Újabb kormányzati trükkök az adótörvényben: a kkv-k helyett a tőzsdei cégek a kedvezményezettek

A kormány - szokásához híven - suttyomban egy közel negyven oldalas zárószavazás előtti módosító javaslatban elrejtve súlyos milliárdokat osztott szét a fuvarozók és a tőzsdei cégek tulajdonosai között, a mezőgazdasági őstermelőket pedig megsarcolta.

Az LMP fölszólítja a kormányt, hogy nyilatkozzon a szavai és a tettei között tátongó szakadékról és valljon színt, kinek a pártján áll: egyedi lobbiérdekek kiszolgálójának vagy az állampolgárok érdekei képviselőjének tekinti-e magát.

 

Az LMP fölháborítónak tartja, hogy a kormány a kereskedelmi gázolaj után literenként 6,5 forint jövedéki adó kedvezményt ad a fuvarozóknak. Ezzel a kormány nem csak az adórendszer egyszerűsítésével kapcsolatos ígéretével megy szembe, hanem újabb, burkolt támogatásban részesíti a közúti teherfuvarozókat. A helyi gazdaság erősítése és a vasúti áruszállítás helyzetbe hozása azt kívánná meg, hogy a számolja föl a versenyt torzító támogatásokat, ne pedig tovább erősítse azokat.

 

Fölháborítónak tartjuk, hogy míg a propaganda szintjén a kormány folyamatosan bünteti a „tőzsdei nyerészkedőket”, a törvénykezésben épp ezzel ellenkezőleg jár el. Ez történt akkor is, amikor a kormány elutasította az LMP spekulációs adóra vonatkozó javaslatát. A tőzsdei óriáscégek tulajdonosait kedvezményezte egyoldalúan a kormány ma is, amikor biztosította, hogy 2011-től nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetni a tőzsdén jegyzett cégből származó osztalék után, ugyanakkor azt továbbra is meg kell fizetniük a magyar kis és közepes vállalkozásoknak a saját vállalkozásukból származó osztalékjövedelem esetén.

 

Fölháborítónak tartja az LMP az újabb fél százalékos járulékemelést is. Korábban a munkavállalói járulékot emelte a kormány fél százalékponttal, a ma pedig a mezőgazdasági őstermelők nyugdíjjárulékát emelik újabb fél százalékponttal. A kormány ezzel nem csak az LMP, hanem saját fejlesztési prioritásaival is szembe megy. Igazságtalan adóreformját a már amúgy is kiszolgáltatott helyzetben lévő munkavállalókkal és őstermelőkkel fizetteti meg.

Ebből nem lesznek munkahelyek, nem lesz erős vidéki Magyarország, csak leépülés.

 

A Lehet Más a Politika szerint felháborító és vállalhatatlan, hogy a kormány sorozatosan és szemrebbenés nélkül terjeszt be és fogad el olyan intézkedéseket, melyek nemcsak választási ígéreteinek nyílt megszegését jelentik, hanem homlokegyenest ellentétesek a kormány jelenlegi kommunikációjával is - mely a tettek alapján egyértelműen hazugnak bizonyul.

 

Az LMP ezért fölszólítja a kormányt, hogy nyilatkozzon a szavai és a tettei között tátongó szakadékról és valljon színt, kinek a pártján áll: egyedi lobbiérdekek kiszolgálójának vagy az állampolgárok érdekei képviselőjének tekinti-e magát.

 

 

Budapest, 2010. november 16.

 

Scheiring Gábor, az LMP gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője