Vízgazdálkodási és Öntözési Központ a  DE Agrár-és Gazdálkodástudományok Centrumában

Tudomány - 2012-06-28

A Debreceni Egyetem Agrár-és Gazdálkodástudományok Centrumában június 28-án átadták  a  Közép-Kelet Európai Egyetemi Tudásközpontban (a MAG Ház-ban)  kialakított Vízgazdálkodási és Öntözési Központot.Világviszonylatban az édesvíz felhasználás legnagyobb ágazata a mezőgazdaság (71%), majd az ipar (20%) és a kommunális (9%) szektor következik.

Magyarország vízkészlete csapadékmennyiségből átlagosan 58 milliárd m3, az országból kilépő víztömeg ennek duplája, 120 milliárd m3. Van tehát lehetőség és közös feladat a szántóföldi vízgazdálkodás, az öntözés fejlesztésében.

 

Magyarországon az öntözhető területek nagysága a mezőgazdaságilag hasznosított területeken az EU-s 11 százalékhoz viszonyítva, annak csak harmada. Magyarország az Unió 27 tagállama közül az öntözött terület nagyságát tekintve az utolsó előtti helyen áll.

 

Az öntözés napjainkban nemcsak jövedelemjavító beavatkozás, hanem piaci versenyképességet szolgáló tényező is. Öntözés nélkül több növénykultúra termesztése válhat bizonytalanná, illetve tűnhet el a magyar termelői palettáról. Ezek elsősorban a vetőmag- és szaporítóanyag előállítást, az ültetvényeket, illetve a szántóföldi zöldségtermesztést érintik, melyek a mezőgazdaság termelési értékének 20–30 %-át teszik ki – nyilatkozta Prof. Dr. Nagy János, a DE AGTC elnöke.