Az Egyesült Államok leminősítését helyezte kilátásba a Moody′s

Befektetés - 2011-06-03

Az Egyesült Államok leminősítését helyezte kilátásba csütörtöki londoni figyelmeztetésében a Moody′s Investors Service arra az esetre, ha nem sikerül hamarosan dűlőre jutni az amerikai államadósság-limit emeléséről folyó vitában.

A nemzetközi hitelminősítő csütörtök este Londonban közölte, hogy ha az adósságplafon emelésének kérdésében a következő néhány hétben nincs érdemi előrelépés, akkor a cég várhatóan osztályzatrontást valószínűsítő felülvizsgálat alá veszi az amerikai kormányadósság besorolását, amely jelenleg a lehetséges legjobb, "Aaa" szintű.

    A Moody′s szerint ezt az amerikai szuverén adósságtörlesztés esetleges "rövid ideig tartó" leállásának "nagyon csekély, de emelkedő kockázata" indokolná.

    A hitelminősítő közölte, hogy jóllehet "teljes mértékben" számított a "politikai perlekedésre" a törvényesen rögzített felső adósságlimit emelése előtt, a szembenálló felek olyan "mélyre ásták be magukat", ami minden várakozáson túlmegy. Ha ez a helyzet nem változik a következő hetekben, a Moody′s felülvizsgálat alá veszi az amerikai adósbesorolást - áll az elemzésben.

    Az Egyesült Államokat immár két nagy hitelminősítő fenyegeti osztályzatrontással.

     Néhány hete a Standard & Poor′s, a világ legnagyobb hitelminősítő csoportja az Egyesült Államok hosszú futamidejű államadósságának ugyancsak a lehető legmagasabb szinten nyilvántartott - e cég módszertanában "AAA"-val jelölt - besorolására negatív kilátást adott az addigi stabil helyett, szintén azzal indokolva a piacokat világszerte megrázó lépést, hogy nem látja biztosítottnak a költségvetési és adóssághelyzet stabilizálását eredményező megállapodást a Fehér Ház és a Kongresszus között.

    Az adósságlimitet a Kongresszus határozza meg, rendszerint a kormánnyal folytatott alkudozás után. A demokrata irányítású Fehér Ház és a republikánus többségű képviselőház között azonban most olyan ádázzá fajult a vita a kiadáscsökkentő és a bevételnövelő intézkedések arányáról, hogy elemzői körökben már felmerült az egyezség elmaradásának lehetősége. Ebben az esetben az amerikai kormány egy idő után nem tudná a piacról refinanszírozni adósságát, és ez elvben előbb-utóbb akár szuverén törlesztésképtelenséghez is vezethet.

    Ennek súlyos globális piaci kihatásai lehetnének, mivel az eddig korlátlannak - és a világpiaci kockázati megítélés alapmércéjének - tekintett amerikai hitelképesség válna kérdésessé.

    A Moody′s csütörtöki elemzése szerint az adósságlimitről folyó jelenlegi tárgyalások valós és belátható időn belüli megállapodási lehetőséget jelentenek a költségvetési konszolidáció ügyében. Ha ez a lehetőség elúszik, akkor csökken annak a valószínűsége is, hogy a jövőre esedékes elnökválasztás előtt bármiféle jelentős eredmény elérhető lesz, részben azért, mert a két nagy párt egyaránt reménykedik a kongresszusi többség és a Fehér Ház megszerzésében is, és így abban, hogy saját programját tudja megvalósítani - áll a Moody′s elemzésében.

    Ha az adósságplafont rövid időre megemelik, és így lehetővé válik a tárgyalások folytatása egy hosszú távra szóló egyezségről, a Moody′s esetleg elhalasztaná az amerikai adósbesorolási kilátással kapcsolatos döntését.

    Abban az esetben viszont, ha az adósságlimittel összefüggésben törlesztési leállás következne be, a Moody′s röviddel utána valószínűleg leminősítené az Egyesült Államokat - áll a hitelminősítő csütörtöki elemzésében.