Aki az elnöksége alatt alkotmányoz, szembe megy az uniós normákkal. Orbán Viktor felejtse el, hogy 2011 első felében alkotmányt módosít!

Pro... - 2010-09-13
Herczog Edit, az MSZP elnökségi tagja felszólítja a miniszterelnököt, hogy halassza el alkotmányozásra vonatkozó terveit legkorábban 2011 második felére. Az unióban ugyanis íratlan szabály, hogy a soros elnökséget betöltő tagállam kormánya az elnökségi feladatokra koncentrál, és nem vág bele a nemzetet megosztó, belpolitikai konfliktusokkal járó, a jogrendszert alapjaiban átformáló törvényhozási munkába.

Herczog szerint ismét bebizonyosodott, hogy Orbán még tízmillió magyar fejével is nehezen tud gondolkodni, nemhogy 500 millió uniós állampolgárt képviselni 2011 tavaszán.

 

     Nemcsak az ország nemzetközi megítélése szempontjából kulcsfontosságú, de minden magyar állampolgár egyéni boldogulása szempontjából is lényeges, hogy Magyarország sikeres, vagy sikertelen uniós elnökségi ciklust bonyolít-e le 2011 első felében   – véli Herczog Edit. Úgy tűnik azonban, Fidesz elnöke ismét ajtóstul kíván a házba rontani, amennyiben dacolva az EU íratlan szabályaival, a sikeres elnökség, így a gazdasági kilábalás esélyét kívánja beáldozni belpolitikai érdekeiért cserébe. Orbán Viktor múlt heti kötcsei beszéde világossá tette, hogy a Fidesz kétharmados többségét és ma még meglévő választói támogatottságát kihasználva a 2011 elején mielőbb új alkotmányt kíván elfogadtatni a Parlamenttel. A kormányfő bizonyára tisztában van az EU íratlan szabályaival, és pontosan tudja, hogy a soros elnökséget betöltő kormányok nem vághatnak bele ilyen horderejű munkába. Hatványozottan igaz ez a világgazdasági válság kellős közepén, amikor nemcsak a magyar családok, de 500 millió uniós állampolgár várja a gazdaságélénkítésre, munkahelyteremtésre, és az EU nemzetközi szerepének erősítésére vonatkozó lépéseket.  Felelős politikusként elvárom Orbán Viktortól, hogy tegye félre saját és pártja önös érdekeit, és hétfőn, a kormány törvényhozási programjának ismertetésekor az alkotmányozást legkorábban a 2011 őszi parlamenti ülésszakra tervezze be  – fogalmazott a politikus.  Herczog Edit egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy míg a Fidesz saját maga létrehozta tanácsadó testületén keresztül, saját szája íze szerint kialakított alkotmányt erőltetne a köztársaságra, addig az MSZP, a 21. század követelményei szerint széleskörű társadalmi vitában formálná meg az új alaptörvényt.  Ha érdemben kívánunk beszélni az új alkotmányról, akkor ennek a valódi társadalmi vitafolyamatnak a levezénylése önmagában is indokolatlanná teszi a Fidesz sietségét  – tette hozzá a párt elnökségi tagja.

    Kiadó: Magyar Szocialista Párt Európai Parlamenti Delegációja

 OS