OGY - Ellenzéki pártok törvénymódosítással védenék az LMBTQ-csoport tagjait a gyűlöletbeszédtől

Belföld - 2023-05-02

A témáról az Országházban kedden tartott sajtótájékoztatón Bedő Dávid, a Momentum parlamenti képviselője felidézte, hogy tavaly októberben öt országgyűlési frakció részvételével megalakult a Sokszínű Magyarországért képviselői csoport.

Célja, hogy a parlamenten kívül és belül is felerősítse az LMBTQ-közösség hangját, érdekképviselettel segítse az érintetteket. A keddi sajtótájékoztatót is a Sokszínű Magyarországért hívta össze - fűzte hozzá.

A szervezet már sok mindent tett - eseményeket rendezett, diplomáciai utakon járt -, most pedig az Országgyűlésen belül is elkezdi felerősíteni az LMBTQ-közösség hangját - jelentette ki. Közölte: benyújtják első törvényjavaslatukat. Bedő Dávid ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy az elmúlt tizenhárom évben a parlament intézményét sajnos kiüresítették, az ellenzéki képviselők által benyújtott javaslatokat általában vita nélkül leszavazzák.

Barkóczi Balázs, a DK képviselője interpellál az Országgyűlés plenáris ülésén 2023. május 2-án. MTI/Koszticsák Szilárd

Sebián-Petrovszki László, a DK országgyűlési képviselője felidézte: Bencsik András, "a Fidesz egyik legrégebbi véleményvezére" néhány hete azon viccelődött egy tévéműsorban, hogy Ugandában kivégezhetik a homoszexuálisokat. A nagyobbik kormánypárt nem határolódott el a nyilatkozattól, így Sebián-Petrovszki László szerint "gondolhatjuk", hogy az, amit az újságíró elmondott, valójában egybeesik a Fidesz álláspontjával.

A DK-s politikus úgy vélekedett: Bencsik András azért is tehetett bátran ilyen kijelentést nagy nyilvánosság előtt, mert az LMBTQ-közösség nem szerepel a polgári törvénykönyv azon felsorolásában, amely részletezi, hogy mely kisebbségek élveznek védelmet gyűlöletbeszéddel szemben. A DK elkészítette, a Sokszínű Magyarországért pedig kedden benyújtja azt a törvénymódosítást, amely a listába illesztené a nemi identitás, illetve a szexuális orientáció szerinti kisebbségeket is. Így eszközt biztosítanának nekik, hogy polgári bíróságra menjenek, ha gyűlöletbeszéd érinti őket - közölte.

Magyarországon az elmúlt évszázadokban minden, kisebbség elleni fellépés gyűlöletbeszéddel indult, ebből fakadt aztán a jogfosztás és a fizikai erőszak is - mondta Sebián-Petrovszki László, kijelentve: meg kell akadályozni a folyamatot.

A sajtótájékoztatón megjelent Kanász-Nagy Máté (LMP) és Tordai Bence (Párbeszéd) parlamenti képviselő, valamint Pusztai Patrik, az MSZP országos elnökségi tagja is