A dioxinnal esetlegesen szennyezett élelmiszereket a boltok polcairól le kell venni!

Vélemény - 2007-08-14
Az országos főállatorvos közleménye szerint meg kell várni a dioxint tartalmazó termékek vizsgálatáról szóló eredményeket, addig mindenki maga dönti el, hogy vásárol-e a dioxinnal szennyezett és így az emberi egészséget veszélyeztető guar-gumi (E-412) adalékanyagot tartalmazó termékekből vagy sem.

Süth Miklós a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Élelmiszerlánc Biztonsági Igazgatóságával felfüggesztette az Indiából származó guar-gumi magyarországi felhasználását és arra kérte az embereket, hogy amennyiben nem fontos, az E-412-vel jelölt guar-gumit tartalmazó élelmiszert, gyógyszert és takarmányt ne használjanak addig, amíg a szakhatóságok ki nem vizsgálják az ügyet.

    A FEOSZ álláspontja szerint a fogyasztókat nem megfelelő módon tájékoztatják. A fogyasztókra bízzák annak eldöntését, hogy ha bemegy a boltba megveszi-e az E412-t tartalmazó terméket vagy sem. Azonban nem a fogyasztónak kell döntenie még ebben - a vizsgálatok megszületéséig tartó átmeneti - időszakban sem arról, hogy egy termék megvásárlásával veszélyeztetve van-e az egészsége vagy sem. Ez, az élelmiszerek vizsgálatában jártas szakemberek feladata. A szakértői vizsgálatok időigényesek, de a fogyasztók a szakértői vélemény elkészültéig sem lehetnek kitéve - még potenciális - veszélynek sem. Vagyis, amíg szakértői véleménnyel alátámasztott közlemény nem születik a hatóságoktól, addig azokat a termékeket, amelyeknek dioxin tartalma káros lehet az egészségre, le kell venni a polcról. A szakembereknek kell dönteni a kérdésben, nem a fogyasztóra kell a felelősséget átruházni.

    A fogyasztónak az az érdeke, ha bemegy a boltba, olyan terméket emelhessen le a polcról és olyan termékért fizessen, amely az egészségére nem ártalmas. Akár 2007. augusztus 10-én a szakértői vizsgálatok eredménye előtt vásárol, akár augusztus 17-én a vizsgálatok után. A  fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (Fgytv.) értelmében a fogyasztók életének, egészségének és biztonságának védelme érdekében forgalomba csak biztonságos áru hozható. Biztonságos az az áru, amelyet az országos főállatorvos nem javasol vásárláskor a kosárba tenni? A Fgytv. 8 paragrafusának értelmében a tájékoztatásnak alkalmasnak kell lennie arra, hogy a fogyasztó rendelkezzen

    a) az áru- és szolgáltatásválasztás megkönnyítéséhez, továbbá az áru és a szolgáltatás használatához, az áru fenntartásához szükséges megfelelő ismeretekkel az áru és a szolgáltatás alapvető tulajdonságairól, jellegzetességeiről, az áru és a szolgáltatás minőségéről, áráról, díjáról, valamint az áru használatára vonatkozó utasításokról és használatával járó veszélyekről,

    b) a jogai érvényesítéséhez szükséges alapvető ismeretekkel.

    A közelmúltban a médiumokból nyert tájékoztatás megkönnyíti az áruválasztást, megfelelő ismereteket nyújt - főként az áru minőségéről? Nem.

    A FEOSZ álláspontja szerint az egészségre potenciálisan veszélyes termékeknek a polcokról le kell kerülnie és csak a megnyugtató szakértői vélemények után kerülhetnek vissza.