Újabb lépés Horvátország EU csatlakozása felé

A magyar elnökség üdvözli az Európai Parlament 2011. február 16-án elfogadott, Horvátország 2010-es előrehaladásáról szóló állásfoglalásra irányuló határozatát. Az állásfoglalás jól tükrözi a Parlament EU bővítéshez, és különösen a horvát EU csatlakozáshoz való konstruktív és aktív hozzájárulását. Az Európai Parlament állásfoglalása elismeri a horvát európai integrációs folyamat során eddig elért előrehaladást, és kijelenti, hogy a megkezdett reformok határozott folytatása esetén a csatlakozási tárgyalások lezárhatóak lesznek 2011 első felében.

Az Európai Parlament ezzel támogatja a magyar elnökség júniusi tárgyalászárásra vonatkozó tervét.

 

    Az állásfoglalás vitájában a magyar elnökség képviseletében felszólalt Martonyi János külügyminiszter, aki hangsúlyozta,  a Horvátországgal való csatlakozási tárgyalások lezárása kézzelfogható közelségbe került.  Hozzátette:  Ennek megfelelően az a célunk, hogy amennyiben Horvátország teljesíti a tárgyalási fejezetek lezárásához szükséges fennmaradó kritériumokat, a magyar elnökség vége előtt zárjuk le a tárgyalásokat. Ezen kívül lehetőség szerint szeretnénk véglegesíteni a csatlakozási szerződést is, kikövezve ezzel az utat Horvátország uniós csatlakozása előtt, amely elé nagy örömmel és várakozással tekintünk.

Az állásfoglalás szerint a horvát igazságszolgáltatási rendszer sokkal hatékonyabb lett, és az alkotmány módosítása is előremutató lépés volt. Jelentősen javult az együttműködés a hágai Nemzetközi Törvényszékkel, ugyanakkor a törvényszék főügyésze által kért néhány hiányzó dokumentum továbbra sem került elő. Az Európai Parlament állásfoglalás szerint a legnagyobb kihívás a közigazgatási reform, a korrupció ellenes harc, a menekültek hazatérése és a veszteséges hajógyárak átalakítása kapcsán érzékelhető.

Az Európai Parlament állásfoglalásában aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a legutóbbi Eurobarometer felmérés szerint a horvát állampolgárok többsége szerint az EU tagság nem volna előnyös Horvátország számára. A képviselők ezért felszólítják a horvát kormányt és civil szervezeteket, hogy a közvéleményben tudatosítsák: ők is részesei az integrációs folyamatnak.

Az Európai Parlament az Európai Bizottság ősszel megjelenő éves ország-jelentései alapján minden évben állásfoglalásra irányuló határozatot fogad el a tagjelölt országokról. A csatlakozási tárgyalások idei lezárása esetén Horvátországról utoljára fogadott el állásfoglalást az Európai Parlament.

A magyar elnökség meggyőződése, hogy az Unió nyitottsága olyan érték, amelyet meg kell őrizni, amelytől Európa versenyképesebb, biztonságosabb és végeredményben, polgár-közelibb lesz.  A bővítés erősíti Európában a békét, a demokráciát és a stabilitást, továbbá az EU stratégiai érdekeit szolgálja  – mondta Martonyi János. Az Európai Parlament betölti kivételes szerepét, és közérthetővé teszi az európai polgárok számára a bővítési folyamat értékeit. A magyar elnökség ezért kiemelt figyelmet fordít az Európai Parlament vonatkozó megnyilvánulásaira.

 Kiadó: Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma