Protonterápiás centrumot terveznek Debrecenben

Tudomány - 2011-10-12

A daganatos betegek sugárkezelésének új dimenzióját nyithatja meg Debrecenben a protonterápiás centrum, amelynek előkészítésére szerdán írt alá együttműködési megállapodást a helyi önkormányzat, az egyetem, az MTA Atommagkutató Intézete (Atomki) és a cseh Proton Therapy Provider cég.

    Kósa Lajos, Debrecen fideszes polgármestere az aláírás alkalmából elmondta: a város az optimális, gyakorlatilag az egyetlen alkalmas helyszín az összességében 30 milliárd forintba kerülő protonterápiás centrum kialakítására. Itt együtt van a debreceni orvoscentrum onkológiai szakmai tapasztalata, az egyetemi szakemberképzés, illetve az Atomkiban a részecskegyorsítókkal kapcsolatos kutatási és működtetési gyakorlat - tette hozzá a polgármester.

    Utalt arra, hogy egy-egy ilyen berendezést 15-30 milliós népességre telepítenek, s mivel Bécsben és Prágában lesz protonterápia, az "egyetlen értelmes helyszín Magyarországon Debrecen", ahol Erdély és Ukrajna betegei is elérhetik a kezelést.

    Kósa Lajos emlékeztetett rá, hogy hasonló összefogással került Debrecenbe az ország egyetlen idegsebészeti gammakése, korábban pedig ugyancsak a cívis városban kezdte meg működését az ország első pozitronemissziós tomográf (PET) centruma.

    Paragh György, a Debreceni Egyetem Orvos és Egészségtudományi Centrumának (DEOEC) elnöke megjegyezte: a protonterápiás centrum debreceni létrehozását szakmailag támogatja Kasler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet vezetője is.

    Tájékoztatása szerint a régióban, Erdélyben és Ukrajnában is vezető halálok a daganatos megbetegedés. 2010-ben Magyarországon 86 ezer új daganatos beteget regisztráltak, ebből 11 ezret az Észak-alföldi, Észak-magyarországi Régióban.

    Fülöp Zsolt, az ATOMKI igazgatója elmondta: Debrecen a magfizika fellegvára, ahol komoly tapasztalatokkal rendelkeznek a részecskegyorsítók telepítése és üzemeltetése terén. Az új létesítmény a proton- és hadronterápia alap- és alkalmazott kutatási programjainak megvalósítására is lehetőséget biztosítana.

    Szakmai-pénzügyi befektetőként hasznosítaná a protonterápiás centrumok megvalósítása és üzemeltetése során szerzett tapasztalatait a debreceni projektben a cseh Proton Therapy Provider cég - közölte a sajtótájékoztatón Pavel Lastovka igazgató.

    A prágai protonterápiás központ beruházója és leendő működtetője hozzátette: a világ egyik legmodernebb protonterápiás centruma 2012-ben kezdi meg működését Prágában. A centrum alapkövét 2009-ben tették le, mára a ciklotronok behelyezése is megtörtént, zajlanak a szerelési és a tesztelési munkálatok.

    A sajtótájékoztatón a beruházás szakmai hátteréről elhangzott: a protonsugárzás rendkívüli pontosságú és jellemzője, hogy a lehető legnagyobb sugárdózist a daganatos területen adja le, minimális sugárzásnak kitéve a környező ép szöveteket.

    Az eddig használt standard besugárzási technikákkal összevetve nem károsítja a daganat mögötti, és sokkal kevésbé a daganat előtti ép szöveteket. Ennek köszönhetően a protonterápia mind a rövid távú, mind a hosszabb távon jelentkező mellékhatások tekintetében kismértékű kockázattal, a kezelés után gyorsabb felépülési eséllyel jár. Mivel a besugárzás a környező ép szövetekre minimális terhet ró, magát a daganatot érő sugárdózis növelhető, és így csökkenthető a másodlagos tumorok kialakulása - magyarázta Paragh György professzor.

    Hozzátette: a protonterápia különösen hatékony a gyermekkori rosszindulatú daganatok kezelésében, a létfontosságú szervek közelében, valamint olyan esetekben, amelyeknél a kezelési lehetőségek korlátozottak, a hagyományos sugárterápia pedig a mellékhatások jelentős kockázatával jár.

    A tervezett Debreceni Protonterápiás Centrum nemcsak Európa, de a világ legnagyobb és legkorszerűbb klinikai központjai közé tartozna. Európában három ilyen korszerű, kiváló felszereltségű intézmény működik: Németországban  Münchenben és Essenben, valamint a Cseh Köztársaságban, a hamarosan betegeket fogadó prágai központ - hangzott el a debreceni sajtótájékoztatón.