Kezd összeállni az ENSZ-erő

EU - 2006-08-25

Az Európai Unió külügyminisztereinek jövő heti találkozóján valószínűleg sikerül elegendő számú ország részvételét biztosítani az ENSZ-csapatok libanoni küldetéséhez - mondta tegnap az EU külügyminiszteri tanácsának soros elnöke, Erkki Tuomioja finn külügyminiszter. Izraelben megkezdődhet a libanoni háború során elkövetett katonai tévedések felmérése. E tévedések egy részét az izraeli vezérkari főnök már el is ismerte.

Jacques Chirac francia elnök tegnap magas szintű tanácskozást hívott össze, hogy azon döntsenek az eddigi négyszáz főn kívül további francia katonák kiküldéséről Libanonba. Párizs mintegy 1000-1500 katonát delegálhat az ENSZ csapatok kötelékébe a francia média csütörtöki értesülései szerint. Varsó és Pozsony is szándékozik katonai személyzetet küldeni Libanonba - jelentették be csütörtökön a két ország külügyminisztériumában. Varsó egy zászlóaljnyi katonát, várhatóan egy maximum hétszáz fős alakulatot irányíthat Libanonba. Ján Kubis szlovák külügyminiszter megerősítette, hogy Pozsony katonaorvosokat és tárgyi jellegű segítséget küld. Idevágó hír, hogy az ENSZ Cipruson Parancsnoki központot hoz létre a megerősítendő libanoni békefenntartó missziója számára - jelentette be csütörtökön George Lillikas ciprusi külügyminiszter.

 

Az izraeli vezérkari főnök először ismerte el, hogy a hadsereg hibákat követett el a hónap elején véget ért libanoni háborúban - jelentette csütörtökön az izraeli sajtó. "A katonai sikerekkel párhuzamosan számos területen voltak hiányosságok, így a logisztikában, a műveleti tervezésben és az irányításban is" - olvasható Dan Haluc altábornagynak a katonákhoz írott levelében, amelyet a Haarec című napilap ismertetett.

 

Az erősödő társadalmi nyomás hatására Ehud Olmert izraeli miniszterelnök is megváltoztatta korábbi álláspontját és immár hajlik egy állami vizsgálóbizottság kinevezésére, amely a libanoni hadjárat folyamán felfedett hiányosságokat lenne hivatott kivizsgálni. A bizottság létrejöttéről a kormánynak kell döntenie, de tagjait a Legfelsőbb Bíróság elnöke nevezi ki és ő határozza meg a kivizsgálandó kérdések körét is - vagyis a kormány nem korlátozhatja a bizottság jogkörét. A vizsgálóbizottság kinevezésével valószínűleg lekerülne a napirendről Olmert, valamint Amir Perec lemondatásának követelése - legalább is a vizsgálatot összegző bizottsági jelentésig.

 

Lehet egyébként, hogy a Legfelsőbb Bíróság elnökére rövidesen további feladat hárul: míg tegnap ismét órákig tartott a szexuális zaklatással gyanusított Mose Kacav államelnök rendőrségi kihallgatása, a parlamentben Ruhama Avraham képviselőnő törvényjavaslatot nyújtott be az elnöki tisztség megszüntetésére. Okfejtésében elmondta, hogy az államelnöki funkció drága, fölösleges és semmivel nem járul hozzá a demokratikus rend elmélyítéséhez. A törvényjavaslat elfogadása esetén a kegyelmi kérvények eldöntésre az államelnökről a Legfelsőbb Bíróság elnökére szállna át.

 

Palesztin források szerint a Hamász gázai vezetése hajlana arra, hogy szabadon bocsássák Gilad Salit elrabolt izraeli katonát - de a döntés a szervezet damaszkuszi vezetésének kezében van; az viszont nem dönt a kérdésről a szír vezetés beleegyezése nélkül; a szír vezetés pedig össze akarja kapcsolni Gilad Salit és a Hezbollah által elrabolt és Libanonban tartott két izraeli katona ügyét. Időközben az izraeli hadsereg folytatta akcióit Gázában és Ciszjordániában. Dzsenin közelében úgynevezett célzott likvidálás keretében rakétát lőttek ki az Iszlám Dzsihád egyik vezetőjének kocsijára. A súlyosan sebesült vezetőt a kórházból titkos helyre szállították a hívei.

 

Izraeli katonák csütörtök hajnalban behatoltak a Gázai övezetbe és elfogták Júnisz Abu Dakát, a Hamász radikális palesztin szervezet egyik helyi vezetőjét, fivérét pedig tűzpárbajban agyonlőtték - közölték palesztin tisztségviselők és szemtanúk. Két palesztin megsebesült.

 

Libanoni kormánykörök megütközéssel fogadták, hogy a Hezbollah emberei dollárok ezreit osztogatják a harcok folyamán áldozatokat gyászoló vagy anyagi károkat szenvedett dél-libanoni családoknak. Feltűnést keltett, hogy nem libanoni pénznemben, hanem dollárban fizetnek a károsultaknak. A feltevések szerint a dollárokat Iránból kapja a Hezbollah - de az sincs kizárva, hogy kábítószer-csempészésből származnak, hiszen - jegyezték meg megfigyelők - a Hezbollah nem idegenkedik ettől a "szakmától".

 

Polgár Viktor külügyi szóvivő tegnapi sajtótájékoztatón beszámolt arról, hogy Magyarország kész megvizsgálni annak lehetőségét, részt vegyen-e a libanoni ENSZ-erők tevékenységében, vagyis menjenek-e magyar katonák a közel-keleti országba. Hozzátette ugyanakkor, hogy "ennek határai vannak". Ezzel arra utalt, hogy jelenleg a világ tizenhárom országában vannak magyar békefenntartó erők, legnagyobb számban Koszovóban és Afganisztánban. Elmondta, Magyarország üdvözli az ENSZ Biztonsági Tanácsának a libanoni tűzszünetre vonatkozó határozatát. Hozzátette ugyanakkor, hogy az ENSZ-erők mandátumát meg kell határozni. (forrás: Népszava Online)