Markánsan romlanak a globális üzleti szektor idei világgazdasági növekedési várakozásai a vámháború miatt az egyik legtekintélyesebb pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics Londonban ismertetett friss befektetői felmérése szerint.
A ház világszerte 125 nagyvállalat várakozásait vizsgálta. A felmérésbe bevont cégek együtt hatmillió alkalmazottat foglalkoztatnak, összesített éves forgalmuk hozzávetőleg kétezer milliárd dollár
A ház saját fejlesztésű globális üzleti hangulatmérő mutatója (Global Business Sentiment Index) szerint a világgazdaság vállalati szektora - a várakozások középértékét tekintve - azzal számol, hogy 2025 végére a globális szintű hazai össztermék (GDP) növekedési üteme alig 1,2 százalékra lassul éves összevetésben.
A vizsgált üzleti vállalkozások fele nyilatkozott úgy, hogy jelentősen borúlátóbbá vált a következő két év globális növekedési kilátásainak megítélésében.
Az Oxford Economics hangsúlyozza, hogy az eddigi felmérések történetében még soha nem volt ilyen magas azon cégek aránya, amelyek globális növekedési várakozásai két vizsgálat között nagymértékben romlottak.
A mostani felmérésbe bevont vállalatok 2025 egészére szóló globális növekedési prognózisainak középértéke jelenleg 1,6 százalék, vagyis jelentősen elmarad az Oxford Economics saját alapeseti előrejelzése által az idei évre valószínűsített 2,3 százaléktól.
A globális vállalati szektor idei egész évi világgazdasági növekedési várakozása március óta 0,4 százalékponttal, január óta 0,7 százalékponttal romlott - áll az Oxford Economics elemzésében.
A ház hangsúlyozza: ezt azt jelenti, hogy a globális vállalati szektor jelenleg kétszer akkora valószínűségűnek tartja az amerikai recessziót, mint 2024 végén.
A felmérésbe bevont cégek 75 százaléka a globális kereskedelmi háborút tartja a következő két év világgazdasági kilátásait terhelő legnagyobb kockázatnak. Az így nyilatkozó vállalatok aránya 22 százalékponttal emelkedett az előző felméréshez képest.
Hosszabb távon, a következő öt évre a vizsgálatban részes vállalatok 60 százaléka a kereskedelemben és a pénzügyi szolgáltatásokban lezajlott globalizáció visszafordulását tartja a leginkább aggasztó kockázatnak.
A legutóbbi időszakban más nagy londoni elemzőházak is jelentősen gyengítették világgazdasági növekedési előrejelzéseiket az amerikai vámemelésekből eredő sokk miatt.
A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő negyedéves globális prognózisában az amerikai hazai össztermék idei egész évi növekedésére szóló előrejelzését az általa eddig várt 1,7 százalékról 0,5 százalékponttal 1,2 százalékra rontotta, és közölte, hogy az éves átlagon belül az idei negyedik negyedévben alig 0,4 százalékos éves összevetésű amerikai GDP-bővüléssel számol.
A kínai gazdaság idei növekedési ütemére adott becslését a Fitch szintén 0,5 százalékponttal 3,9 százalékra csökkentette, a világgazdaság egészére szóló idei növekedési becslését pedig 0,4 százalékponttal 1,9 százalékra rontotta.