A szakma ifjú sztárjai

Oktatás - 2010-04-28

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara szervezésében harmadszor került megrendezésre a Szakma Sztár Fesztivál, a Szakma Kiváló Tanulója Verseny országos döntője, mely 2010. április 26-28. között a Hungexpo G és F pavilonjában várta a versenyzőket és a látogatókat.

A verseny célkitűzése továbbra is kiemelten a gyakorlatigényes, ”fizikai” szakmák társadalmi presztízsének és vonzerejének növelése, a szakmunkás pályamodell bemutatása és népszerűsítése volt.

 

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium támogatásával megvalósult rendezvényen a fiatalok az idén 23 szakmában  mérték össze tudásukat, ezek között gépipari és ahhoz kapcsolódó hiányszakmák is szerepeltek.

 

A 2009/2010. tanév versenyében résztvett  szakmacsoportok a következők:

             

               - villamos ipari csoport: villanyszerelő

               - gépipari csoport:    géplakatos / szerkezetlakatos / hegesztő /

                                                 szerszámkészítő/

                                                 gázfogyasztóberendezés- és csőhálózat-szerelő/

                                                 központifűtés- és csőhálózat-szerelő/

                                                 vízvezeték-és vízkészülék- szerelő/

               - építőipari csoport:  kőműves / épületburkoló / ács-állványozó / tetőfedő /

                                   szobafestő-mázoló és tapétázó

               - faipari csoport:        asztalos

               - könnyűipari  csoport:        nőiruha-készítő / férfiruha-készítő / bőrdíszműves

               - vendéglátó ipari csoport:  cukrász /  szakács / pincér

               - szolgáltatás csoport :        fodrász / kozmetikus / kereskedő

 

A versenyre jelentkező - a szakképző intézményekben végzős - tanulók   létszáma ez évben 2.665 fő volt, szemben a tavalyi versennyel, amelyre 2.568 fiatal jelentkezett.

 

Az idei versenyre jelentkezők szakmánkénti megoszlására jellemző, hogy továbbra is vannak igen népszerű szakmák, mint az asztalos, fodrász, cukrász, szakács, kőműves, kereskedő és kozmetikus, míg a 7 fém- és gépipari szakma (hegesztő, géplakatos, szerkezetlakatos, szerszámkészítő, gáz-, központifűtés- és vízvezeték-szerelő) versenyzőinek részaránya összesen mintegy 14 százalékot tett ki.

 

A döntőbe való bejutáshoz szükséges írásbeli vizsgák hagyományosan ezév tavaszán, a területi kamarák bevonásával történtek. 

 

Az elődöntőben 60 százalék felett teljesített, mintegy 940 diák  mentesült a szakmai záróvizsga írásbeli feladatának megírása alól. Annak a tanulónak pedig, aki a döntőben teljesítette a szakmai és vizsgakövetelményekben előírt gyakorlati és szóbeli vizsgarészek legalább 60 százalékát, ezen vizsgarészekből nem kell záróvizsgát tennie.

 

 Az a versenyző, aki minden feladatrészt 60 százalék felett teljesített, mentesül a teljes szakmai vizsga alól.  Ezen diákok száma  az idén közel 190 fő volt.

 

 

A döntőbe országosan 110 iskolából 224 tanuló jutott be, akikre a verseny első két napján gyakorlati és szóbeli megmérettetés várt.

 

A harmadik nap az ünnepélyes eredményhirdetés, záróünnepség napja volt, ahol egyedi készítésű érmekkel, oklevelekkel és a támogatók által biztosított díjakkal, különdíjakkal értékelték a versenyzők teljesítményét. A díjazott versenyzők elméleti és szakmai felkészítő tanárai szintén elismerő oklevelet kaptak, melyet a győztesekkel  együtt vehettek át.

 

A verseny sikerét közvetlenül 650 közreműködő (versenyfelelősök, szakértők, szervezők, az egyes szakmák versenyét kísérő, ún. támogató iskolák tanárai és diákjai), illetve 420 szervezet (szakmai támogató cégek, és vállalkozások, szakiskolák, egyesületek, érdekképviseletek) munkája, együttműködése segítette.

 

A döntőn a versenystandok mellett kiemelten a támogató cégek számára, valamint a szakképzésben érintett szervezetek, TISZK-ek és más intézmények, középiskolák részére  kiállítási standot biztosítottunk.

 

A Közép-magyarországi Regionális Munkaügyi Központ részvételével a helyszínen Foglalkoztatási Információs Tanácsadó (FIT) iroda segítette a diákok információszerzését, pályaválasztási lehetőségeik részletesebb megismerését.

 

A verseny megtekintésével párhuzamosan a látogatóknak népszerű előadók és az iskolák tehetséges diákjai által előadott, igen színvonalas szórakoztató műsorszámok megtekintésére nyílt lehetőségük.

 

A fesztiválon az érdeklődő iskolák diákjai, az osztályok, csoportok  egy napos szakmai kirándulás keretében vettek részt. A rendezvényre a belépés ingyenes volt.

 

A fesztiválra  megközelítőleg 11.000 látogató érkezett, a vidéki iskolákból, a területi kamarák szervezésében, 200 autóbusszal 8 ezer, míg Budapestről kb. 2,5-3 ezer diák jutott el a rendezvényre.

 

A látogatók zöme szakiskolákból, szakképző iskolákból érkező, 15-18 év közötti fiatal volt, de idén a létszám 15-20 százalékát az általános iskolák még pályaválasztás előtt álló, 6-7. osztályos diákjai adták.