A gazdákat meg kell óvni a piaci áringadozásoktól!

Pro... - 2010-04-23

"A közös agrárpolitika megkerülhetetlen feladata, hogy haladéktalanul reagáljon a mezőgazdasági árak ingadozására, volatilitására. A KAP jelenlegi állapotában nem felel meg ennek a kritériumnak. Az Európai Bizottság az elmúlt ciklusban fokozatosan leépítette a korábbi intervenciós rendszereket, ám helyettük nem alakított ki új piacszabályozási rendszert. Ezzel a feladattal az új Bizottság nem várhat 2014-ig, az új közös agrárpolitika életbe lépéséig" - hangsúlyozta Tabajdi Csaba, az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottságának főtagja.

A szocialista delegáció vezetője szerint az egyik kínálkozó lehetőség az intervenciós rendszer újbóli életbe léptetése lehetne. Már a francia elnökség alatt is voltak javaslatok egy uniós ármegfigyelő-rendszer létrehozására. "Fontolóra kell venni a francia kormány javaslatát is, amely az amerikai minta alapján, egy anticiklikus rendszert vezetne be. Ennek lényege, hogy piacszabályozási forrásokat csak a kritikus időszakokban bocsátanak a termelők rendelkezésére. Kérdés, hogy ez mennyire alkalmazható az európai viszonyokra" - mondta.

 

 

 

A másik lehetőség a határidős ügyletek tőzsdei gyakorlata, amely jelenleg a közép-európai és balti új tagállamok gazdálkodói számára ismeretlen és teljes mértékben elérhetetlen rendszer. "Megfontolást igényelnek az olaszországi online árutőzsde, a Borsa Merci Telematrica Italiana működése során összegyűlt tapasztalatok. Ez a rendszer egyszerre teremt átláthatóságot és ad megfelelő információt a termelőknek, így jelentős mértékben meg tudja óvni őket a spekulációtól". Meg kell vizsgálni, hogy az olasz BMTI rendszere használható-e az unió egészében, bár ez a rendszer elsősorban a minőségi, speciális termékekre alkalmazható.

 

 

 

Az anticiklikus rendszeren és a tőzsdén kívül felmerült egy további javaslat, amely a zöldség-gyümölcs reform analógiájára hozna létre egy olyan alapot, amelyből az áringadozások miatti veszteségek egy részét kompenzálnák a termelőknek. Ám gondot okozhat, hogy a gabonafélék esetében nagyságrenddel jelentősebb összegű uniós alapot kellene képezni, mint a zöldség-gyümölcs ágazatnál.

 

 

 

Tabajdi Csaba megjegyezte, hogy a biztosítási rendszer Európa nyugati felén jól működik, ugyanakkor az új tagállamokban ez ma még rendkívül kezdetleges állapotban van. Olyan uniós biztosítási rendszer megteremtését sürgette - lehetőleg még ebben a költségvetési ciklusban -, amely képes az áringadozások egy részét a termelőknek gyorsan, rugalmasan - és minél kisebb adminisztráció mellett - kompenzálni.