Éles kritikák miatt visszavonta a roamingdíjak eltörlésére tett hétfői javaslatát az Európai Bizottság - jelentette be brüsszeli sajtótájékoztatóján Alexander Winterstein, az Európai Bizottság helyettes szóvivője pénteken. Elmondta: Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke az uniós polgárok véleményét meghallgatva arra utasította a bizottság illetékes munkacsoportját, hogy vonja vissza a szöveget, és kezdjen egy új javaslat kidolgozásába.
Az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága a Schenker Kft. és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közötti, a jövedékiadó-kötelezettségre vonatkozó vitában egyelőre a szállítmányozó cégnek adott ugyan igazat, ám a magyar bíróság feladatának nevezte további részletek tisztázását, amely akár a NAV álláspontját is bizonyíthatja.
Az Európai Tanács elnöke szerint Nagy-Britanniának minél előbb el kellene kezdenie a kilépés feltételeiről szóló tárgyalásokat az Európai Unióval. Donald Tusk, aki csütörtökön Londonban Theresa May brit miniszterelnökkel tárgyalt, a Downing Street tájékoztatása szerint úgy fogalmazott, hogy "a labda a brit térfélen van".
Az uniós állam- és kormányfők testületének vezetője kijelentette: a 27 EU-társállam most arra vár, hogy Nagy-Britannia mikor jelenti be a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválását. Ez a cikkely szabályozza a kilépési folyamatot, és aktiválásának bejelentésével veszi kezdetét a szerződésben előirányzott kétévi tárgyalássorozat.
Szeptember elejétől megkezdődött az első, 0 százalékos kamat mellett elérhető uniós hitel folyósítása, már több mint 18 milliárd forint összegű hitelkérelmet rögzítettek - közölte a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) kedden.
A Mikro, kis- és középvállalkozások versenyképességének növelése elnevezésű hitelprogramban meghirdetett 44 milliárd forintot elsősorban beruházásokra, termelőeszközök és forgóeszközök beszerzésére lehet felhasználni. A hitelt akár 15 éves futamidővel, egyszerűsített bírálati eljárással lehet igénybe venni minimum 1 millió, legfeljebb 600 millió forint összegben, legalább 10 százalékos saját forrás mellett.
Az uniós tagállamok 159,5 milliárd euró (nagyjából 49,4 ezer milliárd forint) áfabevételtől estek el 2014-ben, a várt bevételek és a ténylegesen beszedett összeg közötti különbség még mindig "elfogadhatatlanul magas" - figyelmeztetett kedden az Európai Bizottság.
A 2014-es áfahiány 2,5 milliárd euróval kisebb, mint az egy évvel korábbi, az egyes tagországok között viszont továbbra is hatalmas különbségek mutatkoznak. Az adatok 18 tagállam, köztük Magyarország esetében mutatnak javulást.
- A Visegrádi Négyek az Európai Unió leggyorsabban fejlődő csoportja, amely képes Európa jövőjét meghatározni - értékelte Beata Szydlo lengyel kormányfő kedden a lengyelországi Krynicában, azon a közös sajtóértekezleten, amelyet a visegrádi csoport és Ukrajna kormányfőinek egyeztetése után tartottak.
A Brexit-hatás lecsengését tükrözve javult szeptemberben a befektetői hangulat a Sentix felmérése szerint. Szeptemberben 5,6 pontra javult az augusztusi 4,2 pontról a Sentix gazdasági kutató intézet befektetői hangulatindexe.
Az index tényleges értéke felülmúlta az elemzői az átlagosan 5,0 pontot jelző elemzői várakozásokat.
A sorban egymást követő második növekedés azt mutatja, hogy a befektetők szinte már teljes mértékben feldolgozták a Brexit által okozott megrázkódtatást - fogalmaz a Sentix közleménye.
- Ahogy Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke mondta, bármi lesz is az október 2-ai népszavazás eredménye, az nem lesz kötelező az Európai Unióra nézve - mondta az Amnesty International (AI) Magyarország igazgatója az M1 aktuális csatorna hétfői műsorában.
Jeney Orsolyát azért kérdezték, mert a jogvédő szervezet tájékoztató kampányt indított az október 2-ai népszavazással kapcsolatban. Az igazgató arra utalt, hogy az Európai Bizottsághoz intézett kérdésre adott augusztusi írásbeli válaszában Jean-Claude Juncker azt írta: a bármely tagállamban tartott, európai parlamenti, tanácsi vagy bizottsági kezdeményezésekről vagy határozatokról szóló népszavazás eredménye nem kötelező érvényű az uniós intézményekre nézve, és nem érintheti az adott tagállam uniós jog szerinti kötelezettségeit.
Theresa May brit miniszterelnök szerint "lesznek nehéz időszakok" abban a folyamatban, amely elvezet majd Nagy-Britannia kiválásához az Európai Unióból, de ő derűlátóan ítéli meg a hosszabb távú kilátásokat.
May a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorának adott interjút, és részletesen kitért a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok helyzetére is.
Az uniós szabályok értelmében tiltott állami támogatásnak minősülnek az adókedvezmények, amelyeket Írország nyújtott az Apple-nek 2003 és 2014 között, az amerikai informatikai óriáscégnek ezért mintegy 13 milliárd eurót (körülbelül 4 ezer milliárd forintot) kell visszafizetnie az ír államnak - döntött kedden az Európai Bizottság (EB).
Nem ért egyet az Angela Merkel német kancellárt ért bírálatokkal Christian Kern osztrák kancellár, aki egy vasárnapi lapinterjúban az osztrák védelmi miniszter szavaira reagált.
Hans Peter Doskozil védelmi miniszter a Kronen Zeitung című lapnak adott pénteki interjújában élesen bírálta a német menekültügyi politikát. A szociáldemokrata politikus kijelentette, hogy Ausztria nem Németország "váróterme". Kern párttársa felelőtlennek nevezte Merkel korábbi, már szállóigévé vált kijelentését - "sikerülni fog" (wir schaffen das), amellyel korábban a menekültek befogadására buzdította a németeket.
Németországban a Frankfurter Allgemeine Zeitung című lap Angela Merkel kancellár és a V4 csoport (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) kormányfőinek pénteki varsói találkozójával kapcsolatban közölt kommentárt szombati számában.
A konzervatív lap Keleten elveszítve címmel közölte Berthold Kohler kommentárját, aki kiemelte, hogy Németország és a kelet-közép-európai országok kapcsolatát most már nem a múlt, hanem inkább a jövő terheli, mert a térségben élők nem sokkal kisebb kételkedéssel szemlélik a mind mélyebben integrált EU-ra vonatkozó terveket, mint az angolok.
Az Európai Unióban komoly vitára van szükség a biztonsági kérdésekről, reagálni kell a terrorizmussal, a migrációs válsággal összefüggő kihívásokra - értékelte Beata Szydlo lengyel kormányfő pénteken Varsóban, a visegrádi országcsoport és Németország kormányfői találkozóján.
Az Egyesült Királyság kilépéséről (Brexit) döntő júniusi brit népszavazás után olyan változásokra van szükség, "melyek összekapcsolják, nem pedig elválasztják a tagállamokat" - szögezte le Szydlo, aláhúzva a hatékonyabb európai együttműködésre irányuló reformok nélkülözhetetlenségét.
Az EU belső és külső biztonságát, ezen belül a terrorizmust, a migrációs válságot érintő témákban hangsúlyt kell helyezni a külső határvédelemre, valamint az EU határain kívül nyújtandó humanitárius segítségnyújtásra - szögezte le a lengyel miniszterelnök.
- Újabb népszavazást, vagy parlamenti választást sürget az ellenzéki brit Munkáspárt vezetőjének kihívója a szigetország európai uniós tagságával kapcsolatban.
Owen Smith a BBC szerdai tudósítása szerint azt mondta: vezetővé választása esetén megpróbálja elérni, hogy Theresa May kormányfő mindaddig ne aktiválja a lisszaboni szerződés kilépést szabályozó 50. cikkelyét, amíg nem egyezik bele abba, hogy népszavazásra bocsátja a Brexitről szóló végleges megállapodást, vagy parlamenti választáson szerez jóváhagyást hozzá.
A Munkáspárt nem ad szabad kezet a kormányzó konzervatívoknak. A Labour továbbra is úgy gondolja, hogy az Egyesült Királyság helye az Európai Unióban van - idézte Jeremy Corbyn kihívóját a BBC.Szombati brit sajtóértesülés szerint az Európai Unió hajlandó lenne különleges státust biztosítani a londoni City pénzügyi központjának a brit EU-tagság megszűnése után.
A The Guardian című baloldali brit napilap birtokába jutott nem nyilvános feljegyzések tanúsága szerint Michel Barnier, a kilépési feltételekről Londonnal folytatandó tárgyalások EU-munkacsoportjának vezetője európai parlamenti képviselőknek a héten azt mondta, hogy a pénzügyi stabilitás megingásának elkerülése végett "nagyon specifikus" különtárgyalásokra lesz szükség, és különleges kapcsolatrendszert kell majd fenntartani a City pénzügyi szektorával.
- Olaszország a hangjának megemelésére kényszerül a migráció kérdésében, és az Európai Uniónak ezt meg kell hallania, mivel a tengeren érkező migránsok nem kizárólag a görögök és az olaszok gondja - fogalmazott Paolo Gentiloni olasz külügyminiszter az Il Messaggero című olasz napilapban hétfőn megjelent interjúban.
A korábban jósoltnál egy évvel, 2019 végére csúszhat az Egyesült Királyság kilépése az Európai Unióból, mert a brit kormány nem áll készen a távozásról szóló tárgyalások megindítására.
A The Sunday Times című vasárnapi lap City-beli forrásokból úgy tudja, kabinettagok jelezték a londoni pénzügyi központnak, hogy az ország a vártnál tovább maradhat az EU-ban.
Törökország Európai Unióval folytatott csatlakozási tárgyalásainak megvétózását helyezte kilátásba Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter a Kurier című lap vasárnapi számában. Az uniós tagországok külügyminisztereinek tanácsa új tárgyalási fejezetek megnyitásáról fog dönteni, azonban én ellene szavazok majd - nyilatkozott a tárcavezető.
Az előző havinál kissé gyorsabb ütemben növekedett júliusban az euróövezet gazdasági teljesítménye, a régió jelek szerint gyorsan túltette magát a Nagy-Britannia európai uniós tagságát elvetők győzelmével végződő népszavazáson - derült ki a Markit Economics londoni gazdaságkutató intézet beszerzésimedzser-indexeinek szerdán közölt végleges adataiból.