LMP: lobbiérdekek hatására születik a "trafiktörvény"

Vélemény - 2012-02-27

Az LMP szerint Magyarországon lobbiérdekek hatására születnek törvények. Schiffer András hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: azok a sajtóhírek, amelyek szerint a Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetsége (DBMSZ) elnökének számítógépéről küldték el Brüsszelbe a "trafiktörvény" egyik verzióját, azt bizonyítják, hogy ez a jogszabály lobbicsoportok hatására születik.

    A hétfői Népszabadság arról írt, hogy Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője és Sánta János, a Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetségének (DBMSZ) elnöke, aki egyben a Continental Dohányipari Zrt. vezetője is, a kezdettől fogva együttműködött a dohánytermékek kiskereskedelmét érintő törvény kialakításában, amelynek fő célja, hogy helyzetbe hozzák a sátoraljaújhelyi céget a piacon. A lap úgy fogalmaz, hogy a kooperáció egy sajtóhír kapcsán derült ki, mert a Napi Gazdaság múlt csütörtöki számában beszámolt róla, hogy a DBMSZ elnöke – "azaz a hivatalos dohánylobbi jelenlegi vezetője" – nevével megegyező nevű felhasználó hozta létre a trafiktörvénynek az Európai Bizottság honlapján jelenleg, a legutolsó módosítást is tartalmazó, olvasható verzióját.

    Sánta János a Népszabadságnak elmondta: badarság lenne azt gondolni, hogy a teljes törvényt ő írta volna, illetve úgy fogalmazott: "ha ő lett volna, akkor sokkal okosabban járt volna el". Azt ugyanakkor elismerte, hogy időről időre kapott szövegtervezeteket szakmai egyeztetésre, véleményezésre a törvényhozóktól - írja a lap.

    Schiffer András sajtótájékoztatóján azt mondta, a hétfő reggeli sajtóhírek alapján egyértelművé vált, hogy a Fidesz frakcióvezetője "hazudott és lebukott". Hozzátette, Lázár János korábban az ellenzéki pártokat vádolta meg azzal, hogy lobbiérdekeket szolgálnak, de "napnál világosabb", hogy a kormánypárti politikus és a mögötte álló üzleti körök különböző lobbicsoportok nyomása alá helyezték a jogalkotást.

    A képviselő úgy fogalmazott: kiderült, hogy Magyarországon "a jogalkotás továbbra is oligarchák fogságában vergődik, különböző üzleti körök mondják tollba azt, hogy a kormánypárti képviselők milyen zárószavazás előtti módosítókat terjesszenek elő" és a Dohányipari Befektetők Magyarországi Szövetsége az egyik "ilyen rejtélyes jogalkotó".

    Amikor decemberben tágítottak a zárószavazás előtti módosító javaslatok intézményén, az nem csupán alkotmányossági probléma, mert azt is jelenti, hogy megengedhetetlen korrupciós nyomás alá helyezik a jogalkotást - mondta a politikus. Hozzátette, az LMP-ben a "Gyurcsány-Kóka-kormány" idején is élt a gyanú, hogy különböző lobbicsoportok mondanak tollba jogszabályokat.

    A volt frakcióvezető azt külön felháborítónak nevezte, hogy még el sem fogadott módosító indítványokat átvezetve küldték ki Brüsszelbe a törvényjavaslatot. Ez világos bizonyíték arra, hogy a Fidesz-KDNP "a parlamentet is egy pecsétnyomó szavazógépnek használja" - mondta Schiffer András, aki szerint a Fidesz azért is akarja "eltörölni" az üvegzsebtörvényt, hogy senki ne lássa tisztán, milyen érdekek alapján fogadják el jogszabályokat.

    "Van egy nagy különbség Orbán Viktor és köztem, Orbán Viktornak semmi baja nincs a nagytőkével. Én soha nem azt kifogásolom, ha a nagytőkével nem egyeztetnek" - felelte arra a kérdésre, hogy pártjuk korábban az egyeztetés hiánya miatt bírálta a kormányoldalt, most pedig azért, mert egyeztet az érintettekkel. Schiffer András hangsúlyozta, neki azzal van problémája, ha a döntéshozók az emberekkel, a szakszervezetekkel és a különböző állampolgári mozgalmakkal nem tárgyalják meg a tervezett változtatásokat.