Európai Stroke Nyári Egyetem

Tudomány - 2012-06-27

Az idén centenáriumát ünneplő Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumának (DEOEC) Neurológiai Klinikája rendezheti ebben az évben - Heidelberg (Németország) után és Perugia (Olaszország) előtt - az Európai Stroke Nyári Egyetemet, amelyen a hazai szakmai élvonal mellett több mint 20 ország legrangosabb szakemberei, köztük francia, német, román, svájc, osztrák, finn, portugál, svéd, olasz vendégek tartanak előadást Debrecenben.

A stroke világszerte a leggyakrabb, rokkantsághoz vezető betegség. Magyarországon évente 180-200 ezer a stroke-on átesettek száma, közülük 50 ezer az új megbetegedés. Nem véletlen, hogy az Európa Parlament állásfoglalásban is hangsúlyozta a stroke elleni küzdelem fontosságát.

            A hazai stroke-ellátás jelentős eredményeket ért el: az 1960-as évek végén Európában az elsők között alakult stroke osztály (pl. Debrecenben és Győrben), a Magyar Stroke Társaság tevékenysége pedig két évtizedes múltra tekint vissza. Az országban Debrecenben végzik a legtöbb vénás vérrögoldást (intravénás thrombolysist), az eredmények megközelítik a legjobb amerikai központok eredményeit. Elsősorban a debreceni és a budapesti iskolának köszönhetően számos stroke-kal foglalkozó tudományos közlemény jelenik meg hazai és nemzetközi szaklapokban.

            Az eddigi tevékenység elismeréseként a DEOEC Neurológiai Klinika igazgatója, Csiba László professzor az European Stroke Master Course irányító testületének tagja, valamint az European Stroke Organisation a board of directors elnöke lett.

            A hazai, elsősorban az egyetemen elért eredményeknek köszönhetően választotta a nemzetközi szervezet a rangos szakmai találkozó helyszínéül Debrecent. A program során elméleti és gyakorlati bemutatásokat tartanak, amelynek feltétele a Debreceni Egyetemen rendelkezésre álló jól működő diagnosztikus és terápiás klinikai háttér, közelben működő CT és MRI. A résztvevő hallgatókat - háromszoros túljelentkezés mellett - több mint 20 ország jelentkezői közül választották ki. Választási szempont a szakmai gyakorlat és a megfelelő ajánlólevél volt. A kurzus történetében először, Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program (HURO/0901/229/2.4.2.) keretében kiépített oktatási rendszer segítségével a határmenti területeken (és a világ minden részén) online is nyomon követhetőek lesznek az előadások, amelyek később felkerülnek az ESO Virtuális Egyetem honlapjára is, tovább népszerűsítve a Debreceni Egyetemen elért tudományos eredményeket.