A szociális törvény módosítása a rendszerváltozás óta a legfontosabb szociális és foglalkoztatási reform. Az ehhez szorosan illeszkedő Út a munkához programmal a kormány a segélyezés helyett a munkahelyteremtésre helyezi a hangsúlyt. A közmunkaprogramok révén pedig több tízezer embernek adhat munkát közvetlenül az állam és a helyi közösségek, intézmények.
Az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány a gazdasági válság miatt átmenetileg nehéz helyzetbe jutott munkáltatók számára a munkahelyek megőrzéséhez központi programot indított 5,95 milliárd forintból. A források jelentős része januárban megnyílt a pályázók előtt, több további pályázatot pedig a következő hetekben írnak ki. Bértámogatást kapnak azok a cégek, amelyek a csoportos leépítés keretében elbocsátott dolgozók felvételét vállalják. A likviditási gondokkal küzdő vállalkozások számára - elbocsátás helyett részidőben történő foglalkoztatás esetén - a Munkaerőpiaci Alapból kompenzálják a kieső jövedelmet. Ezek mellett számos uniós támogatást a munkahelymegtartás segítésére irányít át a kormány.
Térségi válságkezelő alapok jönnek létre a regionális munkaügyi központok bázisán a 7 régióban összesen 10 milliárd forint keretösszeggel. Ezeken keresztül mintegy 100 000 munkahely megvédéséhez járul hozzá a kormány és közel 20 000 új létrehozását segíti járulékkedvezményekkel, támogatásokkal. A jelentős, 50 fő feletti csoportos létszámcsökkentések megelőzésére foglalkoztatási szerkezetváltást célzó központi program indul 700 millió forintos keretösszegből.
Forrás: Kormányszóvivői Iroda