A Magyarországi Református Egyház Zsinata Elnökségének közleménye

Fontos - 2006-09-16

Szeptember 15.-én, Bajnai Gordon, a fejlesztéspolitikáért felelős kormánybiztos megbeszélést folytatott a történelmi egyházak vezetőivel az Új Magyarország Fejlesztési Tervről. A Magyarországi Református Egyház képviseletében a tanácskozáson dr. Bölcskei Gusztáv püspök, az MRE Zsinatának lelkészi elnöke és dr. Nagy Sándor főgondnok, az MRE Zsinatának világi elnöke vett részt.

Az ÚMFT kialakításában, végrehajtásában egyházunk a mindenkori kormánnyal való európai partnerségi elv korrekt megvalósításában érdekelt. Így készültünk arra, hogy hosszú hónapok próbálkozása után elmondhassuk véleményünket az ÚMFT-ről és felajánljuk együttműködésünket a terv elkészítéséhez és - amennyiben azzal egyet tudunk érteni - megvalósításához. Támogatjuk, hogy a kormány célja egy erős, versenyképes gazdaság, amelyben az aktivitás és a foglalkoztatás is növekszik. Azonban az ÚMFT nemcsak a gazdaság versenyképességéről kell szóljon, hanem a nemzetről, társadalomról, mint közösségről is megállapításokat is kell tegyen. Ezért javasoljuk, hogy a társadalmi megújulás, mint cél kerüljön vissza a legfelső célrendszerbe, a versenyképesség és a foglalkoztathatóság mellé. Így egyértelművé válna, hogy az ÚMFT az emberi tőkét nem tekinti alárendeltnek, kizárólag a gazdaságpolitika egyik elemének.

    Komoly aggodalmakat ébreszt bennünk, hogy az igazi társadalompolitikai megoldások ebben a dokumentumban, a jelenlegi állapot szerint, visszaszorultak és minden hangsúlyos elképzelés, csak a gazdasági versenyképesség technokrata irányába hat. Az ÚMFT nem foglalkozik a helyi közösségek kohéziós erejével és ennek kihasználhatóságával. Nincs a fejlesztési tervben semmi, ami ösztönözhetné ezen közösségek társadalmi aktivitását, a párbeszédet és a kisközösségek identitásának erősödését. Nem tartjuk helyesnek, hogy a dokumentum az emberi tőke fejlesztését az iskolában kezdené, teljesen figyelmen kívül hagyva, hogy itt a családok alapvető funkcióinak megerősítésére lenne szükség. Ezért kellene erősebb hangsúlyt fektetni a családközeli, családokat támogató szolgáltatások fejlesztésére. Egy stratégia, amelyik a jövőre tekint, nem felejtkezhet el rászorulók segítéséről és a jövendő generációk iránt érzett felelősségéről sem.

    Egyházunk tapasztalata a kisközösségek iránti igény erősödése. Gyülekezeteinket, egyházunkat éppen ezért az élményért is keresik az emberek. Nem lehet erősödő versenyképes gazdasági növekedéséről beszélni, ha elfelejtkezünk az emberről, a napi szükségleteiről, napról napra való megújulásáról. Veszélyben látjuk e tervben a gazdasági növekedés legfontosabb szereplőjének, az embernek a helyzetét. Kifogásaink megfogalmazása mellett egyértelművé tettük, hogy változatlanul érdekeltek vagyunk az érdemi együttműködésben.

 

     Az MRE Zsinatának Elnöksége nevében

     Dr. Bölcskei Gusztáv püspök

     MRE Zsinatának lelkészi elnöke

 

Budapest, 2006. szeptember 15.