Vagyonfeltárás az adóvégrehajtás során

Az állami adóhatóság kényszer útján szedi be az esedékességkor meg nem fizetett adót illetve járulékot, valamint az adók módjára behajtandó köztartozást. Ez az eljárás a végrehajtás, amelyre a bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény (rövidítve csak: Vht.) rendelkezéseit kell alkalmazni. Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvényben is találunk ide vonatkozó szabályozásokat, ám ezeket csak akkor kell alkalmazni, ha másként rendelkeznek, mint a Vht.

Ahhoz, hogy a tartozást be lehessen szedni, végrehajtás alá kell vonni. Első végrehajtási cselekményként célszerű a hatósági átutalási megbízás (köznyelven inkasszó) alkalmazása, melyet az adós ismert bankszámlái ellen nyújt be az adóhatóság. Ha a tartozás nem térül meg így, akkor a végrehajtó további végrehajtási cselekményeket foganatosít.

 

 

A vagyonfeltárás során az adóhatóság beszerzi az adós vagyoni, pénzügyi és jövedelmi helyzetére vonatkozó adatokat. Ezek egy része már eleve rendelkezésére áll az adóhatósági nyilvántartások alapján. A szükséges adatok beszerzésére a Vht. 47. § (1) – (2) bekezdései alapján van lehetőség. A végrehajtó megkeresheti az adósra és a vagyonára vonatkozó adatokat kezelő hatóságokat az adósról vezetett nyilvántartásba történő betekintés végett. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy a végrehajtó megkeresésben kéri, hogy az adós vagyontárgyairól, pénzügyi eszközeiről ún. adatszolgáltatást teljesítsen az adóhatóság felé a megkeresett szerv, aki 8 napon belül köteles annak eleget tenni, díj- és illetékmentesen. Nem minden esetben kell papír alapon fordulni a hatóságokhoz a vagyontárgyakra vonatkozó adatok beszerzése végett, hiszen az elektronikus nyilvántartási rendszerek elterjedésének köszönhetően ma már könnyen „lekérdezhető” a legtöbb adat a megfelelő program segítségével, így a gyakorlatban az ügyintéző rövid úton beszerezheti a szükséges információkat.

 

 Például az adós ingatlan tulajdonaira vonatkozóan a leggyorsabban és legegyszerűbben beszerezni az adatokat a TakarNet földhivatali adatszolgáltató rendszerben történő lekérdezés alapján lehet. A rendszer minden olyan Magyarországon található ingatlant megjelenít, amelyen az adósnak tulajdon-, vagy egyéb joga van bejegyezve. A gépjármű tulajdonra vonatkozóan a Közigazgatási és Elektronikus Szolgáltatások Központi Hivatala által vezetett országos járműnyilvántartásból on-line van lehetőség adatszolgáltatás beszerzésére. Vannak olyan adósok, akiknek gazdasági társaság(ok)ban van tagi érdekeltségük. A végrehajtó tájékozódhat arról, hogy adósnak mely cégekben van üzlet-, illetve vagyonrésze, amelyet érdemes lefoglalni, amennyiben az értéket képvisel.

 

A Vht. 58. § (1)-(2) bekezdése alapján az adós jövedelme letiltható. A jövedelem letiltáshoz, mint végrehajtási cselekményhez nem fűződik a szó szoros értelmében vett vagyonfeltárás, ám mégis megemlítendő, hiszen a rendszeres bérjövedelemből az adós aktuális pénzügyi helyzetét, illetve annak változását nyomon lehet követni.

A Vht. 43. és 44. §-ok (1) bekezdései alapján a végrehajtó megtekintheti és átvizsgálhatja az adós lakását, egyéb helyiséget, bármely vagyontárgyát. Ez azért szükségszerű, mert itt találhatóak az adós esetlegesen lefoglalható vagyontárgyai, és egyben lehetőséget biztosít,

 

hogy a végrehajtó megvizsgálhassa azokat, és a tényleges megtekintés után mérlegelje, hogy értéket képvisel-e, illetve érdemes-e azt lefoglalni. A törvényi rendelkezéseknek megfelelően széles körben van lehetősége a végrehajtónak az adós vagyontárgyaira, pénzeszközeire vonatkozó adatok beszerzésére. A vagyonfeltárást követően, a rendelkezésre álló adatok alapján célirányosan foganatosítja a szükséges végrehajtási cselekményeket.

 

 

 

 

                                                                                 

NAV Hajdú-Bihar Megyei Adóigazgatósága