A romániai nagyvállalatokat sújtó versenyhátrány felszámolását kérte a bukaresti kormánytól a székelyudvarhelyi Melinda cégcsoport

Vélemény - 2025-07-17

A romániai nagyvállalatokat sújtó versenyhátrány felszámolását kérte a bukaresti kormánytól a székelyudvarhelyi Melinda cégcsoport, azonban választ sem kaptak levelükre - nyilatkozta Pál Dénes cégalapító a Székelyhon hírportálon csütörtökön megjelent interjúban.

Az egyik legnagyobb székelyföldi vállalkozás vezetője a hírportálnak elmondta: az év első felében levelet küldtek a bukaresti pénzügyminisztériumba, melyben a Romániában két éve bevezetett adótétel - az úgynevezett forgalmi adó, egyszázalékos árbevételadó - ellen emeltek szót, mely álláspontjuk szerint tisztességtelen versenyt eredményezett.

"Azért tartjuk ezt diszkriminatívnak, mert kizárólag az 50 millió euró feletti éves árbevételű vállalkozásokat érinti, ami tisztességtelen versenyelőnyt biztosít a 49,99 millió euró alatti éves forgalmat megvalósító összes vállalkozás számára" - mondta Pál Dénes. Hozzátette, hogy a nagyvállalatok az egyszázalékos forgalmi adót akkor is kötelesek befizetni, amikor nincs nyereségük vagy veszteségesek.

A bukaresti pénzügyminisztériumnak küldött levélben azt kérték, hogy a román kormány törölje el az egyszázalékos forgalmi adót, vagy terjessze ki minden gazdasági szereplőre, az árbevétel mértékétől függetlenül. "Mint mondtam, nem kaptunk választ. Egyre inkább azt tapasztaljuk amúgy, hogy szavak szintjén várják a vállalkozókat az országba, aki azonban itt van, arra nem figyelnek kellőképpen" - mondta a vállalkozásaival Magyarországon is jelen lévő üzletember.

Közölte:

a cégcsoportnak egy időben Romániában és Magyarországon összesen 960 alkalmazottja volt, jelenleg 620 körül van számuk, és a bővítés helyett jelenleg az a fő törekvésük, hogy nyereséges legyen a cég.

Rámutatott: az említett levélben kérte a román kormányt, vizsgálják meg a javaslatot, és hozzanak olyan döntést, amely reményt ad a helyi gazdasági szereplőknek, hogy ne adják fel. "Valahogy úgy fogalmaztam, hogy egy hosszú és összetett válságban nem elvenni kell, hanem támogatni kell a vállalkozásokat. Nem rejtjük véka alá, hogy a vállalkozók kezdtek reményvesztettek és közömbösek lenni, mert tehetetlenek és mert a szavaik pusztába kiáltó szónak bizonyultak az eltelt két évben" - mondta Pál Dénes. Úgy vélte, ez annak tulajdonítható, hogy nincs, aki a vállalkozók érdekeit képviselje, és egy bukaresti döntést nem előz meg konzultáció és hatástanulmány.

Úgy vélte, a román állam "összeugrasztotta" a munkaadókat és a munkavállalókat, mert mindkettő úgy érzi, a másik kizsákmányolja őt. "A román állam viselkedése a gazdasággal szemben egy kicsit olyan, mint az autoimmun betegség: a szervezet megtámadja a szervezetet"

- fogalmazott Pál Dénes.

A Székelyhon Geréb László gazdasági szakembert is megszólaltatta a témában, aki kifejtette, a romániai egyszázalékos forgalmi adó legnagyobb problémája az 50 millió eurós éves árbevételi küszöb, mert versenyt torzít: versenyelőnybe hozza az ennél alacsonyabb forgalmat megvalósító cégeket a küszöb fölötti forgalmat megvalósítókkal szemben, vagyis negatívan diszkriminálja a nagyvállalkozásokat.

A küszöb nemcsak a nagyvállalkozásoknak rossz, hanem magának a gazdaságnak is, mert növekedési határt, növekedési gátat jelent - mutatott rá. A feloldására véleménye szerint több jó megoldás is létezik, melyeket mielőbb figyelembe kellene vennie a román kormánynak, még mielőtt a nagyvállalati szektor a működésképtelenség határára nem kerül - tette hozzá.