Európai szakértők tanácskoznak Budapesten a bolognai folyamatról

Fontos - 2008-11-10

A Bolognai Szemináriumra Európa számos országából érkeztek felsőoktatási és esélyegyenlőségi szakértők Budapestre, hogy november 10-11-én a bolognai folyamat szociális aspektusát vizsgáló és a nemzeti cselekvési tervek elkészítéséhez segítséget nyújtó találkozón részt vegyenek. A szeminárium kiemelt jelentőséggel bír, hiszen az itt megfogalmazott ajánlások készítik elő az oktatási miniszterek 2009 áprilisában megrendezendő leuveni konferenciáját - tájékoztatta a sajtó képviselőit Manherz Károly felsőoktatási szakállamtitkár.

A plenáris ülés mellett három munkacsoporton belül tanácskoznak a szakemberek. Tárgyalják a felsőoktatás bemeneti és kimeneteli követelményeit, az oktatás színvonalának megtartásával megvalósuló méltányossági eljárások lehetőségeit és az alulreprezentált csoportok munkaerő-piaci esélyeit. A második munkacsoport a sokat kritizált felsőoktatási rangsorokkal, a harmadik pedig az egyre növekvő számú kisebbségek: migránsok, a nemzetiségek, a nők, a fogyatékkal élők helyzetével foglalkozik.

 

Jelenleg 46 ország vesz részt a Bolognai-rendszerben. A felsőoktatáshoz való hozzáférhetőség kérdésével, a hátrányos helyzetű csoportok esélyeinek javításával első ízben a 2001-es prágai konferencia foglalkozott, míg azonban a cseh fővárosban még csak a téma fontosságát jelölték meg, addig a soron következő találkozókon: 2003-ban Berlinben, 2005-ben Bergenben, 2007-ben pedig Londonban konkrét javaslatok születtek. A találkozók egyik célja, hogy az esélyegyenlőségi szempontoknak megfelelően a hallgatóság tükrözze a társadalom összetételét és az egyes kisebbségek megfelelő számban képviseltessék magukat.

 

A munka nyomán a felsőoktatási intézményeknek új módszereket kell végiggondolniuk a hátrányos helyzetű csoportok támogatására, a döntések folyamán pedig egyre nagyobb szerephez jutnak európai szinten a hallgatók és azok képviseletei: a miniszteri konferenciákon a diákságot teljes jogú partnerekként kezelik. A londoni nyilatkozat már azt várja a tagállamoktól, hogy dolgozzák ki saját, szociális célokat és megoldásokat tartalmazó stratégiájukat. Az elkészült anyagokat a 2010 márciusában Bécsben és Budapesten megrendezendő jubileumi konferencián kell bemutatniuk a tagállamoknak.

(www.edupress.hu)