Nyilatkozat a Fidesz teljhatalomi törekvéséről

Az Országgyűlésben kétharmados többséggel rendelkező kormánypárt a fékek és egyensúlyok rendszerét alapjaiban érintő alkotmány-módosításra készül. A Lázár János frakcióvezető és Mátrai Márta képviselő által T/189. számon benyújtott önálló indítvány az alkotmánybíró-jelölés szabályát módosítaná. Ezzel tovább erősödne a Fidesz minden korlátozás nélküli hatalmi monopóliuma.

Már most az a helyzet, hogy a kétharmados többséggel rendelkező pártszövetség maga dönthet arról, ki lesz a jövőben a köztársaság elnöke, kik lesznek alkotmánybírák, ombudsmanok, legfőbb ügyész, a Legfelső Bíróság elnöke, az Állami Számvevőszék elnöke és alelnökei, kik irányítják majd az ORTT-t és a média-kuratóriumokat, tehát mindazokat a kormánytól és az Országgyűléstől független intézményeket, amelyek vezetőit eddig csak a parlamenti erők konszenzusával lehetett kiválasztani. Az utolsó, még megmaradt fékek egyike az, hogy a hatályos alkotmány szerint alkotmánybírónak a kétharmados többség is csak azt választhatja meg, akit előzőleg a parlamenti pártok egy-egy képviselőjéből álló jelölőbizottság jelöl. Ugyanez volt a parlamenti szokásjog eddig az Állami Számvevőszék elnökének és alelnökeinek jelölésénél is. Ezt a féket kívánják most kiiktatni azzal, hogy úgy alakítanák át törvénymódosítással az alkotmánybírákat jelölő bizottságot, illetve országgyűlési határozattal a Számvevőszék elnökét és alelnökeit jelölő bizottságot, hogy abban a kétharmados kormányoldalnak nyolcból öt tagja, vagyis eleve többsége legyen. Így már a jelöléshez sincs szükség ellenzéki frakció egyetértésére.

    A fékek és egyensúlyok maradékát is kiküszöbölő módosítást - és ezzel a magyar alkotmányosság maradékainak felszámolását - csak a szabadság híveinek erőteljes nyilvános fellépése akadályozhatja meg. Erre hívunk fel mindenkit, akinek fontos a magyar demokrácia.

 

Bauer Tamás, Fleck Zoltán Vásárhelyi Mária, Vitányi Iván

a Magyar Demokratikus Charta szóvivői