Az EU harcba száll az e-közigazgatás nyílt szabványokon alapuló megteremtéséért

Jogtudor - 2010-10-13
Az Unió fordulóponthoz érkezett: az új közbeszerzési szabályozás támogatja a szabadalom és jogdíjmentes technológiákat. Komoly vita alakult ki az új szabályozás körül. Az ECIS képviselői szerint az új keretrendszer egészséges piaci versenyhez vezet, tehát az állampolgárok érdekeit képviseli, míg a BSA véleménye szerint a szabályozás a kínai közbeszerzési törvények szellemét idézi.

A Magyarországi Nyílt Dokumentum Formátum Szövetség üdvözli az új tervezetet és támogatja a nyílt szabványok, köztük az ODF kizárólagos alkalmazását minden EU-tagállam közigazgatásában.

 

    Az EU Bizottság 2006-ban felülvizsgálta az Európai Interoperabilitási Keretrendszert (EIF), 2009-ben az EU-miniszterek szándéknyilatkozatot írtak alá az nyílt szabványok támogatásáról. Az Unió évek óta küzd a gyártói függőség ellen, 2008-ban például 1,4 milliárd dolláros büntetéssel sújtotta a Microsoft-ot licencpolitikájával összefüggő túlkapásai miatt.   Egyes szoftvergyártók szerint az új keretrendszer előnyben részesíti a nyílt termékeket. E gyártók azt szeretnék elérni, hogy jogdíjtartalommal bíró technológiáik részt vehessenek az e-közigazgatási közbeszerzési pályázatokban – állítja a BSA (Business Software Alliance) közleménye.

 

A szövetség tagja a Microsoft, SAP, IBM, Dell, HP és mintegy 80 ipari szereplő.    A nyílt szabványokkal magas szintű együttműködés biztosítható, alkalmazásukat több uniós irányelv is támogatja.  – idézi az új EIF-tervezet szövegét az Euraktív egyik képviselője.  A BSA szerint az EIF arra biztatja a piac szereplőit, hogy mondjanak le szabadalmaikról és a jogdíjakról, ha részt kívánnak venni a versenyben.

 

 A BSA képviselője szerint az új EU- keretrendszer nyugtalanító módon a kínai irányelveket visszhangozza .   Az ODFA Magyarország támogatja a nyílt szabványok, köztük az ODF széleskörű elterjedését az Unióban.  A nyílt szabványok lehetővé teszik a gyártói függőség megszüntetését. A folyamat nyertesei az Állampolgárok, akik magasabb szintű és olcsóbb szolgáltatásokhoz jutnak, ha az e-közigazgatási fejlesztések nyílt szabványok mentén valósulnak meg  –  nyilatkozta Ivacs Gabriella, a szervezet elnöke. Szövetségünk korábbi tanulmánya kimutatta, hogy Magyarországon négy év alatt pusztán az ODF alkalmazásának bevezetésével kb. 100 milliárd forint megtakarítást lehet elérni.   Az  Európai Szövetség az Együttműködő Rendszerekért  (ECIS) civil szervezet elutasítja a BSA állításait. Szerintük az új keretrendszer nem támadja a szabadalmi jogokat és nem kényszeríti a kormányokat a költséghatékony technológiák  beszerzésére.   Kizárólag a nyílt szabványok biztosítják, hogy a szoftvergyártók az ár és az innováció mentén versenyezzenek és a harc eszköze ne a felhasználók függésben tartása legyen.  – nyilatkozta Thomas Vinje, az ECIS szóvívője. A nyíltság meghatározása nem jelenti a jogdíjmentes technológiák egyértelmű előnyben részesítését. Épp ellenkezőleg, ez támogatja az igazi verseny kialakulását.  Az EIF elfogadására a következő hetekben kerülhet sor.