolai, egyetemi férőhelyszűkítés helyett a közoktatás fejlesztésével, a felsőoktatásban pedig minőségbiztosítással kell garantálni a képzés minőségét, mert nem csak a diákoknak, de az országnak is érdeke a  kiművelt emberfők  sokasága.  Az államilag finanszírozott képzés voltaképpen teljesen megszűnne, miután a Fidesz a felsőoktatásban is bevezetné a - már az egészségügyben is kudarcot vallott - röghöz kötést: csak azok tanulhatnának a megmaradó kevéske tandíjmentes felsőoktatási helyen, akik szerződésben vállalják, hogy az országban maradnak a diploma megszerzése után. Ezzel a frissen érettségizett fiataloknak húsz évre előre le kell mondaniuk a szabad lakóhelyválasztás jogáról.  

 

 Osztolykán Ágnes országgyűlési képviselő,        az Oktatási, tudományos és kutatási bizottság alelnöke 

 

Pető Ernő, az LMP Országos Választmányának felsőoktatási szakszóvivője

   

Kiadó: Lehet Más a Politika párt (LMP)

OS