Az Európai Unió a kohéziós alapból 473,4 millió eurót (csaknem 154 milliárd forint) fordít a magyar főváros 3-as metróvonalának teljes felújítására - közölte az Európai Bizottság kedden.
Corina Cretu regionális politikáért felelős román biztos a bejelentéskor elmondta, a kohéziós politika keretében nyújtott támogatásnak köszönhetően a vonalon utazó naponta több mint félmillió utas, Budapest lakói és "a gyönyörű magyar fővárosba látogató turisták" jobb szolgáltatásokban részesülhetnek, korszerű és gyorsabb metróval utazhatnak a jövőben.
Theresa May szerint ideje, hogy az Európai Bizottság komolyan vegye a brit EU-tagság megszűnése utáni kapcsolatok feltételrendszerére kidolgozott londoni javaslatokat.
A konzervatív párti brit miniszterelnök a The Sunday Times című konzervatív vasárnapi brit lapnak kijelentette: London úgy tapasztalja, hogy a bizottság nagyon erőteljesen igyekszik kitartani saját merev álláspontja mellett, saját érdekeinek nézőpontjából tekintve a Brexit-folyamatra.
Az Európai Bizottság szeptemberben bemutatja a külső határellenőrzés fokozását célzó, mások mellett Ausztria javaslata alapján készült tervezetét - közölte Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke pénteken Bécsben, Sebastian Kurz osztrák kancellárral közösen tartott sajtótájékoztatóján.
Juncker, aki az uniós biztosokkal az Európai Unió soros elnöki tisztét betöltő Ausztria programjáról első alkalommal egyeztetett, a külső határok védelmének fontosságára hívta fel a figyelmet, amelynek - mint hangsúlyozta - korábbi szigorítása esetén Európának ma számos problémával nem kellene szembenéznie.
Kiemelte, az őszre elkészülő tervezet igazi, hatékony határrendészet felállítását tartalmazza, az unió határvédelmi ügynöksége (Frontex) hatáskörének kibővítése által. Elképzelések szerint emellett az ügynökség állományát az unió 2020-ra 10 ezer főre fejleszti - tette hozzá.
Az emberi jogokat és a felelősségmegosztás elvét kell bevándorlás- és menekültpolitikájuk középpontjába helyezniük az európai országoknak - hangsúlyozta csütörtöki közleményében Dunja Mijatovic, az Európa Tanács (ET) emberi jogi biztosa.
A biztos kiemelte, hogy a jelenleg alkalmazott megközelítés "kezelhető kérdésből rendkívül megosztó üggyé" tette a menedékkérők áradatát, valamint sok szenvedést okozott a védelmet kereső emberek ezreinek.
"Miközben az államoknak jogukban áll a határaik ellenőrzése és a biztonság garantálása, ez nem mehet az emberi jogok kárára" - szögezte le Mijatovic, aki szerint aggályokat vetnek fel az Európai Unió múlt heti csúcstalálkozóján elfogadott zárónyilatkozatban foglaltak, ahogyan bizonyos nemzeti intézkedések is.
Előrehozott választások kikényszerítésére mozgósítja tagságát a legnagyobb brit szakszervezeti szövetség, a Unite, abban a reményben, hogy az ellenzéki Munkáspárt kormányra kerülhet, és a jelenlegi konzervatív párti kormánynál jobb megállapodást tud elérni az Európai Unióval a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről.
Az Európai Bizottság 45,6 millió euró (mintegy 15 milliárd forint) sürgősségi hozzájárulás folyósításáról döntött Spanyolország és Görögország számára a migráció okozta kihívásokkal kapcsolatos kiadásaikhoz - közölte az uniós bizottság hétfőn.
A migrációs megállapodás, amely lehetővé teszi, hogy Európán belül, a tagországok területén önkéntes alapon ellenőrzött menekültközpontokat hozzanak létre, fontos lépés és a frontországokkal való nagyfokú szolidaritást jelenti - jelentette ki Emmanuel Macron francia államfő az uniós csúcstalálkozót követően tartott sajtótájékoztatóján pénteken.
Az uniós tagországok vezetői több kétoldalú egyeztetést követően megegyeztek a csúcstalálkozó csütörtöki munkanapján megtárgyalt témákat összegző zárónyilatkozatuk szövegében, e témák között a migráció kezelését érintő szövegben is - közölte pénteken Twitter-üzenetében Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.
Információk szerint az elfogadott szöveg szerint az Európai Unió területén ellenőrzött menekültközpontok önkéntes alapon, tagállami felajánlás alapján jöhetnének létre, és ezekben feldolgoznák a szárazföldön, tengeren érkezett illegális bevándorlók és menekültek kérelmét.
- Az európai uniós csúcstalálkozó migrációügyi zárónyilatkozatának megvétózásával fenyegetett a csütörtöki ülés előtt Giuseppe Conte új olasz kormányfő, amennyiben a tagállami vezetőknek nem sikerül kielégítő megoldásra jutniuk Olaszország szempontjából.
- Sok kihívással nézett már szembe az Európai Unió (EU), de a migráció több lehet ennél, akár a közösség sorsát meghatározó kérdéssé válhat - mondta Angela Merkel német kancellár csütörtökön a szövetségi parlamentben (Bundestag).
A csütörtökön kezdődő EU-csúcson és a júliusi NATO-csúcson képviselendő német álláspontról szóló beszédében hangsúlyozta, hogy az EU kétféle módon kezelheti a migráció ügyét: vagy sikerül megerősítenie, hogy a közösséget az értékei és a multilateralizmusba, a mindenkinek megfelelő megoldást a középpontba állító szemléletmódba vetett hit vezérli, "vagy pedig senki sem fog többé hinni abban a rendszerben, amely erőssé tett minket".
Nincs sok idő a migrációs válság megoldására, mivel az elősegítette számos populista politikai erő felemelkedését, az Európai Uniónak ezért mielőbb be kell bizonyítania, hogy képes a helyzet rendezésére - figyelmeztetett az Európai Tanács elnöke az uniós tagállamok vezetőinek küldött szerdai levelében.
Nem készül el a menekültügyet európai uniós (EU-) szinten szabályozó teljes csomag a tagállami vezetők csütörtökön kezdődő csúcstalálkozóján - mondta Angela Merkel német kancellár kedden Berlinben.
Pedro Sánchez spanyol kormányfővel folytatott megbeszélése után sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva elmondta: "jó hír", hogy a menekültügyről szóló hét irányelv közül öt esetében már sikerült megegyezésre jutni, a "nem nagyon jó hír" pedig az, hogy két irányelven tovább kell még dolgozni.
Nagy többséggel elfogadta a jogállamiság magyarországi helyzetéről szóló különjelentést hétfőn az Európai Parlament (EP) belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi bizottsága (LIBE), e szerint az országban fennáll a veszélye az uniós értékek súlyos és módszeres megsértésének, így indokolt az alapszerződés hetes cikke szerinti eljárás megindítása.
A 60 tagú testületben 56 képviselő vett részt szavazáson: 37-en a számos ponton módosított tervezet mellett voksoltak, 19-en ellene, senki nem tartózkodott.
A szöveghez mintegy 260 módosító indítványt nyújtottak be, a Fidesz-KDNP-s politikusok önálló elterjesztéseit szinte kivétel nélkül elvetették.
- Több időt kell adni Angela Merkel német kancellárnak a menekültügy körüli viták rendezéséhez, a bajor Keresztényszociális Uniónak (CSU) meg kell hosszabbítania a testvérpárt Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnökének megszabott július 1-jei határidőt - sürgette egy hétfői német interjúban Günther Oettinger uniós költségvetési biztos.
- Már tizenhat európai uniós tagállam vezetője jelezte, hogy részt vesz a vasárnapra összehívott informális migrációs és menekültügyi munkaértekezleten Brüsszelben - tájékoztatott az Európai Bizottság illetékes szóvivője pénteken.
Alexander Winterstein a brüsszeli testület sajtóértekezletén elmondta, hogy az eredetileg tervezett nyolc állam - Ausztria, Bulgária, Franciaország, Görögország, Málta, Németország, Olaszország és Spanyolország - mellett az utóbbi két napban Belgium, Dánia, Finnország, Hollandia, Horvátország, Luxemburg, Svédország és Szlovénia is jelezte részvételi szándékát.
"Nyolc országgal kezdtünk, mára tizenhat jelezte, hogy részt venne ezen az informális ülésen" - közölte.
- Az Európai Unió Tanácsa határozatot fogadott el, amelyben jelentős költségvetési korrekciót szorgalmaz, hogy Magyarország folytassa a strukturális hiány kiigazítását - közölte az uniós tanács pénteken.
Aggodalomra ad okot a menekültek és migránsok megsegítésén tevékenykedő civil szervezeteket büntethetővé tevő, szerdán elfogadott magyar törvénycsomag - foglalt állást az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének e témában illetékes jelentéstevője csütörtökön.
A luxemburgi Yves Cruchten, aki a strasbourgi székhelyű, 47 tagállamot tömörítő Európa Tanács tagországaiban tevékenykedő civil szervezetek munkájának korlátozásáról készített jelentést, közleményében úgy nyilatkozott, hogy a most elfogadott magyar szabályozás a nemzetközi emberi jogi normák, különösen a véleménynyilvánítási szabadság és az egyesülési jog, a különböző szervezetekhez való csatlakozás szabadságának szemszögéből vet fel problémákat.
A Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgároknak "néhány nagyon egyszerű kérdésre" kell csak válaszolniuk ahhoz, hogy a brit EU-tagság megszűnése után is változatlan jogosultságokkal, állandó letelepedési engedéllyel az országban maradhassanak - mondta csütörtökön a brit belügyminiszter.
Sajid Javid, aki a brit parlament felső kamarája, a Lordok Háza európai uniós igazságügyi kérdésekkel foglalkozó szakbizottságának meghallgatásán ismertette a belügyi tárca álláspontját a külföldi EU-állampolgárok majdani státusával kapcsolatban, kijelentette: azoktól az uniós állampolgároktól, akik a Brexit után is Nagy-Britanniában kívánnak maradni, a brit hatóságok mindössze annyit kérnek majd, hogy hitelesen igazolják személyazonosságukat, nyilatkozzanak arról, hogy a múltban született-e ellenük elmarasztaló bírósági ítélet valamely bűncselekmény miatt, és igazolják, hogy életvitelszerűen Nagy-Britanniában élnek.
Több okból is komoly bírálatokat fogalmazott meg a magyarországi helyzet kapcsán az Európai Parlament (EP) nőjogi és esélyegyenlőségi bizottsága (FEMM), amely kedden szavazta meg a véleményét a témáról.
A 18:5 arányban jóváhagyott dokumentumban sajnálatosnak nevezték a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos szakpolitikák "újraértelmezését és leszűkítését a családpolitikára", illetve azt, hogy Magyarországon nagyon alacsony a nők aránya a politikai döntéshozói pozíciókban.
Magyarország hatalmas kihívásokkal szembesült a bevándorlók és a menekültek tömeges beáramlását követően, azonban a menedékkérők tranzitzónákban való elhelyezésének módja és a biztosított körülmények börtönszerű fogva tartásnak tekinthetők, nem felel meg az Európa Tanács normáinak - közölte az Európa Tanács rasszizmus és intolerancia elleni szakértői bizottsága (ECRI) kedden közzétett jelentésében.
A strasbourgi székhelyű, 47 tagállamot számláló Európa Tanács szakértői sajnálatukat fejezték ki, hogy Magyarország a gyermekes családok és a kíséret nélkül érkezett kiskorúak esetében sem hajtotta végre korábbi ajánlásaikat, ugyanis nem teljesülnek az érintettek szociális és szabadidős szükségleteik alapvető feltételei, a biztosított környezet pedig hosszú távon negatív hatással lehet pszichológiai jólétükre.