Mi a fontosabb: a pártpolitika, vagy az emberek egészsége?

Helyi - 2007-05-03

Miközben a Fidesz előre felépített, az eszközökben nem válogató kommunikációs támadást indított az egészségügy átalakítása ellen, az MSZP szakmai alapú, tárgyilagos egyeztetést sürget Hajdú-Bihar megyében és Debrecenben is. Dr. Molnár László, az MSZP Hajdú-Bihar megyei önkormányzati frakcióvezetője, és Dr. Rónai György, a debreceni közgyűlés szocialista képviselője felelős politizálást kér az ellenzéktől.

A Fidesz minden létező trükköt bevet, hogy útját állja az egészségügy modernizációjának. Orbán Viktor hívei előre megírt forgatókönyvek szerint lépnek a nyilvánosság elé, központi utasításra és sablon szerint írnak bírósági keresetet, korábban megírt kommunikációs üzeneteket használnak váratlan és tragikus események kommentálására a médiában.

 

A radikális ellenzék a reformokat nem meggyőződésből vagy szakmai megfontolásból, hanem pártpolitikai érdekből utasítja vissza. Ha a kormány változtatni mer azon a rendszeren, amely költséges, nem hatékony, és évtizedek óta a halogatott reformokat nyögi, akkor a Fidesz csak azért is a változatlanság, a maradiság oldalára áll. Az ellenzék azon van, hogy a fával eltakarja az erdőt. Vagyis a konkrét intézkedéssel a lényeget: a reformot. Pontosabban a reform célját és eredményét.

 

Könnyű a 300 forintos vizitdíjjal elfedni a lényeget: az egyén felelősségvállalásának szükségességét, és azt, hogy az egészségügyet nem más pénzén tartjuk fönn, hanem a mi közös adó és járulékforintjainkból. Könnyű a kórházak átalakításával elfedni a lényeget: hogy nem több, hanem jobb kórházra van szükség, és inkább gyógyuljanak meg az emberek a lakóhelyüktől távolabb, mint maradjanak betegek a közelben.

 

Az egész Hajdú-Bihart ellátó, megyei önkormányzati fenntartású Kenézy-kórház ágyszám-csökkentése kapcsán is kiderült, hogy a fideszes megyei vezetésnek nem a jól működő intézmény és a betegek érdekei voltak a fontosak. A kórházra érvényes ágyszám-csökkentés ügyét sem a Regionális Egészségügyi Tanács, sem a megyei önkormányzat nem tárgyalta. A minisztériummal az új finanszírozási szerződés aláírásával egy időben a kórház bíróság előtt megtámadta azt.

 

Mindeközben a Fidesz mélyen hallgatott arról, hogy milyen működési modellt tartana helyesnek az intézményben. Kiderült, hogy saját elképzeléssel nem rendelkeztek, politikájuk célja a hangulatkeltés és a „mindent tagadás”. Ez pedig csak árt az egészségügynek, és eleve kizárja a közös gondolkodás, a közös útkeresés lehetőségét, amire az MSZP továbbra is nyitott.

 

Épp ezért dr. Molnár László és Dr. Rónai György felszólítja Debrecen és a megye egészségpolitikusait, pártállásra való tekintet nélkül, hogy hagyjanak fel felelőtlen, káros, a betegeket a pártpolitikai sakkjátszma gyalogjainak tekintő politikájukkal. Ehelyett előremutató, konstruktív egyeztetésekre, valódi szakmai munkára volna szükség. Ezt diktálja az egészségügy helyzete, és a betegek érdekei is.