”Kreatív” megoldás a bliccelők ellen – az ombudsman a miskolci közlekedési vállalat utazási feltételeinek megváltoztatását kezdeményezi

Jogtudor - 2011-06-28

Nincs olyan törvényi felhatalmazás, amely lehetővé tenné a Miskolci Városi Közlekedési Zrt. (MVK) ellenőreinek, hogy a rendőrség kiérkezéséig visszatartsák az azonosságát igazolni nem tudó, vagy nem akaró bliccelőt. Márpedig az MVK utazási feltételei tartalmazzák a személyi szabadság ilyen korlátozásának lehetőségét, amit Szabó Máté hivatalból indított vizsgálatában visszásnak nevezett.

 

    A jegy nélküli utazások számának csökkentése alkotmányosan elfogadható és méltányolható cél, a blicceléssel szemben fel kell lépni, azonban az eszközök megválasztásakor be kell tartani a szükségesség és az arányosság követelményét, amit miskolci ellenőrök személyi szabadságot korlátozó intézkedései sértenek – figyelmeztet az ombudsman.

 

Tény, hogy a bliccelők óriási károkat okoztak az MVK Zrt-nek, volt év, hogy száz utas közül nyolc nem vett jegyet. Marketingakciók, illetve a rendőrséggel kötött megállapodás révén 2010-re sikerült két százalék alá csökkenteni a blicccelők arányát. Mivel az utas visszatartása csak azt a célt szolgálja, hogy a pótdíjazás hatékony legyen, nem pedig azt, hogy a tömegközlekedési eszközöket igénybe vevőket eltántorítsa a blicceléstől, a visszatartási jog alkalmazása nem szolgálhat alapjogkorlátozás indokául. A biztos álláspontja szerint a jelenleg rendelkezésre álló megoldások (az utas leszállítása, illetve a rendőrséggel kiépített együttműködés) önmagukban hatékonyak és elégségesek a bliccelés visszaszorítására. Nincs akadálya annak sem, hogy a vállalat egyéb eszközökkel, pl. ellenőrző kapuk felállításával, vagy a felszálló utasok ellenőrzésével érje el ugyanezt a célt.

 

A biztos kifejtette: törvényi felhatalmazás hiányában nincs arra lehetőség, hogy az általános szerződési feltételek részeként funkcionáló Utazási Feltételekben a vállalat személyi szabadságot korlátozó intézkedésre adjon jogot az ellenőreinek. Ilyen jellegű intézkedésekre ugyan jogrendszerünk több esetben is lehetőséget biztosít, azonban olyan - jellemzően hatósági - személyek számára, akiknek jogukban áll testi kényszert és más kényszerítő eszközöket is alkalmazni, illetve maguk is foganatosíthatnak előállítást. Intézkedéseikkel egy-egy kiemelt társadalmi érdek érvényre juttatását szolgálják és szabálysértőkkel, bűncselekményt elkövetőkkel szemben léphetnek fel. Garanciális szabályozás, hogy intézkedéseik felett a rendőrség felügyeletet gyakorol. Mindez azonban hiányzik az MVK ellenőreinek esetében.

 

Az ombudsman ezért az MVK vezérigazgatójához fordult, hogy törölje az utazási feltételekből az ellenőrök visszatartási jogát.

 

    Kiadó: Országgyűlési Biztos Hivatala

OS