A főváros feljelentést tesz hivatali hatalommal való visszaélés miatt a szolidaritási hozzájárulás ügyében

Belföld - 2023-11-23

Ismeretlen tettes ellen hivatali hatalommal való visszaélés miatt feljelentést tesz a fővárosi önkormányzat, mert a szolidaritási hozzájárulás vitatott mértéke miatt indult perhez kapcsolódóan elrendelt azonnali jogvédelem ellenére a Magyar Államkincstár 5,6 milliárd forint értékben inkasszót gyakorolt a főváros számlája felett - közölte Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes egy csütörtöki budapesti háttérbeszélgetésen.

Elmondta, az államkincstár két hónapon át betartotta a bírósági döntést, azonban novemberben két hónapnyi nettó befizetés összegét "leemelte". "Megítélésünk szerint ez teljesen ellentétes az azonnali jogvédelemről szóló bírósági döntéssel"- tette hozzá.

A Magyar Államkincstár 5,6 milliárd forint értékben inkasszót gyakorolt a főváros számlája felett

Kiemelte, a bíróság által elrendelt azonnali jogvédelem arról szól, hogy annak hatálya alatt nem lehet érvényesíteni az inkasszót, de ezt megtették. "Ez olyan súlyos beavatkozás volt ebbe az ügybe", hogya fővárosi önkormányzat feljelentést tesz - mondta Kiss Ambrus.

Emlékeztetett, a szolidaritási hozzájárulás vitatott mértéke miatt indult perhez kapcsolódóan a bíróság szeptember 27-én elrendelte az azonnali jogvédelmet, azaz megtiltotta, hogy a per ideje alatt a főváros szerinti jogtalan követelést az állam inkasszó segítségével érvényesítse.

A fővárosi önkormányzat és az állam közötti perben jövő kedden tartanak tárgyalást, amelyen akár ítélet is születhet - mondta a főpolgármester-helyettes.

Kiss Ambrus megjegyezte, nincsen illúziójuk arról, hogy a hivatali hatalommal való visszaélés kapcsán "objektív nyomozást folytatna le a nyomozó hatóság", de ezt "szó nélkül nem hagyhatjuk".

A főpolgármester elmondta azt is, nemcsak az inkasszót hajtották végre, hanem a fővároshoz csütörtökön megérkezett a következő beszedésre vonatkozó levél is, amelyben 3,87 milliárd forint befizetését követelik.

Kiss Ambrus annak kapcsán, hogy a Fővárosi Közgyűlés döntése értelmében a fővárosi önkormányzat átmenetileg átveszi a Magyar Evangéliumi Testvérközösségnek (MET) és az Oltalom Karitatív Egyesületnek a budapesti hajléktalanellátásban dolgozó munkavállalóit az ellátórendszer biztonságos működésének fenntartása érdekében, közölte: 68 munkavállalóval megkötötte a szerződést a Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei. Ezen munkavállalói teljes bérköltsége havonta 30 millió forint - közölte.

A főpolgármester hangsúlyozta: nem szeretnék átvenni az érintett szolgáltatásokat.

A külföldi munkavállalók foglalkoztatásának kérdéséről szólva megismételte a korábbi álláspontjukat, miszerint a fővárosi önkormányzat nem ért egyet azzal a megközelítéssel, hogy harmadik országbeli kölcsönzött munkerővel kezeljék Magyarországon a közszolgáltatások területén a munakerőhiányt. Szerintük ennél vannak a társadalom szempontjából hasznosabb megoldások - mondta, majd a munakerőhiány kezelésének három módját említette: az egyik a meglévő, belső tartalékok mobilizálása, a második az, hogy a külföldre távozottakat meg kell próbálni visszacsábítani béremeléssel, valamint a nehezebb helyzetben lévőknek könnyített lehetőséget, képzést kell biztosítani.

Kiss Ambrus közölte, a novemberben megrendezett kétnapos fővárosi állásbörzén 1864 látogató volt, és állásokra többen jelentkeztek, akiket fel is vettek.

Megjegyezte, jelezték nekik, hogy nagyon sok tanár jelentkezett a standjaiknál, és pályaváltás miatt jelentkeztek.

A főpolgármester-helyettes közölte: január elsejétől "kétszámjegyű béremelés" lesz a főváros cégeinél, és erről a főváros költségvetésének elfogadását követően azonnal tárgyalnak majd a szakszervezetekkel.

A fővárosi energiafogyasztásról szólva elmondta, a 2023 harmadik negyedéve és 2022 utolsó negyedéve között az azt megelőző egy év hasonló időszakával összehasonlítva gázfogyasztásban 32 százalékos megtakarítást értek el, de így is 7,6 milliárd forinttal nőtt a számlája a városnak. A távhő esetében 26 százalék volt a megtakarítás mértéke, és ennek ellenére 3,4 milliárd forint volt a növekedés. Villamosenergiában 13 százalékos megtakarítást értek el, de 18,6 milliárd forinttal nőtt a számlájuk.

Az energiaszámla ennek a sokszorosa lett volna, ha a három nagy fogyasztó esetén nem állnak át napi áras vételezésre - jegyezte meg Kiss Ambrus.

A Fővárosi Közgyűlés jövő szerdai ülésén várható döntésekről szólva elmondta, a tervek szerint döntenek a főváros jövő évi folyószámla-hitelkeretéről. Szavai szerint a jövő évben "fokozatosan felépülő, majd visszaépülő" hitelkeret lesz: januárban 20 milliárddal nyitnak, majd februárban és márciusban plusz 10-10 milliárd forint jön erre maximális keretként, aztán szeptember végétől visszacsökken 25 milliárd forintosra.

A közgyűlés dönthet majd arról is, hogy a taxiszolgáltatás esetében a jövőben minden feladatkör átkerül a Budapest Közúttól a Budapesti Közlekedési Központhoz. A képviselők dönthetnek majd továbbá a Lánchíd bekamerázásáról is.

A parlament előtt lévő közlekedési törvénymódosításról szólva elmondta, a javaslat szerint a carsharing autók a jövőben védett övezetbe is behajthatnának, és jelezték az illetékes minisztériumnak, hogy ezzel nem értenek egyet. Megegyeztek abban, hogy önkormányzati hatáskör legyen a védett övezetek esetében a behajtás megtiltása.

Kiss Ambrus közölte, a főváros költségvetését a Fővárosi Közgyűlés december 13-i ülésén tárgyalják majd a tervek szerint.

A főpolgármester-helyettest kérdést kapott a Mi Hazánk Mozgalom azon kezdeményezéséről, amely a választási szabályok módosításáról szól. Kiss Ambrus elmondta, fél évvel a választás előtt a "játékszabályokat borogatni" indokolatlan és sportszerűtlen.

Ugyancsak kérdésre válaszolva elmondta, a főváros számláján 4 milliárd forint van.