Büszkeség és felelősség is társul az MTA doktora címhez

Pro... - 2010-12-02

Büszkén viselhetik címüket a Magyar Tudományos Akadémia doktorai, akik egy Magyarországon szokatlanul igényes szakmai elbírálás után vehetik át okleveleiket - ezen gondolatokkal méltatta Pálinkás József elnök az új doktorok munkáját a szerdán megtartott ünnepségen. Az idén csaknem kilencvenen részesültek a címben.

Az MTA doktora cím elismerést jelent az áldozatos munkáért, ám egyben felelősséget is ró viselőire. Önök máris szakterületük elismert képviselői, de ezután bármit tesznek - mind a munkahelyükön mind a közéletben - , a nevük mellett szerepelni fog a Magyar Tudományos Akadémia doktora cím. Tudniuk kell, hogy a cím és az Akadémia tekintélye felerősíti az önök véleményét - hangsúlyozta köszöntőjében az MTA elnöke. Pálinkás József rámutatott: Magyarországon kevés olyan tekintélyes eljárás van, ahol az elbírálandók munkáját oly mértékű gondossággal és részletekbe menően vizsgálják át, mint az MTA doktora cím odaítélésekor.

    - Sajnos ez az élet nem minden területén történik így - figyelmeztette az elnök az oklevelek átvevőit és az Akadémia Dísztermében összegyűlteket. Pálinkás József hozzátette: a felsőoktatási törvény ugyan nem írhatja elő, hogy az egyetemi tanári kinevezés feltétele legyen az MTA doktora cím, - ez sértené az intézmények függetlenségét, és számos külföldi szaktekintélyt el is zárna a magyarországi egyetemi tanári kinevezésektől -, de arra biztatta a felsőoktatási intézmények vezetőit, hogy a tudományos eredmények megítélésénél tekintsék zsinórmértéknek az MTA doktora cím követelményeit. Az elnök annak a véleményének adott hangot, hogy az Akadémián a doktori eljárás során a bírálók soha sem veszítik szem elől az igényesség szempontját, ám a felsőoktatási intézményekben szembekerülhet egymással az érdek és az igényesség, így előfordulhat, hogy ez utóbbi vereséget szenved.

    Pálinkás József kifejezte reményét, hogy az MTA szerdán avatott doktorai munkájukat ugyanazzal az odaadással és elkötelezettséggel végzik a jövőben is, ahogy eddig is tették. Az elnök örömmel üdvözölte az új doktorok között az Akadémia Lendület Programjának egyik fiatal nyertesét: a Bostonból hazatért Fekete Csaba agykutató jelenleg az MTA KOKI munkatársa.

    - Egy doktori cím elnyeréséig bizottságok és bírálók sokasága, csaknem száz ember értékeli a pályázó disszertációját és tudományos eredményeit - emelte ki méltatásában a Doktori Tanács elnöke. Palkovits Miklós hozzátette, hogy az Akadémia doktorait életük végéig tiszteletdíj illeti meg, amelyben nemcsak eddigi munkájukért, nagydoktori disszertációjukért, hanem jövőbeni aktív tudományos közéleti tevékenységükért is részesülnek. Az akadémikus elmondta, hogy az MTA doktorainak száma a cím új viselőivel együtt 2850-re emelkedett.

    - Nagy szükség van Önökre, az Önök kezében van a jövő nemzedékének felnevelése, a PhD fokozatok megszerzőinek támogatása - e szavakkal köszöntötte az oklevél átvevőit az Akadémia főtitkára. Németh Tamás egyúttal arra kérte a jelenlévőket, hogy vegyenek részt az akadémiai bizottságok munkájában, legyenek aktívak, nyújtsanak segítséget a jelentkező problémák megoldásában. - Arra még nem volt példa, hogy a kérésnek valaki ne tett volna eleget, bizonyos esetekben azonban kérés nélkül is szükség van a segítségre - tette hozzá a főtitkár.

    Csaknem kilencvenen vehették át szerdán az MTA doktora oklevelet, legtöbbjük a fizikai vagy a biológiai tudományok kutatója. Az akadémiai doktori címben részesülők 41 százaléka a matematika és természettudományok képviselői közült kerül ki, 28 százalékuk élettudományokkal, míg 31 százalékuk társadalomtudományokkal foglalkozik. A 85 MTA doktora közül 22 az Akadémia valamelyik intézményének munkatársa, 56-an pedig felsőoktatási intézményben tevékenykednek. Többségük 44 és 60 év közötti. A kutatók közül 10-en fizikai tudományokkal, 10-en biológiával, 9-en pedig kémiai tudományokkal foglalkoznak. A mezőgazdasági tudományok művelői közül 7-en, míg az orvostudományok területéről 6-an vehették át akadémiai doktori oklevelüket.