Dr. Turai István OSSKI főigazgató nyílt levele a japán földrengés sugáregészségügyi hatásai miatt aggódókhoz

Közérdekű - 2011-03-30

Tisztelt Aggódók!

    Szülőként (3 gyereket mi is felneveltünk), és nagyszülőként (4 aranyos kis unokánk van) megértem az Önök aggodalmait. Sugárorvostani szakemberként azonban szeretnék mindenkit megnyugtatni, hogy az aggodalom teljességgel indokolatlan - egészségre ártalmas mennyiségben még a Japánnal szomszédos Koreáig sem fog eljutni a levegővel a Fukushimából kibocsájtott radioaktív szennyezés, nemhogy Magyarországra.

    Csernobilból nagyságrendekkel több radioaktív izotóp került ki a környezetbe, hiszen ott a reaktortartály fedelét lerobbantotta a gőznyomás és az urán fűtőelemek nyitottá váltak. Azokból szabadon és töményen párolgott a sugárszennyezett gőz (ami 1-2 ezer kilométerre ugyan jól mérhető szennyeződést és a belégzés útján lakossági felvételt is eredményezett, de egészségkárosodás kiváltására képtelen mértékben). Akkor egy év alatt a hazai népesség a természetes eredetű 3,1 mSv sugárterhelés mellé átlagosan 0,2 mSv-t kapott Csernobilból (az OSSKI-ban elvégzett sok száz személy és több tízezer élelmiszer és környezeti minta radioaktivitásának mérése és sugáregészségügyi értékelése alapján), amelynek egészségkárosító hatása nincs. Ez érthető, hiszen a hazai természetes sugárterhelésnél 10-20-50-szer magasabb háttérsugárzású területeken élő népesség körében sem észleltek semmilyen kóros eltérést a Föld több országában Európában, Ázsiában és Dél-Amerikában.

    A sugárbetegség tünetei 1000 mSv egész testet ért dózisnál kezdődnek, amely érték 5000-szer nagyobb a Csernobiltól származó átlagos hazai lakossági dózisnál. Ezért megalapozottan írtam 1993-ban a Medicina Kiadó által megjelentetett  Sugáregészségügyi ismeretek  című könyvemben, hogy Csernobil miatt hazánkban sugársérülés nem lépett fel, s nem léphet fel. Még a kijevi MALÉV képviselő 12 éves fiának szervezetében lévő (Intézetünkben mért) radioaktív anyagok mennyisége is körülbelül 1000-szor volt kisebb az enyhe lefolyású sugársérülés kiváltására képes dózisnál.

    Tekintettel arra, hogy sok aggódó szülő, hozzátartozó, barát, ismerős érdeklődik a környezeti sugárterhelés egészségkárosító hatása felől, ezért lehetővé tesszük, hogy a fent nevezett könyv hozzáférhető legyen az OSSKI honlapján. A műben 45 kérdésre kap az érdeklődő tudományos-népszerűsítő formában ma is érvényes válaszokat a lakossági sugárterhelés  forrásairól és mértékéről, az ionizáló sugárzás hatásairól az emberben, Csernobil hatásairól, a hatóságok és a lakosság teendőiről nukleáris baleset esetén, illetve arról is, hogy  Miért helytelen és elfogadhatatlan a kifejezés használata?  

    A könyv anyagának beszkennelt terjedelme nem túl nagy (kisebb, mint egy nagy felbontással készített fényképé), olvasható és ingyenesen letölthető.

    A könyv elérhetősége: http://www.osski.hu/kiadvanyok/sugegism/sugegism.pdf

    

    Dr.Turai István mb. főigazgató főorvos,

    Országos  Frédéric Joliot-Curie  Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Kutató Intézet;

    a WHO Sugáregészségügyi Együttműködő Intézet vezetője