Újabb milliárdokkal támogatják a két jelzáloghitelezőt

Befektetés - 2010-10-22

További 215 milliárd dollárjába kerül az amerikai adófizetőknek a két legnagyobb jelzálog-hitel finanszírozó a Freddie Mac és a Fannie Mae fenntartása. A két intézményt 2008-ban vette állami kézbe az USA kormányzata, hogy megmentse őket a teljes csődtől.

A pénzügyi válság kirobbanásában szerepet játszott hitelezők az amerikai pénzügyminisztérium becslése szerint összesen 215-365 milliárd dolláros tőkeinjekcióra szorulnak. Eddig mintegy 148 milliárd dollárt kaptak.

 

Tavaly év eleji döntés szerint a Freddie Mac és a Fannie Mae 2013-ig korlátlanul juthat állami hitelhez. A Keefe, Bruyette & Woods elemzői szerint ez idén év végéig meghaladhatja a 200 milliárd dollárt.

 

Az 1938-ban alapított Fannie Mae - Federal National Mortgage Association, és az 1970-ben létrehozott Freddie Mac – Federal Home Loan Mortgage Corporation - egyaránt úgynevezett kormány által támogatott vállalkozás, vagyis magántőkével, magáncégként működik, de törvényben rögzített alapokmánnyal és céllal.

 

A két intézmény feladata a jelzáloghitelezés finanszírozásának biztosítása: felvásárolják az elsődleges hitelező pénzintézetektől a jelzálog-követeléseket, majd ezekre építve származékos termékeket – jelzáloghitellel fedezett értékpapírokat – terítenek a szabadpiacon, ily módon biztosítva és növelve az elsődleges jelzáloghitelezés tőkeforrását.

 

Az állami segítséget elsősorban a politikai erők használták fel: az alacsony jövedelműek hitelezését segítették elő választókörzeteikben. A szegények lakáshoz juttatását célzó lelkesedés mögött azonban egy mélyebb, a növekvő jövedelmi egyenlőtlenségekhez fűződő aggodalom húzódott meg.

 

A rendszer megfelelően működött egészen a válság egy évvel ezelőtti elmélyüléséig, amikor hirtelen mindkét társaság a szakadék szélén találta magát, és csak állami segítséggel sikerült megmenekülnie.