Az új mezőgazdasági biztos első külföldi útja Magyarországra vezet

Fontos - 2010-02-22

A magyar európai parlamenti képviselők üdvözölték az új mezőgazdasági biztos személyét. Tabajdi Csaba az EP mezőgazdasági bizottságának tagja szerint egy olyan ember került a tárca élére Dacian Ciolos személyében, aki érti a régi és az új tagállamok mezőgazdasági problémáit.

Tabajdi Csaba, az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságának tagja szerint a harmadik alkalommal megrendezett Magyar Agrárakadémia jelentős szerepet tölthet be a Közös Agrárpolitika (KAP) közelgő reformjával kapcsolatban. A 2010. március 5-6-án Nádudvaron megrendezésre kerülő rendezvényen részt vesz többek között Dacian Ciolos, az unió új mezőgazdasági biztosa is. A tanácskozás középpontjában a KAP reformja, valamint a magyar élelmiszer-szektor helyzete lesz.

 

A nádudvari konferencia Dacian Ciolos első külföldi látogatása lesz, ami akár egy kedvezőbb, az agrárszektor problémáit jobban átérző politika jelzése is lehet, hiszen az elmúlt időszak akut tejpiaci válságában Magyarország volt az egyik leghangosabb ellenzője Ciolos elődje, Marian Fischer-Boel elképzeléseinek.

 

Tabajdi üdvözölte az új biztos személyét. Elmondta: Dacian Ciolos elkötelezett reformernek tűnik, aki nyitott az új gondolatokra és kész tárgyalni reformkoncepciója irányáról és részleteiről is. A képviselő szerint a KAP egy olyan ember kezébe került, aki az új és a régi tagállamok mezőgazdasági sajátosságait is érti. A román származású biztost a Fidesz EP-képviselője is támogatja. Ciolos parlamenti meghallgatása után Glattfelder Béla megnyugtatónak nevezte, hogy a jelölt kiállt a Közös Agrárpolitika értékeinek, valamint az uniós agrárköltségvetés és a gazdák érdekeinek megvédése érdekében. „Magyar szempontból előnyös az is, hogy a román politikus elutasította a Közös Agrárpolitika, és ezzel a támogatások visszahelyezését nemzeti hatáskörbe. Ezzel a nehezebb költségvetési helyzetben lévő tagállamok, így főként az új tagállamok, egyértelműen rosszul járnának” – olvasható a képviselő közleményében.

 

Elengedhetetlen-e a reform?

 

Nem vág azonban egybe a két szakpolitikus véleménye a szükséges reformok tekintetében. Tabajdi Csaba szerint Magyarország agrárszektorának fejlesztése szempontjából elengedhetetlen fontosságú a KAP uniós reformja. Az ország adottságaira támaszkodva egy erős, megreformált Közösségi Agrárpolitikával elérhető, hogy a mezőgazdaság húzóágazattá váljon hazánkban - véli a képviselő.

 

A KAP fenntartását Tabajdi is kulcsfontosságúnak látja: „Magyarország abban érdekelt, hogy 2013 után is fennmaradjon a Közös Agrárpolitika. A KAP, különösen az új tagállamokban a mezőgazdasági szektor és a vidéki társadalom fennmaradásának záloga”.

 

A reformintézkedések mellett érvelve Tabajd elmondta: „A KAP jelenlegi formájában fenntarthatatlan”. A képviselő szerint a nagybirtokokat a jelenlegi rendszer túlpreferálja a kis családi gazdaságokkal szemben. Továbbá helyre kell állítani a növény- és állattenyésztés egyensúlyának is.

 

Glattfelder Béla ugyanakkor azt reméli, hogy „az új biztos felhagy az újabb és újabb reformokat erőltető, szélsőségesen liberális politikával, és helyette stabil, kiszámítható agrárpolitikát fog folytatni.”