Környezetvédelem

Eredmények megjelenítése 181-től 200-ig 389 találatból.

Jeff Bezos, a világ leggazdagabb embere tízmilliárd dollárt ajánl fel klímavédelmi célokra

Környezetvédelem - 2020-02-18

Tízmilliárd dollárt ajánl fel klímavédelmi célokra Jeff Bezos, a világ leggazdagabb embere, aki egyebek mellett az Amazon internetes áruház alapítója és a The Washington Post című amerikai napilap tulajdonosa.

Az Instagram-oldalán hétfőn tett bejelentésében Bezos úgy fogalmazott: másokkal együtt szeretné "a pusztító hatású klímaváltozás elleni küzdelem új útjait feltárni". Ennek érdekében a Bezos Föld Alapítvány (Bezos Earth Foundation) már az idén nyártól megkezdi tudósok, aktivisták és nem kormányzati szervezetek klímavédelmi munkájának finanszírozását adományokkal és ösztöndíjakkal.

Először mértek 20 Celsius-fok fölötti hőmérsékletet az Antarktiszon

Környezetvédelem - 2020-02-13

) - Az időjárási feljegyzések kezdete óta először mértek 20 Celsius-fok fölötti hőmérsékletet az Antarktiszon, a Seymour-szigeten jegyzett 20,75 Celsius-fokot a kutatók "hihetetlennek és abnormálisnak" nevezték.

Brazil kutatók február 9-én mérték a rekordmagas hőmérséklete, amely egy Celsius-fokkal magasabb az előző, 19,8 Celsius-fokos rekordnál, amelyet 1982-ben mértek a Signy-szigeten - adta hírül a The Guardian honlapja.

Ismét kotorni kellene a Balatont, de egyelőre se pénz, se hajó nincs a feladatra

Környezetvédelem - 2020-02-07

Tizenhat év után ismét szükség lenne a Balaton vízminőség-védelmi mederkotrására, a vízügy egyetlen erre alkalmas kotróhajójának felújítása azonban egy-másfél évig is eltarthat, és a kivitelezésre sem áll még rendelkezésre forrás - közölte Csonki István, a Balaton területén illetékes Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője.

A Balaton kotrási tervének szakmai egyeztetése a napokban volt Székesfehérváron, a beavatkozás legsürgetőbb a Balatongyörök és Vonyarcvashegy előtti vízterületen, ahonnan több mint egymillió köbméternyi mederanyagot kell eltávolítani. Itt a közeljövőben el kellene kezdeni a kotrási munkákat - szögezte le.

Nagy-Britanniában 2035-től megtiltják az új benzin- és dízelüzemű autók és furgonok értékesítését

Környezetvédelem - 2020-02-04

Nagy-Britanniában az eddig tervezettnél öt évvel előbb, már 15 év múlva megtiltják a benzin- és dízelüzemű új személyautók és furgonok értékesítését - közölte kedden a brit kormány.

London 2017 közepén bejelentette, hogy egy szélesebb körű, összesen 3 milliárd font (csaknem 1200 milliárd forint) költségvetéssel előirányzott több évtizedes környezetvédelmi program keretében 2040-től már csak elektromos, illetve hibridüzemű autók és kisteherautók kerülhetnek forgalomba Nagy-Britanniában.

Kihalt galápagosi óriásteknősfajok rokonainak felkutatására indul expedíció

Környezetvédelem - 2020-01-27

A galápagosi óriásteknős két kihaltnak tekintett fajának rokonai után kutatnak a szakemberek egy tíznapos tudományos expedíció keretében a csendes-óceáni szigetcsoporton - jelentette be a Galápagosi Nemzeti Park (PNG).

A parkőrök és kutatók a Galápagos-szigetek természeti kincseinek megóvásáért felelős Galapagos Conservancy munkatársaival együttműködve fogják bejárni az Izabella-sziget Wolf-vulkánját, remélve, hogy sikerül "megtalálni és begyűjteni" olyan óriásteknősöket, amelyek rokonságban állnak a már kihalt Chelonoidis abingdonii fajjal - ennek utolsó ismert példánya a 2012-ben elpusztult Magányos George volt -, valamint az egykor a Floreana szigeten élt C. elephantopus fajjal.

Tizenkilenc naperőművet épített az MVM Csoport Dél-Kelet-Magyarországon

Környezetvédelem - 2020-01-23

Az MVM Csoport hét projekt keretében országosan összesen 110 naperőművet épít, ebből Dél-Kelet-Magyarországon tizenkilencet telepített - hangzott el csütörtökön Kecskeméten a projekt záró rendezvényén.

Bilinszky Péter, az MVM Zöld Generáció Kft. programvezetője elmondta: az MVM Csoport megújuló energiatermeléssel foglalkozó tagvállalata, az MVM Zöld Generáció Kft. már kilencvenhat erőművet üzembe helyezett, így ezek már a közcélú hálózatra termelik a villamosenergiát. A társaság megújuló programja keretében megépülő 110 erőmű Magyarország szén-dioxid-kibocsátását évente mintegy 100 ezer tonnával csökkenti, és összesen 110 gigawattóra villamosenergiát termel. Ez a mennyiség mintegy 50 ezer háztartás, azaz több mint 100 ezer ember éves villamosenergia-szükségletét fedezi majd - tette hozzá.

A programvezető kiemelte: az MVM Csoport mindig is kiemelten kezelte az energiastratégiában megfogalmazott célokat, így a szén-dioxid- és karbonmentes villamosenergia-termelést. Ehhez kapcsolódóan a társaság 2016-ban indította el programját, amely elsősorban a megújuló energiát hasznosító erőművek létesítését tűzte ki célul.

Feltérképezik a műanyagszennyezést a Tisza teljes hosszában

Környezetvédelem - 2020-01-22

- Önkéntesek, hulladékgazdálkodási szakemberek és kutatók segítségével mérik fel a PET Kupa szakemberei a műanyagszennyezés gócpontjait a Tisza teljes hosszában, A Tiszta víz, boldog Tisza elnevezésű program keretében - közölte a PET Kupa kommunikációs vezetője szerdán.

Rekordütemben nő egy üvegházhatású gáz légköri koncentrációja

Környezetvédelem - 2020-01-22

Rekordütemben nő egy erősen üvegházhatású gáz légköri koncentrációja annak ellenére, hogy 2017-es jelentések szerint csaknem teljesen megszűnt a globális kibocsátása - derült ki a Bristoli Egyetem kutatóinak vezetésével készült új tanulmányból.

Kilométerenként átlagosan 70 grammnyi szén-dioxidot termel egy elektromos autó

Környezetvédelem - 2020-01-22

Egy elektromos autó átlagosan kilométerenként 70 grammnyi szén-dioxidot termel, csak nem közvetlenül, hanem az áramot előállító erőművön keresztül - mondta Hanula Barna, a Széchenyi István Egyetem dékánja szerda reggel az M1 aktuális csatornán.

A dékán elmondta, ehhez hozzájön a jármű gyártása során felszabaduló szén-dioxid: az akkumulátor kialakítása körülbelül 50 grammnyi szén-dioxiddal jár, és annak megsemmisítése is - bár erre még nincsenek pontos adatok - károsanyag-kibocsátást eredményez.

Egy dízel jármű csak 10-15 grammal bocsát ki több szén-dioxidot, mint egy elektromos autó - tette hozzá.

Kína betiltja az egyszer használatos műanyagokat

Környezetvédelem - 2020-01-20

Kína, a világ egyik legnagyobb műanyag-felhasználója bejelentette, hogy a tervek szerint 2020 végére nagyvárosaiban, 2022-re pedig minden városában betiltja a nem lebomló műanyagzacskókat.

A kínai vendéglátóhelyeken az egyszer használatos műanyag szívószálak használatát is megtiltják.

Az ázsiai ország évek óta küszködik azzal, hogy 1,4 milliárd polgára által termelt szemetet kezelni tudja. Az ország legnagyobb szemétlerakó helye, amely mintegy száz futballpálya nagyságú, máris megtelt, holott még 25 évig akarták használni - emlékeztetett a BBC News cikke.

EP-elnök: az éghajlatváltozás elleni küzdelemben a világnak együtt kell cselekednie

Környezetvédelem - 2020-01-17

Az Európai Unió vezető szerepet vállalt az éghajlatváltozás elleni küzdelemben, de a világnak most együtt kell cselekednie. "Ezt az üzenetet adom át jövő héten a világ vezetőinek" - emelte ki David Sassoli, az Európai Parlament elnöke pénteken, a davosi Világgazdasági Fórum 50. találkozóját megelőzően Brüsszelben kiadott nyilatkozatában.

A globális felmelegedés miatt nőhet az erőszakos bűncselekmények száma Amerikában

Környezetvédelem - 2020-01-16

A klímaváltozás miatt évente akár több tízezerrel is nőhet az erőszakos bűncselekmények száma az Egyesült Államokban - erre figyelmeztettek új tanulmányukban amerikai kutatók.

"Attól függően, hogy milyen gyorsan emelkedik a hőmérséklet, akár két-három millió erőszakos bűncselekménnyel is több történhet mostantól a század végéig ahhoz képest, mintha egy nem felmelegedő világban élnénk" - mondta el Ryan Harp, a boulderi Coloradói Egyetem Környezettudományi Kooperatív Kutatóintézetének kutatója, az Environmental Research Letters folyóiratban publikált tanulmány vezető szerzője.

Összefüggést találtak az amazónai erdőirtás és a malária terjedése között

Környezetvédelem - 2020-01-15

Közvetlen összefüggést találtak amerikai tudósok az amazóniai erdőirtás és a szúnyogok terjesztette malária között: ahol sok erdőt irtottak ki, nagyobb volt a fertőzések száma.

Az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) megjelent tanulmányukban Andy MacDonald, a Santa Barbara-i Kaliforniai Egyetem (UCSB) és Erin Mordecai, a Stanford egyetem kutatója azt találták, hogy a maláriás esetek gyarapodása után az erdőirtás csökkenést mutatott.

"Megállapítottuk, hogy az erdőirtás nemcsak környezetet, hanem az emberi egészséget is jelentősen veszélyezteti. Az embereket nagyon érdekli, milyen hatása van az erdőirtásnak a malária terjedésére. Az 1970-es években Brazília ösztönözni kezdte, hogy az emberek letelepedjenek Amazóniában, ezzel kapcsolatban nagy növekedést láttunk a maláriás esetek számában" - idézte a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő portál MacDonaldot, az UCSB betegségökológusát.

A kutatók összehasonlították az erdőirtás alakulását a maláriás esetek számával.

Fokozza a tűzvészek kockázatát a globális felmelegedés

Környezetvédelem - 2020-01-15

Az emberi tevékenység okozta klímaváltozás fokozza a futótüzek kockázatát - állapította meg egy friss brit elemzés.

Az ausztrál tűzkatasztrófa adta az aktualitását az elemzésnek, amelyet a Kelet-angliai Egyetem (UEA), a Brit Meteorológiai Intézet Hadley Klímakutató Központja, az Exeteri Egyetem és az Imperial College London tudósai végeztek 57, szigorú szakmai bírálaton átesett tanulmány adataival, melyeket az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testületének (IPCC) 2013-as jelentése óta publikáltak - írta a ScienceDaily.com tudományos-ismeretterjesztő portál.

Az összes tanulmány kapcsolatot állapított meg a klímaváltozás, valamint az úgynevezett tűzidőjárás gyakoriságának vagy súlyosságának fokozódása között. Azt nevezik tűzidőjárásnak, amikor egyszerre nagy a meleg, alacsony a páratartalom, kevés az eső és gyakoriak az erős szelek. Néhány munka azonban anomáliákra is felhívta a figyelmet egyes régiókban.

A globális hőmérsékletek emelkedése, a gyakoribb hőhullámok és a velük összefüggő aszályok fokozzák a tűzvészek valószínűségét azzal, hogy elősegítik a forró és száraz tűzidőjárás kialakulását.

Szálló por - Többfelé továbbra is rossz a levegő

Környezetvédelem - 2020-01-10

- Többfelé továbbra is magas a légszennyezettség a magas szállópor-tartalom miatt. Egészségtelen a levegő minősége Budapesten, Kecskeméten, Tökölön és Vácott.

Meteorológiai szolgálat: 2019 lett a legmelegebb év 1901 óta Magyarországon

Környezetvédelem - 2020-01-08

A tavalyi volt a legmelegebb év 1901 óta Magyarországon - állapította meg az Országos Meteorológiai Szolgálat. Az első 10 legmelegebb év közül 8 az ezredforduló utáni évek közül került ki. A melegedés mértéke a múlt század elejétől 1,3 fok, ami a globális melegedés mértékét is meghaladja némileg.

Karácsony Gergely: nem retorikai fogás a klímavészhelyzet kihirdetése Budapesten

Környezetvédelem - 2020-01-05

- Karácsony Gergely főpolgármester szerint nem retorikai fogás volt a klímavészhelyzet kihirdetése Budapesten, ugyanis a klímaszempontok elsőbbséget élveznek az új városvezetés tervezési, fejlesztési és üzemeltetési döntéseinél.

Karácsony Gergely főpolgármester a Facebookon közzétett bejegyzésében a köztársasági elnök szavaira reagálva hangsúlyozta: nem retorikai fogás volt a klímavészhelyzet kihirdetése Budapesten, és furcsának tartja a - mint fogalmazott - "magát a zöld ügyek élharcosaként láttatni igyekvő államfő" megközelítését.

Kárpáti tavak segíthetnek a klímaváltozás megértésében

Környezetvédelem - 2020-01-02

A Kárpátok hegyi tavainak ősi iszaprétegeit vizsgálják az ELTE kutatói, hogy választ kapjanak arra, miként jelzi a különböző klímaciklusok váltakozását az egykor élt fajok száma és változatossága, valamint következtetéseket próbálnak levonni arra vonatkozóan, hogy az emberi tevékenység miként borítja fel a természetes folyamatokat.

EU-csúcs - Charles Michel: az Európai Uniónak vezető szerepet kell vállalnia a környezetvédelem ügyében

Környezetvédelem - 2019-12-11

Az Európai Tanács célkitűzése, hogy az Európai Unió vezető szerepet vállaljon a környezetvédelemben, ezért a tagországoknak meg kell erősíteniük a 2050-re klímasemlegessé váló Európáról szóló kötelezettségvállalást - írta az Európai Tanács elnöke az uniós tagállamok vezetőinek küldött, csütörtökön kezdődő csúcstalálkozóra szóló meghívólevelében.

Charles Michel hangsúlyozta, a klímasemlegességre való áttérés új lehetőségeket teremt a gazdasági növekedésre.

Feltérképezték a csendes-óceáni víz alatti atomrobbantás kráterét

Környezetvédelem - 2019-12-10

Visszatértek a tudósok a 73 évvel ezelőtti csendes-óceáni víz alatti atomkísérlet helyszínére, hogy feltérképezzék a tengerfenék sebeit.

Az 1945. július 25-i kísérlet helyszíne a Bikini-atoll volt, ott hajtották végre az első víz alatti atomrobbantást - írta a BBC hírportálja. A kráter ma is látható, amint a robbantáskor a felszínen úszó hajók roncsai is.