A gyenge export miatt még jövőre is szenved majd Ázsia

Befektetés - 2011-09-15

A gazdasági növekedés kilátásait illetően Kínára és Indiára vonatkozó korábbi előrejelzését is rontotta az Ázsiai Fejlesztési Bank. Az egész térség megszenvedi az exportpiacok gyengeségét.

    A korábbi 9,6 helyett már csak 9,3 százalékos gazdasági növekedést valószínűsít idén Kínában az Ázsiai Fejlesztési Bank (ADB). Az ázsiai kontinens és a csendes-óceáni térség fejlődési kilátásait vizsgáló jelentésében a negatív korrekciót az elmúlt időszak rendkívüli monetáris szűkítésével és a gyenge külső kereslettel indokolja a pénzügyi intézet. Utóbbi tényező, elsősorban pedig az európai felvevőpiacok gyengesége, a következő évet is meghatározza majd - vélik a bank elemzői, akik így a 2012-re vonatkozó előrejelzésen is rontottak: a korábbi 9,2 helyett most 9,1 százalékos GDP-növekedést várnak. Kínának a monetáris szűkítés ellenére sem sikerül idén a célként kitűzött 4 százalék alatt tartania az inflációt, és az magasabb lesz az áprilisban jósolt 4,6 százaléknál is, mintegy 0,7 százalékkal - áll a jelentésben. Az olaj és a nyersanyagok árának várható csökkenése miatt ugyanakkor jövőre már mérséklődik az áremelkedés, ez éves átlagban 4,2 százalék körül várható.

    A trendek India esetében is lefelé mutatnak: a jelentést készítő elemzők szerint idén a korábbi 8,2 helyett 7,9 százalékos, jövőre pedig 8,8 helyett 8,3 százalékos növekedés valószínű. Némi pozitívum, hogy az idei 8,5 százalékos inflációt azonban a korábban gondoltnál sikeresebben fékezik majd meg, ami jövőre 6 százalékra mérséklődik.     Az ADB az egész régió növekedési kilátásait negatívabban ítéli meg most, mint tette azt fél évvel ezelőtt: átlagban idén 7,8 helyett 7,5, 2012-ben pedig 7,7 helyett 7,5 százalékos GDP-bővülést vár. A növekedés motorja továbbra is a kelet-ázsiai térség marad 8,1 és 8 százalékos teljesítménnyel, a dél-ázsiai régió - főképp Indiának köszönhetően - 7,1 százalékos GDP-bővülést produkál idén, itt azonban a rendkívül magas, 9,1 százalékos infláció okoz majd fejfájást.     A jelentés a jövőt illetően a térségbeli kereskedelem szerepének felértékelődését emeli ki, mellyel az amerikai és európai exportpiacok veszteségét mérsékelhetik az országok. Az ADB emellett strukturális reformokat sürget, melyek megfelelő alkalmazásával a belső fogyasztás fellendítése segíthetné a gazdaság növekedését.