A debreceni vízmű Nagyszalontán

Helyi - 2007-03-21

A Debreceni Vízmű Zrt. és a romániai bejegyzésű Aqua Nova Hargita Kft. konzorciuma üzemeltetheti 20 éven át a nagyszalontai víziközművet - jelentette be szerdán Debrecenben Kósa Lajos debreceni polgármester és Török László Nagyszalonta polgármestere.

A hajdúsági megyeszékhely polgármestere emlékeztetett arra, hogy ugyanez a konzorcium 2006-ban már elnyerte székelyudvarhelyi víziközmű üzemeltetésének jogát is, ugyancsak 20, de további 20 évre meghosszabbítható időtartamra.

 

Török László a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: Románia európai uniós csatlakozását követően megindultak a befektetések a térségben, s várják a magyar vállalkozások érdeklődését is.

 

Tájékoztatása szerint még ebben az évben megkezdődik Nagyszalontán világbanki hitelből a szennyvízhálózat korszerűsítése illetve kiépítése. A 13 millió eurós fejlesztés eredményeként 3 éven belül 100 százalékos lesz a csatornázottság Bihor megye Nagyvárad után második legnagyobb településén.

 

Sásdi András, a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. igazgatóságának elnöke, az Aqua Hargita Kft. ügyvezetője hozzátette: konzorciumuk rendkívül éles versenyben, a nagyváradi vízművet megelőzve nyerte el a nagyszalontai víziközmű üzemeltetési jogát 3 társaság közül.

 

A tényleges üzemeltetés március 28-án kezdődik - tette hozzá az ügyvezető, aki bejelentette, hogy ez év április 1-jétől Nyírlugos teljes víziközmű ellátást is a Debreceni Vízmű Zrt. végzi.

 

Utóbbi cég vezérigazgatója Ányos József elmondta: Románia az összes felszíni és felszín alatti vizeit érzékeny vízgyűjtő területbe sorolta, ami az elkövetkező években nagy értékű beruházásokat kíván.

 

Tájékoztatása szerint a konzorcium 2008 végéig Nagyszalontán 1 millió eurós fejlesztést valósít meg a debreceni vízmű saját forrásából. Ennek kapcsán egyebek mellett 8-10 kilométernyi ivóvízvezetéket építenek, s felújítanak víztermelő kutakat is. Számításaik szerint a beruházás a negyedik évtől térül meg.

Háttér:

A nagyszalontai önkormányzat ez év elején írt ki pályázatot szakmai befektetőknek víziközműve koncessziós üzemeltetésére.  A 2007. február 2-i döntés a beadott pályázatok alapján a bíráló bizottság a Debreceni Vízmű Zrt. és az ANH Kft. konzorciumának ajánlatát tartotta a legkedvezőbbnek. A szerződés 20 évre szól, és ugyanennyi időre meghosszabbítható. A tényleges üzemeltetés során a  napi operatív feladatokat az ANH Kft. felügyeli és irányítja, a Debreceni Vízmű Zrt.-re a műszaki színvonal emelése, a beruházások, fejlesztések megvalósítása, finanszírozása, a laboratóriumi háttér hárul.

 

A 18.200 fős Nagyszalonta Bihor megye második legnagyobb települése, ahol a lakosság 60 százalékának van vezetékes ivóvize, míg a szennyvízvezetékek hossza mindössze 2 kilométer. Az 1970-es években épült hálózatnak megfelelő karbantartás, felújítás híján mára nagyon leromlott a műszaki állapota. A 90-100 méter mélyre telepített kutak rétegvizeket használnak, a nyers víz jó minőségű, így bonyolult technológia nélkül is ivóvíz-minőségűvé tehető. A rendszer elavult, nem üzembiztos szivattyúkkal dolgozik, és költséges a működtetése.

 

A Debreceni Vízmű Zrt. és az ANH Kft. konzorciumának 2008 végéig legalább egymillió eurós fejlesztést kell megvalósítani, melybe 8-10 kilométernyi ivóvízvezeték megépítése is beletartozik. Az egymillió eurós fejlesztés anyagi fedezetét a konzorcium  hitelfelvétel nélkül is fedezni tudja, az ivóvíz minőségét és az ellátás folyamatosságát azonban már a mostani, napi üzemeltetés során is garantálnia kell.

 

A társaság olyan üzemeltetést, felújítást vállalt, amelynek eredményeként a lehető leghamarabb eléri a debreceni szolgáltatás színvonalát, a minőségi fejlesztés óhatatlanul díjemeléssel jár. A kivitelezés a nyár végén kezdődhet; a befektetés körülbelül a 10. évtől megtérülhet.

A Debreceni Vízmű Zrt. és az ANH Kft. konzorciuma 2006-ban Székelyudvarhelyen nyerte el a víziközmű üzemeltetését. A konzorcium feladata a szükséges rekonstrukciós feladatok finanszírozása és elvégzése, valamint a rendszer üzemeltetése 20 éves időtartamra, amely egyszer szintén meghosszabbítható, amennyiben a szolgáltató a feladatát megfelelően látja el.

A szükséges rekonstrukciók 2007-ben kezdődnek, és várhatóan 3 év alatt valósulnak meg. Ennek keretében egy új víztisztítómű létesül, és közel 10 kilométer vízvezetéket cserélnek, valamint a szennyvíztisztító telep is felújítják.